Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Ten jubileusz, to efekt odważnych decyzji wielu kobiet

› Społeczeństwo 6 miesięcy temu    8.11.2019
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
55-lecie KGW Głuchów 55-lecie KGW Głuchów  fot. Arch. uczestników

W roku 1964 w grudniu grupa kobiet wyszła z inicjatywą i podjęła odważną decyzję o założeniu Koła Gospodyń Wiejskich w Głuchowie. Początkowo koło liczyło 19 członkiń, a funkcję pierwszej przewodniczącej pełniła Mieczysława Jankowska. Od 2003 roku nieprzerwanie jest nią Bronisława Nawrot. Ta nie przypomina sobie, aby w gronie znalazł się kiedyś mężczyzna, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie.

 

W czasie 55-letniej działalności koło przyłączało się do różnych inicjatyw społecznych. Były to kursy gotowania, pieczenia, szycia, wyszywania, chowu zwierząt, pielęgnacji kwiatów, sprzedaż piskląt, darcie pierza, organizacja dziecińca w okresie żniw, zabawy taneczne i inne. W sobotę (26 października) świętowano jubileusz ze wspomnieniami i refleksjami o działalności i pracy gospodyń wiejskich na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Przez te lata, koło spotkało wielu życzliwych ludzi, organizacji, z którymi współpracowało i wspólnie realizowało wiele inicjatyw.

- Był czas, gdy w kole było sto osób, sporo osób odeszło, kilka zmarło. Teraz nasza działalność wygląda trochę inaczej. Organizujemy Dzień Kobiet, Dzień Matki, spotkania opłatkowe, dożynki, wycieczki – wylicza przewodnicząca Bronisława Nawrot.

W grudniu 2018 roku członkinie KGW w Głuchowie podjęły odważną decyzję i stały się niezależną organizacją. 27 grudnia dokonano wpisu Koła do Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Wbrew krążącym opiniom wpis ten nie przekreślił naszej dotychczasowej działalności, lecz w znacznym stopniu wzmocnił prawnie i finansowo – zapewniają członkinie.

Ich zdaniem, dzięki rejestracji, działalność i możliwości koła znacznie się zwiększyły. Otworzyły się drzwi do samodzielnego i niezależnego ubiegania się o dofinansowania i realizacje projektów.

- Kiedy patrzymy na wielkie sukcesy i osiągnięcia, przychodzi nam na myśl stwierdzenie, że ktoś kiedyś podjął odważną decyzję. I tak było również w przypadku Koła Gospodyń Wiejskich w Głuchowie. W 1964 roku grupa kobiet podjęła odważną decyzję o założeniu, a przez okres wielu lat działalności odważne decyzję wielu kobiet sprawiły, że możemy świętować jubileusz 55-lecia działalności – mówiły panie podczas uroczystości.

Przewodnicząca chwali pracę swoich koleżanek. Ma nadzieję, że po upływie tej kadencji, będzie miała komu oddać swoją funkcję, bo w kole działa nieprzerwanie od 55 lat.

O jubileuszu piszemy w bieżącym Życiu Gostynia. 

Czytaj także: Włamanie do kościoła! Wynieśli kielichy i relikwiarz.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!