Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Ten wiek dojrzały odsłania życia urok wspaniały... To była wyjątkowa impreza

› Kultura i Rozrywka ponad rok temu    14.07.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 9 / 100%
A A A
Borek Wlkp. XV Prezentacje Zespołów Ludowych WielkopolskiBorek Wlkp. XV Prezentacje Zespołów Ludowych Wielkopolski fot. A. Fajczyk

Jubileuszowe, bo już 15. Prezentacje Zespołów Ludowych Wielkopolski, jakie odbyły się 13 lipca w Borku Wlkp. miały być z założenia wyjątkowe. I takie były - wpłynęły na to starania organizatorów, nastroje gości oraz kaprysy pogodowe.

Po raz pierwszy w tym roku zespoły ludowe oraz zaproszeni goście mieli spotkać się przy karolewskim parku, gdzie od niedawna gmina ma miejsce wytyczone na mobilną scenę, wśród zieleni. Scena była przygotowana już w sobotę rano, około godz. 9.00. Ekipa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku uwijała się, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik jak najszybciej. 10 minut później dyrektor MGOK Justyna Chojnacka zdecydowała, że pokaz zespołów ludowych zostanie przeniesiony do sali widowiskowej ośrodka kultury, gdyż otrzymała ostrzeżenie o burzach z gradem.

Burza i deszcze do Borku w sobotnie przedpołudnie dotarły rzeczywiście, ale wszelki sprzęt i dekoracje udało się przenieść do wnętrza budynku, a dyrektor rozesłała w świat komunikat na facebooku, że przegląd odbędzie się w sali widowiskowej.

Do Borku przyjechało 9 zespołów ludowych z Wielkopolski: Zespoły Folklorystyczne „Tośtoki” , „Chojnioki”, „Gołaszyniacy” i „Noskowiacy”, a także Zespoły Ludowe „Studzianna, „Kokorzyniaki”, był też Zespół Regionalny „Borkowiacy”. Przez kilka godzin scena była tylko dla nich. Tam prezentowały się śpiewając, tańcząc i grając. Najstarsza uczestniczka przeglądu - Maria Juchnowicz miała 89 lat, a najmłodsza - Zuzia z zespołu Noskowiacy to ośmiolatka.

Organizatorzy podczas jubileuszowego przeglądu przygotowali kilka niespodzianek dla uczestników. Pomiędzy występami odbywały się warsztaty malowania ceramiki. Postanowiono uhonorować upominkami osoby, które urodziły się 15 dnia każdego miesiąca. Oprócz tego upominkami i nagrodą w postaci uścisku i całusów „pani dyrektor MGOK w Borku” obdarowano najmłodszego oraz najstarszego uczestnika. - Pani Maria reprezentuje zespół „Gołaszyniacy” z Bojanowa, który 15 razy był na prezentacjach w Borku - wyjaśniła Justyna Chojnacka. Seniorka Maria Juchnowicz w ramach wdzięczności zacytowała dla wszystkich „Odę do starości” Wisławy Szymborskiej.
 

- Co to za życie bywa w MŁODOŚCI !? - zapytała. - Nie czujesz serca ...wątroby ...kości ... Śpisz jak zabity, popijasz gładko ... i nawet głowa boli cię rzadko. Dopiero człeku twój wiek DOJRZAŁY! Odsłania życia urok wspaniały ... Gdy łyk powietrza, z wysiłkiem łapiesz... Rwie Cię w kolanach ... Na schodach sapiesz ... Serce jak głupie szybko ci bije ... Lecz w każdej chwili czujesz że ŻYJESZ ! (...) Więc chociaż czasem w krzyżu cię łupie Ciesz się dniem każdym! Miej wszystko w DUPIE!!!
 

Na folklorystycznej imprezie pojawił się też biesiadny przerywnik - po raz pierwszy gościła tam kapela, która działa w boreckiej gminie od 5 lat pod nazwą „Kociołek Band”. Powstała w garażu jednego z mieszkańców, a założyli ją dwaj szwagrowie. - Dopiero w tym roku wyszła do szerokiej publiczności - poinformowała dyrektor MGOK w Borku.

Spotkanie z uczestnikami przeglądu wyszło całkiem nieźle. Członkowie kapeli zagrali tak, że „nogi same się rwały”, muzyka nie pozwoliła spokojnie usiedzieć przy słodkim poczęstunku i kawie. - Burmistrz jest na sali, więc może dzisiaj nie tańczmy na stołach... Nie wiem, czy zezwoli? - zażartowała dyrektor Chojnacka, zwracając się do gości. Ale uczestnicy wykorzystali wolny parkiet wielkości 2,5 m na 4 m, jaki pozostał pod sceną i żwawo „ruszyli w tany”.

A później przyszedł czas na solidny poczęstunek (kolejna niespodzianka tegorocznego przeglądu folklorystycznego) - smaczny gulasz z papryką i pieczarkami, przygotowany na 250 porcji przez „Fabrykę Obfitości” z Pogorzeli.

+ 9 głosów: 9 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Marta.
  ponad rok temu ocena: 0%  1
  Łysego ochroniarza nie było ? Oj szkoda szkoda gwiazda by się bawiła.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji