Ta parafia pierwsza przyjmie Królową Polski. Jak się przygotowuje?

Opublikowano:
Autor:

Ta parafia pierwsza przyjmie Królową Polski. Jak się przygotowuje? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Parafie z powiatu gostyńskiego (wchodzące w skład dekanatu boreckiego, krobskiego i gostyńskiego) przygotowują się do przejęcia kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kilkudniowe rekolekcje przed przejęciem obrazu, kościoły otwarte w nietypowych godzinach, a nawet przez całą dobę i stała możliwość spowiedzi – takie są charakterystyczne cechy Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej, w archidiecezji poznańskiej.

Każda parafia „gości” kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej tylko jedną dobę. W Archidiecezji Poznańskiej nawiedzenie Obrazu trwa od 18 maja br. do 26 września 2020 r. To druga w historii peregrynacja. Pierwsza odbywała się w latach 1976–77. Obecne nawiedzenie przygotowane zostało pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”.

Rekolekcje prowadzone w parafiach przed przejęciem obrazu to okazja, kiedy wspólnoty mogą przygotować się duchowo do spotkania z Maryją w Jej Jasnogórskim wizerunku, tłumaczona jest idea tej świętej wędrówki. Zewnętrzną, widoczną oznaką przygotowań są porządki w kościołach, a także w miejscowościach wchodzących w skład parafii, drobne remonty, dekoracje drogi, przez którą ma być przewożona kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Znakiem naszej wiary są dekoracje w oknach posesji oraz flagi w kolorach Maryjnych, papieskich i państwowych.

Pierwszym dekanatem w powiecie gostyńskim, do którego zawitała kopia obrazu Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej jest dekanat borecki. Nawiedzenie trwa tam od kilku dni. 30 lipca, po pożegnaniu na mszy św. i procesyjnym odprowadzeniu, z parafii pw. św. Wojciecha w Rusku przejmą ją wierni z parafii pw. Świętej Trójcy w Zimnowodzie. Tam już w czasie weekendu trwały widoczne przygotowania.

sobotę mieszkańcy zawiesili proporczyki i inne ozdoby przy drodze z Ruska do Zimnowody, kolorowe girlandy na płocie przy kościele. Parafianie zabrali się za sprzątanie kościoła i porządkowanie terenu wraz z parkingiem przed świątynia oraz dookoła plebanii (usuwali niepotrzebne zarośla, gruz i inne śmieci). Na poniedziałek zaplanowano mycie ołtarza kościelnego, a także przygotowanie ozdobnego, ubranego ołtarza polowego za plebanią, przy drodze z Ruska do Zimnowody, za które odpowiedzialne są mieszkanki Bolesławowa.

- Obraz przejmiemy z Ruska, wyjedziemy specjalnie utworzoną kolumną wozu strażackiego i kilku motocykli. Obraz spocznie na specjalnie przygotowanym ołtarzu polowym przy drodze Rusko-Zimnowoda. Tam nastąpi krótka modlitwa, po czym procesją wprowadzimy Matkę Boską Częstochowską do kościoła - mówi Mieczysław Dębowiak, prezes OSP w Zimnowodzie.

Zauważa, że mieszkańcy wiosek, wchodzących w skład parafii bardzo angażują się w przygotowania do nawiedzenia obrazu, na apel i prośbę stawiają się zaraz po zakończeniu pracy. Mszę św. na powitanie Matki Boskiej Królowej Polski w kościele w Zimnowodzie zaplanowano na godz. 18.00. Obraz będzie gościł do 31 lipca, po czym powędruje do parafii w Cerekwicy Starej.

Idea peregrynacji zrodziła się w 1956 r., gdy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej wędrował z procesją po wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali „Matko, przyjdź do nas”. Ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze, generał paulinów o. Alojzy Wrzalik zrozumieli to jako inicjatywę nawiedzenia kopii Obrazu po parafiach Polski. Z pomysłem podzielili się listownie z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim. Zamysł ten odebrany został jako idea przygotowania duchowego polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. W 1957, z inicjatywy kardynała Wyszyńskiego został wykonany stosowny duplikat obrazu. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 r. na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W maju kopia znalazła się w Rzymie, gdzie 14 maja poświęcił ją papież Pius XII.

Kalendarium peregrynacji

DEKANAT BORECKI
29 lipca (poniedziałek) - Rusko
30 lipca (wtorek) – Zimnowoda
31 lipca (środa)  – Cerekwica

1 sierpnia (czwartek)  - Jaraczewo
2 sierpnia (piątek) - Borek Wlkp.
3 sierpnia (sobota) - Jeżewo

DEKANAT GOSTYŃSKI
4 sierpnia (niedziela) - Zalesie Wlkp.
5 sierpnia (poniedziałek) - Szelejewo Drugie
6 sierpnia (wtorek) - Strzelce Wielkie
7 sierpnia (środa) - Gostyń - Święta Góra
8 sierpnia (czwartek) - Piaski 
9 sierpnia (piątek) - Gostyń - św. Małgorzaty
10 sierpnia (sobota) - Gostyń - Ducha Świętego
11 sierpnia (niedziela) - Gostyń - bł. Edmunda Bojanowskiego
12 sierpnia (poniedziałek) - Kunowo
13 sierpnia (wtorek) - Stary Gostyń
14 sierpnia (środa) - Siemowo
15 sierpnia (czwartek) - Domachowo

DEKANAT KROBSKI
16 sierpnia (piątek) - Żytowiecko
17 sierpnia (sobota) - Oporowo
18 sierpnia (niedziela) - Poniec
19 sierpnia (poniedziałek) - Poniec
20 sierpnia (wtorek) - Pudliszki
21 sierpnia (środa) - Krobia
22 sierpnia (czwartek) - Niepart
23 sierpnia (piątek) - Chwałkowo
24 sierpnia (sobota) - Pępowo
25 sierpnia (niedziela) - Zalesie Wielkie

DEKANAT JUTROSIŃSKI (pow. rawicki)

26 sierpnia (poniedziałek) – Smolice
27 sierpnia (wtorek) – Skoraszewice

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE