Święta Małgorzata odrestaurowana i poświęcona. Ale na swoje miejsce nie wróciła

Opublikowano:
Autor:

Święta Małgorzata odrestaurowana i poświęcona. Ale na swoje miejsce nie wróciła - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Uroczysta msza święta z okazji odpustu św. Małgorzaty, która odprawiona została w ostatnią niedzielę 19 lipca, o godz. 12.30 w kościele farnym w Gostyniu, w tym roku miała wyjątkowy charakter. Połączona była z poświęceniem odrestaurowanej figury patronki kościoła - św. Małgorzaty.

W odpustowej uroczystości wzięli udział parafianie, zaproszeni księża z okolicznych parafii, członkowie Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary. Gościem honorowym była Agata Ogińska - konserwator figury św. Małgorzaty. Mszę celebrował ks. Dariusz Dąbrowski, proboszcz parafii świętogórskiej, a całość uroczystości uświetniła Orkiestra Mayera. Podczas wygłoszonej homilii wiernym przybliżona została postać św. Małgorzaty. Następnie ks. Dariusz Dąbrowski poświęcił odrestaurowaną figurę, która nie stoi - jak dotychczas - przed wieżą kościoła.

- Agata Ogińska pracowała przy naprawianiu figury jako studentka, a prace nadzorował szef katedry. Padło pytanie, czy figura będzie stała na zewnątrz czy wewnątrz kościoła. Profesor sugerował, żeby jednak w budynku ją umieścić. Było kilka koncepcji, gdzie miałaby stanąć. Uznano, że z tyłu nie może stać, gdyż jest patronką kościoła i ostatecznie figura świętej Małgorzaty znalazła swoje miejsce w kaplicy św. Anny, przy pierwszym filarze - wyjaśnia Robert Czub, dyrektor Muzeum w Gostyniu.

Na razie św. Małgorzata stoi na tymczasowym podeście, ma być wykonany nowy. Uroczystości odpustowe zakończyły się procesją wokół kościoła.

Po mszy św. każdy mógł dokładnie przyjrzeć się odrestaurowanej figurze. Święta Małgorzata posiada palmę męczeństwa, ma piękne rozpuszczone długie włosy, świadczące o panieństwie. Rzeźba ma wysokość 128 cm, ustawiona jest na ośmiobocznym postumencie. Postać ubrana jest w długą suknię, spiętą w pasie cienkim paskiem, oraz długi płaszcz, spięty broszą pod szyją. Na głowie ma koronę, a na nogach buty o ukrytych pod płaszczem cholewkach. Obie ręce są zgięte w łokciach, blisko ciała. Święta trzyma w nich atrybuty: krzyż oraz liść palmy. Na prawym przedramieniu widnieje zawieszony łańcuch, który zakończony jest pierścieniem. Do dolnego końca łańcucha jest przymocowana obroża, a w niej szyja smoka. Ma on trójpalczaste szpony i parę skrzydeł przypominających skrzydła nietoperza. Krzyż i smok to dwa atrybuty, z którymi artyści najczęściej przedstawiają tą świętą.

Prace renowacyjne prowadzono w Katedrze Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierowanej przez prof. dr. hab. Piotra Niemcewicza. Renowacją gostyńskiej rzeźby św. Małgorzaty zajmowała się Agata Ogińska. Była to jej praca magisterska. Konserwatorka zabytków oceniła warsztat wykonania rzeźby jako wysoki, ponieważ starannie zostały wyrzeźbione wszystkie detale, zwłaszcza włosy i dłonie świętej oraz smok. Poszczególne etapy konserwacji doskonale obrazuje dokumentacja fotograficzna. Zdjęcia można oglądać na wystawie pod wieżą kościoła farnego (a także w galerii zamieszczonej do artykułu). Prace konserwatorsko-artystyczne zostały sfinansowane ze środków Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary pozyskanych z tytułu odpisu 1% podatku od osób fizycznych.

- Wszyscy, którzy przeznaczyli 1% podatku na rzecz TMGF, mają swój udział w renowacji tego wspaniałego zabytku. Bardzo serdecznie dziękujemy! - mówi Maciej Nowak, członek Towarzystwa.

zdjęcia: TMGF

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE