Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Ta parafia pierwsza przyjmie Królową Polski. Jak się przygotowuje?

› Społeczeństwo› Religia 11 miesięcy temu    29.07.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 10 ocen 12 / 83%
A A A
Borek Wlkp. - Zimnowoda. Parafia w Zimnowodzie jest pierwszą, którą nawiedzi kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W ciągu weekendu porządkowano wioskiBorek Wlkp. - Zimnowoda. Parafia w Zimnowodzie jest pierwszą, którą nawiedzi kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W ciągu weekendu porządkowano wioski fot. A. Fajczyk

Parafie z powiatu gostyńskiego (wchodzące w skład dekanatu boreckiego, krobskiego i gostyńskiego) przygotowują się do przejęcia kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kilkudniowe rekolekcje przed przejęciem obrazu, kościoły otwarte w nietypowych godzinach, a nawet przez całą dobę i stała możliwość spowiedzi – takie są charakterystyczne cechy Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej, w archidiecezji poznańskiej.

Każda parafia „gości” kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej tylko jedną dobę. W Archidiecezji Poznańskiej nawiedzenie Obrazu trwa od 18 maja br. do 26 września 2020 r. To druga w historii peregrynacja. Pierwsza odbywała się w latach 1976–77. Obecne nawiedzenie przygotowane zostało pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”.

Rekolekcje prowadzone w parafiach przed przejęciem obrazu to okazja, kiedy wspólnoty mogą przygotować się duchowo do spotkania z Maryją w Jej Jasnogórskim wizerunku, tłumaczona jest idea tej świętej wędrówki. Zewnętrzną, widoczną oznaką przygotowań są porządki w kościołach, a także w miejscowościach wchodzących w skład parafii, drobne remonty, dekoracje drogi, przez którą ma być przewożona kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Znakiem naszej wiary są dekoracje w oknach posesji oraz flagi w kolorach Maryjnych, papieskich i państwowych.

Pierwszym dekanatem w powiecie gostyńskim, do którego zawitała kopia obrazu Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej jest dekanat borecki. Nawiedzenie trwa tam od kilku dni. 30 lipca, po pożegnaniu na mszy św. i procesyjnym odprowadzeniu, z parafii pw. św. Wojciecha w Rusku przejmą ją wierni z parafii pw. Świętej Trójcy w Zimnowodzie. Tam już w czasie weekendu trwały widoczne przygotowania.

Figura z nowym obliczem - przygotowania mieszkańców Wycisłowa - KLIK

sobotę mieszkańcy zawiesili proporczyki i inne ozdoby przy drodze z Ruska do Zimnowody, kolorowe girlandy na płocie przy kościele. Parafianie zabrali się za sprzątanie kościoła i porządkowanie terenu wraz z parkingiem przed świątynia oraz dookoła plebanii (usuwali niepotrzebne zarośla, gruz i inne śmieci). Na poniedziałek zaplanowano mycie ołtarza kościelnego, a także przygotowanie ozdobnego, ubranego ołtarza polowego za plebanią, przy drodze z Ruska do Zimnowody, za które odpowiedzialne są mieszkanki Bolesławowa.

O przygotowaniach w Jeżewie - TUTAJ

- Obraz przejmiemy z Ruska, wyjedziemy specjalnie utworzoną kolumną wozu strażackiego i kilku motocykli. Obraz spocznie na specjalnie przygotowanym ołtarzu polowym przy drodze Rusko-Zimnowoda. Tam nastąpi krótka modlitwa, po czym procesją wprowadzimy Matkę Boską Częstochowską do kościoła - mówi Mieczysław Dębowiak, prezes OSP w Zimnowodzie.

Zauważa, że mieszkańcy wiosek, wchodzących w skład parafii bardzo angażują się w przygotowania do nawiedzenia obrazu, na apel i prośbę stawiają się zaraz po zakończeniu pracy. Mszę św. na powitanie Matki Boskiej Królowej Polski w kościele w Zimnowodzie zaplanowano na godz. 18.00. Obraz będzie gościł do 31 lipca, po czym powędruje do parafii w Cerekwicy Starej.

Idea peregrynacji zrodziła się w 1956 r., gdy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej wędrował z procesją po wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali „Matko, przyjdź do nas”. Ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze, generał paulinów o. Alojzy Wrzalik zrozumieli to jako inicjatywę nawiedzenia kopii Obrazu po parafiach Polski. Z pomysłem podzielili się listownie z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim. Zamysł ten odebrany został jako idea przygotowania duchowego polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. W 1957, z inicjatywy kardynała Wyszyńskiego został wykonany stosowny duplikat obrazu. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 r. na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W maju kopia znalazła się w Rzymie, gdzie 14 maja poświęcił ją papież Pius XII.

O kradzieży w gostyńskiej farze CZYTAJ TUTAJ

Kalendarium peregrynacji

DEKANAT BORECKI
29 lipca (poniedziałek) - Rusko
30 lipca (wtorek) – Zimnowoda
31 lipca (środa)  – Cerekwica

1 sierpnia (czwartek)  - Jaraczewo
2 sierpnia (piątek) - Borek Wlkp.
3 sierpnia (sobota) - Jeżewo

DEKANAT GOSTYŃSKI
4 sierpnia (niedziela) - Zalesie Wlkp.
5 sierpnia (poniedziałek) - Szelejewo Drugie
6 sierpnia (wtorek) - Strzelce Wielkie
7 sierpnia (środa) - Gostyń - Święta Góra
8 sierpnia (czwartek) - Piaski 
9 sierpnia (piątek) - Gostyń - św. Małgorzaty
10 sierpnia (sobota) - Gostyń - Ducha Świętego
11 sierpnia (niedziela) - Gostyń - bł. Edmunda Bojanowskiego
12 sierpnia (poniedziałek) - Kunowo
13 sierpnia (wtorek) - Stary Gostyń
14 sierpnia (środa) - Siemowo
15 sierpnia (czwartek) - Domachowo

DEKANAT KROBSKI
16 sierpnia (piątek) - Żytowiecko
17 sierpnia (sobota) - Oporowo
18 sierpnia (niedziela) - Poniec
19 sierpnia (poniedziałek) - Poniec
20 sierpnia (wtorek) - Pudliszki
21 sierpnia (środa) - Krobia
22 sierpnia (czwartek) - Niepart
23 sierpnia (piątek) - Chwałkowo
24 sierpnia (sobota) - Pępowo
25 sierpnia (niedziela) - Zalesie Wielkie

DEKANAT JUTROSIŃSKI (pow. rawicki)

26 sierpnia (poniedziałek) – Smolice
27 sierpnia (wtorek) – Skoraszewice

+ 10 głosów: 12 (83%) 2 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (10)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Aaa
  11 miesięcy temu ocena: 14%  10
  Czym oni sie podniecaja to jest kopia . Kopie to moge wydrukowac i miec na plakacie kazdego dnia . To jest jak replika ferrari na bazie bmw czym sie podniecac . Wielkie halo
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ TOMASZ
  11 miesięcy temu ocena: 33%  9
  TO TYLKO JAKAŚ KOPIA A TYLE SZUMU WOKÓŁ TEGO CZY TO NIE BAŁWOCHWALSTWO TAK BY POWIEDZIAŁ MOJŻESZ A JAK NIE WIADOMO O CO CHODZI TO PRZYPOMNĘ ZE O KASĘ
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Kaja
  11 miesięcy temu ocena: 80%  8
  ktoś każe ci brać w tym udział???jestem zdania niech kazdy wierzy w co chce i jak chce, ale niech nie obraza innych.....działa to oczywiscie zawsze w dwie strony.....
  ~ Jo
  11 miesięcy temu ocena: 31%  7
  Na moje to mamy w Polsce prezydenta, premiera, pseudo rząd i szeregowego posła jako główno zarządzającego, a on ma tylko kota, gdzież zatem ta królowa
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ on
  11 miesięcy temu ocena: 33%  6
  Kurła cyrk na kółkach i ciemnogród.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Rob
  11 miesięcy temu ocena: 18%  5
  W nieparcie proboszcz ustalił że każda wioska wystrój kilometr drogi koszt 1200
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Kazik
  11 miesięcy temu ocena: 80%  4
  Niewiem skąd to wyssane ale nic takiego nie było mówione
  ~ darwinista
  11 miesięcy temu ocena: 40%  3
  W Nieparcie jesteście niemowy, że nie potraficie powiedzieć NIE?
  ~ darwinista
  11 miesięcy temu ocena: 58%  2
  Wiarę nosi się w sercu i głowie a nie na kawałku deski oprawionej w ładną ramę.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ świecki ludzik
  11 miesięcy temu ocena: 14%  1
  Słusznie. Wielkopolanie w latach gierkowskich dostawali orgazmu i przesadnie stroili swoje domostwa oraz trasę przejazdu. Dzisiaj już nie będą tacy naiwni.Miejmy nadzieję