Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Syreną i wuwuzelami promowali szlachetną akcję

› Społeczeństwo› Ze szkół ponad rok temu    24.03.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Krobia. Po filmie społeczność uczniowska w towarzystwie swoich opiekunów przeprowadziła happening na ulicach miastaKrobia. Po filmie społeczność uczniowska w towarzystwie swoich opiekunów przeprowadziła happening na ulicach miasta fot. Bogdan Bujak

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi czwartek, 21 marca mieli dzień wolny od zajęć dydaktycznych - jak przystało na przypadający wtedy Dzień Wagarowicza. Jednak pierwszego dnia wiosny nie spędzili wyłącznie na rozrywkach. Co prawda wyszli wspólnie do kina „Szarotka” na film (wybrali ambitną „Córkę trenera”), a w murach szkoły czekał na nich kabaret i luźna atmosfera, ale główny akcent tego dnia położono na edukację, tylko że w innym wydaniu.

Ulicami Krobi przedstawiciele każdej klasy maszerowali, niosąc przygotowany wcześniej transparent, głoszący hasła związane z przeszczepem narządów. Przy pomocy syreny strażackiej i wuwuzeli starali się zwrócić na siebie uwagę, a tym samym na całe zagadnienie transplantacji.

- Drugi raz jako szkoła przystąpiliśmy do kampanii „Drugie życie - transplantacja” - mówią Emilia Śniegocka i Maria Jóźwiak, nauczycielki z ZSOiZ w Krobi.

W trakcie happeningu wstąpiono także do urzędu miejskiego, aby promować działania.

Po raz pierwszy szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji w 2013 roku. Po 6-letniej przerwie wrócono do tego pomysłu. Od 26 października zeszłego roku w ramach kampanii uczniowie i nauczyciele przygotowali szereg inicjatyw. Od spotkania organizacyjnego w Poznaniu i stworzenia symbolicznego plakatu, przez prelekcje z udziałem transplantologa i osób po przeszczepie - zainteresowani dowiedzieli się m.in. jak osoby te przechodziły ten trudny okres czy jak im się dalej życie ułożyło, po uczestnictwo w tegorocznym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wtedy, w przerwie licytacji w krobskim kinie odbyło się przedstawienie uświadamiające, jak ważne dla drugiego człowieka może być podjęcie przez nas decyzji o oddaniu organów do przeszczepu. Ponadto była prezentacja medialna, wystawa rozdawano oświadczenia woli a przy specjalnie przygotowanym stoisku rozmawiano i promowano „Drugie życie”. 

W ramach kampanii inicjatorom udało się nawet zainteresować tematem... proboszcza miejscowej parafii, który podczas swoich kazań mówił o temacie oddawania narządów. W trakcie pogadanek aktywizujących pojawiła się zaś kwestia m.in. stosunku katolicyzmu do transplantacji. W przyszłości planowane jest włączenie w kampanię rodziców uczniów i nie tylko.

- W sobotę, 30 marca myślimy zrobić taki dzień aktywizujący całe miasto. Uczniowie będą z nami rozdawali ulotki, oświadczenia woli w pobliżu targowiska..Będziemy rozmawiały i uświadamiały - oznajmiają wychowawczynie z ZSOiZ w Krobi. 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!