Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Aris
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Szkoły zamknięte co najmniej przez miesiąc. Znamy terminy matur!

› Aktualności 7 miesięcy temu    24.04.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Adobe Stock

Minister edukacji narodowej poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że szkoły, żłobki i przedszkola będą zamknięte jeszcze co najmniej przez miesiąc. Dziś maturzyści i uczniowie klas ósmych szkól podstawowych dowiedzieli się o terminach swoich egzaminów.

Jak usłyszeliśmy nadal będą zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły. MInister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski stwierdził, że obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, aby odwiesić działalność szkół, przedszkoli i żłobków. Dlatego też zdecydowano o dalszym ograniczeniu działalności placówek oświatowych. - To ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin, bo do 24 maja - powiedział.

Piontkowski zaznaczył, że uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. Poinformował jednocześnie, że za kilka dni rząd poda informacje, czy "będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej".

- Nasze decyzje przede wszystkim wynikają z oceny, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna. Dziś już oceniliśmy, że w dłuższej perspektywie możemy stwierdzić, że powrotu do szkół - przynajmniej masowego- nie może jeszcze być. Stąd wskazaliśmy tę datę 24 maja - mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

- Gdy będziemy zbliżali się do tej daty, to z wyprzedzeniem co najmniej kilkudniowym poinformujemy, jakie będą dalsze decyzje. Wtedy oczywiście nasza wiedza będzie zdecydowanie szersza niż dzisiaj. Będziemy mogli przewidywać, co będzie działo się na początku czerwca i wtedy podejmiemy ostateczną decyzję - dodał.
 

Rząd ustalił, że od 8 czerwca rozpoczną się egzaminy maturalne, ale tylko pisemne. Mają potrwać do 29 czerwca. Dodatkowy egzamin maturalny powinien odbyć się na początku lipca.

Jak zaznaczył Łukasz Szumowski, minister zdrowia, egzaminy będą przeprowadzone w reżimie sanitarnym, z dystansem 2 metrów. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, bby egzaminy były bezpieczne, w celu zapobiegania transmisji koronawirusa zdecydowano, że nie będzie formy ustnej egzaminów.
Resort edukacji przewiduje, że mniej więcej do 11 sierpnia będzie możliwość podania wyników maturalnych, a ci, którzy chcieliby poprawiać, mogliby to zrobić na początku września. - Wtedy wyniki egzaminów poprawkowych byłyby już do wiadomości uczelni i uczniów do końcówki września - poinformował minister.

Z kolei ósmoklasiści mają wziąć udział w egzaminach od 16 do 18 czerwca.

Od 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe.

W połowie sierpnia odbędą się egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych.

Początek roku akademickiego zaplanowano na 1 października, w normalnym trybie. Podczas konferencji Wojciech Murdzek, minister szkolnictwa wyższego poinformował, że poszczególne uczelnie - co ma być zjawiskiem powszechnym - opracowały procedury związane z egzaminami, zaliczaniem kolokwiów. - W związku z tym można myśleć o takim spokojnym zakończeniu w postaci egzaminów tego semestru - powiedział. Na pytania, co z rekrutacją na studia, czy rok akademicki zacznie się później dziennikarze w odpowiedzi usłyszeli, że wszystkie terminy są uwarunkowane sytuacją związaną z epidemią koronawirusa.

 

 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ojciec
7 miesięcy temu 1
Pozdrawiam nauczycieli w-f. Biorą kasę za nic.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji