Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Szyją kolorowe maseczki. Można je dezynfekować w piekarniku

› Społeczeństwo 2 miesiące temu    25.03.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 8 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. Terapeutki ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gosttyniu szyją maseczki ochronne - kolorowe i optymistyczneGostyń. Terapeutki ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gosttyniu szyją maseczki ochronne - kolorowe i optymistyczne fot. arch. ŚDS w Gostyniu

Zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Gostyniu, w związku z rozszerzającym się koronawirusem zostały zawieszone, zgodnie z wytycznymi wojewody wielkopolskiego, ale terapeuci nie próżnują. Szyją bawełniane maseczki ochronne, które będą wykorzystane w gminnych jednostkach.

- Nie siedzimy, nie czekamy. W pewien sposób chcemy być też przydatni w trudnej sytuacji, kiedy walczymy z koronawirusem - mówi Violetta Skorupska, kierowniczka ŚDS w Gostyniu.
 

Pomysł powstał tydzień temu, a z inicjatywą wyszła załoga placówki, świadoma, że na rynku brakuje przedmiotów ochrony indywidualnej. Kierownik ŚDS zwróciła się do gostyńskiej rady miejskiej o dofinansowanie na zakup potrzebnych materiałów do powstania maseczek. Radni poparli pomysł, przeznaczając na ten cel 3.000 zł. Szybko zakupiono potrzebną bawełnę, gumki, flizelinę. - W sklepach nie było już dużego wyboru, kupowaliśmy bawełniany materiał taki, jaki pozostał. Ale dzięki temu nasze maseczki są bardzo optymistyczne i kolorowe, w różne wzory: moro, kotki czy kaktusiki - mówi kierowniczka ŚDS. W tym tygodniu rozpoczęto prace. Terapeuci znaleźli wzory w Internecie, a po konsultacji z zaprzyjaźnioną krawcową powstały pierwsze wykroje. Okazało się, że się sprawdziły.

- Początki były trudne, ale uczymy się. Myślę, że kiedy już nabierzemy wprawy, to dziennie od 40 do 50 sztuk będziemy w stanie uszyć - wyjaśnia Violetta Skorupska.
 

Na stanie Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu jest jedna maszyna do szycia. Ale terapeuci pracują też zdalnie - w domu, wykorzystując do tego swój sprzęt. W ten sposób powstają bawełniane maseczki ochronne, wielkokrotnego użytku. Są na gumkach, trójwarstwowe - złożone z dwóch warstw bawełnianych i jednej flizelinowej. Mogą pozostać na szyi.

- Będą spełniały wszystkie wymogi. Taką maseczkę należy własnoręcznie wyprać w odpowiednich środkach, w temperaturze do 60 st. C. Każdy będzie mógł je wysterylizować w domu - tłumaczy kierowniczka ŚDS.

Do dezynfekcji ma posłużyć piekarnik, nagrzany do 80 st. C. Wystarczy włożyć do niego maseczkę na 5 minut.

Powstające w Środowiskowym Domu Samopomocy maseczki zostaną przekazane do straży miejskiej, do wolonatriuszy pomagających starszym i samotnym mieszkańcom. Będą służyły też pracownikom ZGKiM, MGOPS. - A kiedy wszyscy będą już zaopatrzeni i pozostaną zapasy, to oddamy je do punktów medycznych - zdradza Violetta Skorupska.

Dyrektor SP ZOZ w Gostyniu dziękuje - KLIK

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (8)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ mila
  2 miesiące temu 8
  brawo dla pań a gdzie mozna je kupić proszę o namiary
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Olaf
  2 miesiące temu 7
  Naprawdę można przesłać e-mailem? To czemu podpisana jest albo była Agata Fajczyk?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Kaśka
  2 miesiące temu ocena: 100%  6
  BRAWO, A MASECZKI FAKTYCZNIE OPTYMISTYCZNE
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ lekarz
  2 miesiące temu ocena: 100%  5
  Dla wszystkich chętnych, jak i z czego szyć maseczki dla szpitali https://wil.org.pl/maseczkioch...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Marianna
  2 miesiące temu ocena: 0%  4
  One raczej w domu nie szyją po pierwsze. Po drugie gratulacje dla dziennikarzy którzy chodzą i odwiedzają różne miejsca. Powinni natychmiast poddani być kwarantannie
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Redakcja
  2 miesiące temu ocena: 100%  3
  A jednak szyją w domu, co widać na niektórych zdjęciach. Po drugie - zdjęcia mozna w XXI w. przesyłać drogą mailową lub przez Facebook'a
  ~ kkk
  2 miesiące temu ocena: 100%  2
  Praca zdalna jest określona w Kodeksie Pracy jako telepraca. Ta forma zatrudnienia polega na wykonywaniu zawodowych obowiązków z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi telekomunikacyjnych: internetu, telefonii komórkowej, systemów wymiany danych. Sama praca wykonywana jest poza siedzibą firmy, a jej wyniki przesyłane są przełożonemu drogą elektroniczną. Myślę, że ostatnio wszędzie naciąga się tę teorię. Szycie maseczek to super sprawa, ale na pewno nie jest to praca zdalna, tylko prcaw domu.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Irena
  2 miesiące temu ocena: 100%  1
  Ale dlaczego się czepiasz? Pomagają i to jest ważne. Brawo dla nich.