Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Strażacy to nie firmy sprzątające

› Społeczeństwo ponad rok temu    27.02.2019
Anna Twardowska
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Powiat-Gostyń. Jest pomysł na porozumieniePowiat-Gostyń. Jest pomysł na porozumienie fot. Arch. ŻG

Zamiast ratować życie, strażacy często zajmują się sprzątaniem po kolizjach i wypadkach. - My nie jesteśmy firmą sprzątającą – zauważa prezes jednostki ochotniczej straży z terenu gminy Gostyń. Jest szansa, że wkrótce to się zmieni.

 

W Starostwie Powiatowym w Gostyniu odbyło się spotkanie z firmą, która zajmuje się obsługą zdarzeń drogowych i sprzątaniem po nich.

R E K L A M ABolsius

- Ich usuwaniem na chwilę obecną zajmują się strażacy, którzy nie do takich zadań zostali powołani – zauważa Marian Radecki, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego ze starostwa powiatowego.

Firma miałaby to robić bezkosztowo dla zarządcy drogi, ściągając pieniądze z polisy OC.

Tematem spotkania było skuteczne usuwanie nieczystości, zwłaszcza płynów eksploatacyjnych pojazdów, które pozostają na drogach po wypadkach i kolizjach. Te stwarzają olbrzymie zagrożenie dla uczestników ruchu. Eurosistra to firma, która miałaby bezkosztowo dla zarządcy drogi usuwać te zanieczyszczenia i naprawiać uszkodzoną infrastrukturę drogową.

- Obecnie płyny eksploatacyjne rozlane na drogę neutralizowane są specjalnym sorbentem lub piaskiem i niejednokrotnie pozostawiane są na poboczu drogi. Badania naukowe dowodzą, że 1 litr oleju napędowego pozostawiony na poboczu może zanieczyścić 1 000 000 litrów wody pitnej – zauważa M. Radecki.

Firma miałaby stosować wyłącznie detergenty biologiczne nieszkodliwe dla środowiska naturalnego i zbierać je z drogi specjalnie przystosowanym urządzeniem, działającym jak odkurzacz. Koszty działalności firmy pokrywane są z polisy OC pojazdu sprawcy zdarzenia.

- Po stronie zarządcy drogi nie ma żadnych kosztów, wystarczy podpisać stosowną umowę z firmą – zapewnia kierownik.

Na tę chwilę powiat gostyński analizuje możliwości podpisania umowy. Aby usługa była skuteczna, musiałaby być świadczona nie tylko na terenie dróg powiatowych, ale też na odcinkach, których zarządcami są gminy. Burmistrzowi gminy Pogorzela, Piotrowi Curykowi, pomysł się podoba.

- W przypadku rozsypanego materiału, plam oleju, czy pozostałości po wypadku, nasi strażacy nie musieliby być angażowani. Dla nas jest to korzystne, bo chociażby nie musimy tracić pieniędzy na ten substrat, który pochłania olej – mówi P. Curyk.

Prezes OSP Kosowo Roman Danielczyk zauważa, że strażacy to nie firma sprzątająca. Zaproponowane rozwiązanie mu się podoba.

- Często się zdarza, że laweciarz przyjedzie, samochód zabierze, a policja dzwoni do straży z prośbą o posprzątanie drogi – mówi prezes.

Inny strażak ochotnik z terenu gminy Gostyń ma odmienne zdanie.

- Według mnie jest to niepotrzebne, patrząc na liczbę zdarzeń, które mają miejsce w naszym powiecie, liczbę jednostek, które mogą być alarmowane w razie kolejnego zdarzenia. Dodatkowo, jak czytałem wcześniej, czas dojazdu firmy będzie w granicach godziny, a przy zwykłej kolizji strażacy mogliby posprzątać miejsce zdarzenia w kilka minut – zauważa ochotnik.

Oficer prasowy KP PSP w Gostyniu twierdzi, że warto spróbować.

- Jeżeli faktycznie nie wiążą się z tym żadne koszty, to warto podpisać umowę chociażby na najkrótszy możliwy okres i przetestować, jak to by zadziałało w praktyce, w rzeczywistych działaniach i przekonać się, czy warto w to wchodzić na dłużej – mówi kpt. Marcin Nyczka z państwowej straży. 

Więcej w bieżącym Życiu Gostynia.

Czytaj także: Palił się budynek urzędu pracy. Straż szukała 4 pracowników.

Co sądzicie?

Czy pomysł, aby to firma (a nie strażacy) sprzątała po zdarzeniach drogowych, jest dobry? 

ankieta dodana 27.02.2019, ilość wszystkich głosów: 273
Tak, to dobry pomysł
91%
Nie, strażacy powinni dalej sprzątać
9%
Nie mam zdania
0%
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jarock
ponad rok temu ocena: 100%  4
Nie ma nic za darmo. Wzrośnie składka OC. Bez populizmu - "strażacy zamiast ratować życie zajmują się sprzątaniem". Ile godzin strazak spędza w strażnicy a ile w terenie ???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej, Dalabuszki, powiat gostyń
ponad rok temu 3
Strażacy sprzątają bezpośrednio po wypadku sprawiając, że droga jest czysta i bezpieczna. Jak można się domyślać, docelowo firma sprzątająca zostanie wyłoniona w przetargu a jak później wygląda z jakością takich usług to nieraz mieliśmy się okazję przekonać. Sprzątanie 2 dni po wypadku nie ma sensu...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Socrates
ponad rok temu ocena: 60%  2
Czyli oc wzrośnie my za to zapłacimy a strażacy będą mogli więcej spać ,przecież po takich podwyżkach jak dostali im się należy więcej odpoczynku
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anonim
ponad rok temu ocena: 60%  1
Tego nie idzie nazwać sprzątaniem.. po jakiej kolwiek kolizji czy wypadku gdzie jest pełno szkła na drodze po ich "sprzątaniu" droga wygląda tak samo jak przed.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji