Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Taryfy za wodę i ścieki idą w górę

› Aktualności ponad rok temu    26.11.2015
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Liv Friis-larsen/fotolia.com

Niektórzy gostyńscy radni byli zaskoczeni propozycją Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu. - Dlaczego stawki za odprowadzanie ścieków wzrosną aż o 38 groszy? - dopytywał rajca Marcin Maciejewski podczas posiedzenia komisji rozwoju gospodarczego gminy Gostyń.

Zarząd ZWiK usprawiedliwiał to obciążeniem inwestycjami. Ale nie było to jedyne wytłumaczenie. Gostyńscy radni na spotkaniach komisji omawiali nie tylko proponowane stawki za zużycie wody i odprowadzanie ścieków na 2016 r., ale także plany inwestycyjne ZWiK w Gostyniu na najbliższe 3 lata.

Mieszkańcy gminy Gostyń nie będą zadowoleni - w 2016 r. zapłacą więcej za dostarczaną wodę oraz za odbiór ścieków. Na sesji, która odbyła się 19 listopada gostyńska rada miejska podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie. Za dostarczaną wodę odbiorcy indywidualni będą płacić 3,88 zł brutto (było 3,83 zł), za to za odbiór ścieków zapłacą 4,97 zł brutto (było 4,59 zł). Skąd taka podwyżka? - Obciążeni jesteśmy inwestycjami. Przez najbliższe 3 lata przychodzi nam spłacać dość duże raty kapitałowe za pożyczkę na modernizację oczyszczalni ścieków - tłumaczył radnym Jerzy Pogorzelski, prezes zarządu ZWiK w Gostyniu.

Przyznał, że zakład nie przewiduje na rok 2016 żadnej podwyżki dla pracowników, ale z powodu wzrostu stawki minimalnego wynagrodzenia i tak płace wrosną o 2%, gdyż pewne składniki wynagrodzenia muszą być naliczane.

- Przybywa nam majątku, który trzeba utrzymać. Modernizacja oczyszczalni kosztowała nas 10 milionów, z tego 5 milionów to pożyczka, którą zaczynamy spłacać - to musi się odbić na taryfach - dodał Dariusz Szymański z ZWiK.

Porównując łączne stawki za wodę i ścieki, obowiązujące w sąsiednich gminach, Gostyń wcale nie jest na najwyższej pozycji. W naszej gminie taryfa ta obecnie wynosi 7,80 zł, na przykład w Śremie 9,10 zł, w Jarocinie 9,70 zł, a w Kościanie 8,60 zł. Po podwyżce, razem za wodę i ścieki, mieszkańcy gostyńskiej gminy i tak zapłacą mniej, niż w sąsiednich.

*  *  *

Taryfy za wodę i ścieki w gminie Gostyń w 2016 r.
Ceny za dostarczaną wodę:
dla gospodarstw domowych - wzrost o 1,13% - z 3,55 zł netto  do 3,59 zł (3,88 zł brutto)
dla pozostałych odbiorców (firm) - wzrost o 1,12 % z 3,57 zł netto do 3,61 zł (3,90 zł brutto)

Ceny za odbiór ścieków:
dla gospodarstw domowych - wzrost o 8,24% - z 4,25 zł netto do 4,60 zł (4,97 zł brutto)
dla pozostałych odbiorców (firm) - wzrost o 6,65% z 4,66 zł netto do 4,97 zł (5,37 zł brutto)

Więcej czytaj w bieżącym numerze "Życia Gostynia"
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wolny człowiek
ponad rok temu 1
Jak rozumiem, po spłacie zobowiązań kredytowych nastąpią obniżki stawek? Wnioskuję to z wypowiedzi "derektora".
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji