Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Ten pan jeszcze wisi. Będzie kandydował za 4 lata?

› Społeczeństwo ponad rok temu    4.12.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 5 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. A. Fajczyk

Plakaty wyborcze szpecą miejski krajobraz, kandydaci spoglądający z banerów (którzy powinni zniknąć zaraz po wyborach) wciąż są widoczni, także na terenie niektórych wiosek. Wysyłają w tej sprawie sygnały Czytelnicy.

- Idąc z gostyńskiego rynku w kierunku targowiska, prosto wychodzi się na płot, którym ogrodzony jest plac targowy. I tam, prawie dwa miesiące po wyborach, do dziś wisi zdjęcie jednego z kandydatów. Chyba jest to trochę nie w porządku. Przesada - grzmiał wczoraj jeden z mieszkańców Gostynia, dzwoniąc do redakcji gostynska.pl.

Według niego absurdalny wydaje się fakt, że obok plakatu umieszczono tablicę, reklamującą sprzedaż ryb na targowisku. - „Ten pan jeszcze wisi”. Nie wiem, czy będzie kandydował za 4 lata, że jego komitet nie chce ściągnąć plakatu? Gdyby patrole straży miejskiej chodziły pieszo po ulicach, a nie jeździły samochodem, to by to zauważyły - dodał Czytelnik.

Zastanawiał się, czy strażnicy miejscy mają jakieś uprawnienia w kwestii zdejmowania plakatów. - Chyba wiedzą, kto je powieszał przed wyborami, jaki komitet? Mogą się odnieść do nich. Trzeba o tym napisać i zrobić wstyd komuś, że tego nie widzi - nalegał rozmówca.

Zgodnie z kodeksem wyborczym wszelkie plakaty i hasła wyborcze powinny zostać usunięte przez odpowiedzialne za nie komitety w ciągu 30 dni od daty przeprowadzenia wyborów. W przypadku wyborów parlamentarnych w 2019 r. był na to czas do 12 listopada.

Termin upłynął 3 tygodnie temu, zatem można zgłaszać niewywiązanie się z tego obowiązku do władz gminy, które są zobowiązane do usunięcia tablic i plakatów wyborczych na koszt konkretnego komitetu wyborczego.

W Gostyniu do takich działań oddelegowani byli strażnicy miejscy i służby komunalne. Wcześniej komitet wyborczy może zostać upomniany i wezwany do usunięcia plakatów. Jeśli to nie przyniesie spodziewanego skutku, w grę wchodzi mandat od 20 do 500 złotych.

- Plakaty, które pozostały po wyborach w centrum miasta już są pozdejmowane. Mamy je u nas, na terenie komendy straży. Komitety wyborcze mogą się po nie zgłosić. Jeśli otrzymujemy jakieś dodatkowe informacje, że jeszcze zalegają plakaty, staramy się na bieżąco zdejmować, aby nie szpeciły miejskiego krajobrazu - zapewnił funkcjonariusz Straży Miejskiej w Gostyniu
 

Niestety, prawo nie reguluje dokładnie, co ma się stać z ulotkami wyborczymi zalegającymi na klatkach schodowych, np. na parapetach czy skrzynkach na listy. Problem jest jednak ogromny, szczególnie w dużych miastach, gdzie na niektórych klatkach znaleźć można setki kampanijnych materiałów. Z reguły są one sprzątane przy okazji najbliższych po wyborach porządków.

Kiedy plakat wyborczy może wisieć dłużej niż 30 dni? Prawo przewiduje, że z wyżej wymienionego obowiązku zwolnione są te plakaty, hasła czy instalacje (np. bilbordy), które znajdują się na prywatnych posesjach. Wówczas kwestie związane z terminem ich usunięcia zawarte są w umowie między komitetem wyborczym a właścicielem działki lub pośrednikiem zarządzającym reklamą outdoorową.

 

W przypadku baneru wyborczego, wiszącego w Krajewicach na barierach otaczających chodnik i staw, wszystko należy do gminy Gostyń. - Tam trzeba się zwrócić do straży lub służb komunalnych, niech posprzątają i wystawią rachunek, a komitet wyborczy niech zapłaci - stwierdził Zbigniew Borowski.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (10)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kk
8 miesięcy temu 10
Bo powiesić umieją ale ze ściągnięciem już trudno... To samo w Krobi .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Iii
ponad rok temu ocena: 100%  9
Kaleta po nocach mi się śni. Ze zwykłymi obywatelami to wiedzą co zrobić. Nie masz rąk na kierownicy podczas zatrzymania 500 zl
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Witek
ponad rok temu ocena: 100%  8
Pan kaleta wisi wszedzie Leszno Gostyń Kunowo itd może się ktoś zainteresuje i zrobi porzadek
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wyborca
ponad rok temu ocena: 50%  7
Skoro wisi na prywatnym płocie to n8c nikomu do tego, A może właściciel posesji w ten sposób wyraża swoje poglądy polityczne? Co innego w miejscach publicznych
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 100%  6
W Poniecu na słupie energetycznym i to na dość dużej wysokości wisi plakat kandydata z listy PiS. Jaki jest chyba powód, że tak długo wisi. Chyba dlatego, że tak wysoko, oraz, że z tej opcji.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyborca
ponad rok temu ocena: 100%  5
Nie wiem czy jeszcze nie znajdzie się Kaleta ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aga
11 miesięcy temu 4
W Krobi od groma wisi na słupach wielki wstyd ja codziennie od przekroczenia terminu wystawiałabym mandaty do upadłego.
~ mykfc survey
ponad rok temu ocena: 0%  3
mykfc survey takes only a few minutes to complete. Your opinions matter to the KFC management team, and they want to know if their customers are happy with them or not [...]
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ed
ponad rok temu 2
Treść komentarza została zablokowana z powodu naruszenia regulaminu serwisu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wyborca
ponad rok temu ocena: 100%  1
Gmina,czy straż miejska powinna za to zdejmowanie tego czegoś po upływie terminu, wystawić rachunek i to nie mały i wysłać do danego delikwenta. Przy okazji zasiliłoby się budżet
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji