Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Strzelnica kusiła wystawą broni i odbiorników radiowych

› Kultura i Rozrywka ponad rok temu    21.05.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. Gostyńska Noc z Żywiołami. Wystawa sprzętu telekomunikacyjnego Gostyń. Gostyńska Noc z Żywiołami. Wystawa sprzętu telekomunikacyjnego  fot. A. Fajczyk

Podczas sobotniej Nocy Muzeów, do której przyłączył się także Gostyń, strzelnica LOK kusiła wystawą sprzętu strzeleckiego. W jednej z sal pokazano cały przekrój broni - od sportowej, szkoleniowej, historycznej, wojskowej, po broń używaną obecnie w siłach zbrojnych RP. Można było zobaczyć broń pneumatyczną, pistolety, rewolwery, karabiny, karabiny półautomatyczne - broń systemu AK 47. Pokazano najnowszy produkt, który od roku jest na wyposażeniu wojska polskiego i jednostek obrony terytorialnej, czyli karabin Grot. Najcenniejszym eksponatem był pistolet vis z okolicznościowej partii, jeden z 50 wyprodukowanych na 100-lecie Niepodległości RP. Do równie wartościowych należały pistolet Mauzer z 1915 r. i zestaw konwersyjny - umożliwiający strzelanie mniejszymi nabojami do niemieckiego karabinu sprzed II wojny światowej. 

- W większości jestem właścicielem tych eksponatów. Z wykształcenia jestem historykiem, od dziecka coś mnie ciągnęło do broni i wyposażenia. Na wystawie pokazujemy kabury i oprzyrządowanie, co w niektórych przypadkach bardziej jest rzadkością  - i cenniejszą rzeczą niż sama broń - powiedział Maciej Madajka, członek zarządu KSS „Vis” LOK w Gostyniu.

Sala wody, ognia, zabaw w Zespole Szkół Specjalnych w Brzeziu - oblegane przez dzieci

Pogoda sprzyjała, więc do siedziby LOK docierało sporo uczestników Gostyńskiej Nocy z Żywiołami.  Młodzież interesowała się bronią, którą spotykają w grach komputerowych, a były takie egzemplarze. - Byli bardzo zdziwieni, jak to wygląda w rzeczywistości. Dorośli mężczyźni wspominali wojsko, czyli AK, ale było kilka osób zainteresowanych bronią zabytkową, historyczną. Mamy tutaj  dwa egzemplarze, które mają 104 lata. I są w pełni sprawne. To Mauzer  - czyli taki model, którym posługiwał się Janek Kos w „Czterech pancernych”. Dostał go od starszyzny, pistolet Steyr z 1915 roku, który gra w jednej ze scen filmu „CK Dezerterzy” - opowiadał Maciej Madajka. 

Uczestnicy Gostyńskiej Nocy z Żywiołami mieli okazję w LOK strzelać z karabinka sportowego do tarczy i obejrzeć wystawę sprzętu telekomunikacyjnego, gdzie prezentowano zabytkowe, ale sprawne eksponaty wojskowych odbiorników radiowych.

Kapela EKA z Gostynia z certyfikatem - TUTAJ
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!