Święta Góra. Nie mogło zabraknąć podziękowań za plony

Opublikowano:
Autor:

Święta Góra. Nie mogło zabraknąć podziękowań za plony - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Bez koncertu gwiazdy i dodatkowych atrakcji upływa tegoroczne święto plonów na Świętej Górze. Mimo zmienionej formuły, na sumę odpustową przy polowym ołtarzu przybyło sporo wiernych.

 

Tradycyjne dożynki powiatowe, które corocznie odbywały się pod hasłem „Dobre Smaki Powiatu” w tym roku przybrały skromniejszą formę.

- Nie zawsze jest czas, żeby świętować, ale zawsze jest czas żeby dziękować. Te dożynki są inne od dotychczasowych, mniej w nich świętowania. Żyjemy w świecie, który w ostatnim czasie niespodziewanie zwolnił, zmusił do weryfikacji planów. My też poniekąd staliśmy się inni. (...) Musimy jednak pamiętać, że dystans społeczny nie może nas zwalniać z solidarności i życzliwości międzyludzkiej. Kwarantanna, izolacja, wirus, choroba, mogą dotknąć każdego z nas w najmniej oczekiwanym momencie. Zadbajmy o to, by fizyczna izolacja nie stała się też izolacją społeczną. By nie wiązała się z wrogością. Zamiast tego stawiajmy na życzliwość – apelował do mieszkańców powiatu gostyńskiego.

Zaznaczył, że samorząd powiatowy stanął w tym roku przed próbą solidarności. Samorządowcy musieli podjąć decyzje, wyznaczyć priorytety. Uznali, że należy ograniczyć imprezy i wydarzenia.

- Mam nadzieję, że państwo to zrozumieją. W zamian za to postanowiliśmy przeznaczyć pieniądze na ochronę zdrowia i życia naszych mieszkańców.  Zdrowie i bezpieczeństwo są ważniejsze niż rozrywka. (...) Dziś nie ma wielkiego świętowania, ale pewnej rzeczy nie może zabraknąć, bo tradycyjne dożynki to najlepszy moment, by podziękować rolnikom, producentom, przetwórcom, sadownikom, piekarzom i wszystkim rzemieślnikom za ich wytężoną pracę – mówił Robert Marcinkowski.

Mszy dziękczynnej, która rozpoczęła się o godz. 12.00, przewodniczył ksiądz biskup Damian Bryl. Starościną i starostą tegorocznych dożynek byli Ewelina Kubiak z Bolesławowa i Wojciech Furmianiak z Koszkowa (gm. Borek Wlkp.).

- Dziękujemy dziś za tegoroczne plony oraz zwycięstwo przed stu laty zwane „Cudem nad Wisłą”. (...) Niech ta liturgia będzie naszą wdzięcznością (...) i wołaniem: „od powietrza, od zatrutego powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie”– mówił superior ks. Marek Dudek Cor, przełożony Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu.

Kolejne msze święte na Świętej Górze odbędą się jeszcze o godzinach 15.00 i 17.00. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE