Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Szukają wsparcia wśród polityków

› Aktualności› Samorząd ponad rok temu    17.03.2015
Dorota Jańczak
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. album Ł. Kubiak

Senatorzy wysłuchali informacji na temat negatywnych skutków budowy kopalni odkrywkowej na terenie gmin Miejska Górka i Krobia. Organizatorami spotkania byli senator Marian Poślednik przy współpracy z Leszkiem Wenderskim, prezesem Stowarzyszenia „Przedsiębiorczość dla Ekologii”.

Wzięli w nim udział politycy, samorządowcy, główny geolog kraju Sławomir Brodziński, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, przedsiębiorcy, rolnicy i samorządowcy z terenu powiatu gostyńskiego i rawickiego, członkowie Stowarzyszenia „Nasz Dom”, przedstawiciele PAK Górnictwo oraz naukowcy i eksperci z dziedziny geologii, hydrologii i planowania przestrzennego.

Podczas konferencji naukowcy podkreślali, iż system występowania wód w rejonie złoża jest bardzo skomplikowany. Za prognozowane konsekwencje eksploatacji węgla brunatnego uznać należy zmianę warunków hydrologicznych i hydrogeologicznych, co może doprowadzić w tej części regionu do poważnych zagrożeń dla jakości i ilości zasobów wodnych. Poruszyli także temat skutków i zagrożeń dotyczących powstania leja depresyjnego. – W momencie powstania odkrywki, głębokość odwodnienia wyniesie 120 - 140 metrów pod poziomem terenu, czyli dwa do trzech razy głębiej niż w konińskim, nastąpi likwidacja obiegu wód do picia w systemach rynien kopalnych podstawowych zbiorników wód podziemnych tego regionu – powiedział prof. Jan Przybyłek. Burmistrzowie apelowali do parlamentarzystów, by nie podejmowali zmian w przepisach prawa, które będą ograniczać role samorządów w decydowaniu o tym, czy kopalnia ma powstać. Niepokoją ich bowiem podejmowane na przestrzeni ostatnich lat zmiany w prawie geologicznym i górniczym. Sławomir Brodziński, główny geolog kraju na koniec spotkania stwierdził, że to samorządy i Ministerstwo Gospodarki są organami, które uzgadniać będą ewentualną koncesję na wydobywanie. - Od stanowiska burmistrza Krobi, burmistrza Miejskiej Górski i Ministra Gospodarki będzie zależało, czy wniosek na wydobycie zostanie zaakceptowany czy nie. W tym się właśnie realizuje bardzo rozsądna zasada wyważenia między tym co centralne, a tym co lokalne – powiedział.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gregory peck
ponad rok temu 4
Ten wystraszony to jeden z tych co wierzą w filozofię krobskiego burmistrza...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Boczniak
ponad rok temu 3
A kto to jest i co robi ten najwyższy z nich i najbardziej wystraszony. Może ktoś z ochrony?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ darek
ponad rok temu 2
Dobrze że w Senacie jest Marian bo tak to nikt by z nami nie rozmawiał. Panie burmistrzu , naważyłeś Pan piwa to teraz je wypij i lepiej żeby tej kopalni nie było bo pan marnie skończysz.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ John
ponad rok temu 1
Popieram Ci dwaj Burmistrzowie naważyli piwa więc niech je piją tylko nie rozumiem dlaczego wygrali wybory ?