Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

To będzie pierwszy samorządowy żłobek. Czy razem z przedszkolem?

› Społeczeństwo 7 miesięcy temu    11.02.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 9 ocen 2 / 100%
A A A
Gostyń. Szkoła Muzyczna, w której miałby powstać żłobek, a być może także przedszkoleGostyń. Szkoła Muzyczna, w której miałby powstać żłobek, a być może także przedszkole fot. A. Fajczyk

W Gostyniu ma szansę powstać kolejna jednostka oświatowa - żłobek, być może połączony z przedszkolem miejskim. Dzieci miałyby uczęszczać do pomieszczeń, znajdujących się w budynku szkoły muzycznej. Całość zadania oszacowano na 1,5 mln zł. Władze gminy już wiedzą, że na inwestycję otrzymają dofinansowanie ponad 600 tys. zł.

Część sal w budynku przy ul. Strzeleckiej w Gostyniu na pierwszym piętrze, gdzie kiedyś mieściły się klasy lekcyjne szkoły podstawowej nr 2, już kilka lat temu została zaadaptowana dla przedszkolaków. Powstała tam filia przedszkola nr 5 w im. Kubusia Puchatka. Na starcie składała się z 1 oddziału, ale co roku przedszkolaków przybywało. Wobec tego, jesienią 2019 roku utworzono 4 oddziały, do których obecnie uczęszcza około 100 dzieci. - Wciąż jednak mamy zbyt mało takich jednostek - przyznaje Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.

Samorząd poważnie myśli o uruchomieniu samodzielnej jednostki żłobkowo-przedszkolnej.

- Filia przedszkolna „piątki” powstała w szkole muzycznej, ponieważ ilość miejsc w przedszkolach była gminie niezbędna. W tym zakresie na 1 piętrze powstał oddział przedszkolny, składający się dziś z 4 grup. Wciąż jednak mamy zbyt mało takich jednostek - przyznaje Mariusz Konieczny.

Pomieszczenia po szkolnej „dwójce” w całości miałyby być przygotowane jako osobny obiekt żłobkowo-przedszkolny, ze żłobkiem dla 20 maluchów.

- Zamierzamy pobudować windę zewnętrzna, która umożliwi korzystanie z obiektu na kondygnacjach. Do zagospodarowania pozostało całe poddasze budynku, które będzie przygotowywane pod pomieszczenia administracyjne i zajęciowe. Jeszcze dodatkowo, zgodnie z projektem zostanie tam ulokowany jeden oddział przedszkolny i jeden żłobka - tłumaczy naczelnik Konieczny. Zaznacza, że gminie zależy, aby przyszły obiekt przedszkolny spełniał nie tylko wymogi BHP, przeciwpożarowe, ale dawał możliwości korzystania z niego niepełnosprawnym. - Będzie winda, przygotowana dla całego budynku, z możliwością skorzystania przez uczniów szkoły muzycznej - dodaje Mariusz Konieczny. Czy od nowego roku szkolnego będzie to odrębna jednostka przedszkolno-żłobkowa w gminie, czy może filia? Ta sprawa jest do dyskusji. Gmina będzie dążyła, aby w części pomieszczeń szkoły muzycznej (po klasach SP nr 2) funkcjonowała już osobna jednostka. Wtedy powstałaby pierwsza samorządowa instytucja opieki nad dziećmi do lat 3.

- Tak będą przez nas przygotowane wszystkie przetargi, aby od 1 września 2020 roku funkcjonowało niezależne przedszkole, które będzie umożliwiało zgłoszenie dzieci najmłodszych z gminy. Tego zawsze brakowało - uzasadnia Mariusz Konieczny. - Dlatego - kiedy tylko nadarzyła się możliwość pozyskania środków - zrobiliśmy ukłon w tym kierunku, napisaliśmy projekt. Rada miejska postanowiła przeznaczyć odpowiednią kwotę na ten cel, złożyliśmy też wniosek o dofinansowanie - dodaje naczelnik.

Gmina Gostyń przygotowała projekt i zgłosiła się z nim do konkursu "MALUCH+" 2020, ogłoszonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla instytucji tworzących nowe miejsca. Całość wykonania zadania oszacowano na kwotę 1,5 mln, ale koszty wykonania zostaną dokładnie uregulowane po przygotowaniu procedury przetargowej. - Dofinansowanie, które mamy otrzymać z programu „Maluch+” to kwota 660 tysięcy złotych - informuje Mariusz Konieczny, zapewniając ze gmina ma potwierdzenie ustne, iż otrzyma dofinansowanie na utworzenie jednostki z publicznym żłobkiem.

Drugi wniosek został złożony do urzędu marszałkowskiego o dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, na funkcjonowanie placówki. Samorząd stara się pozyskać na ten cel milion złotych, z których pokryte zostaną m.in. koszty utworzenia 20 miejsc opieki dla dzieci do lat 3, zakup wyposażenia, bieżące funkcjonowanie w tym także wynagrodzenia dla zatrudnionych pracowników przez dwa lata. Gostyński projekt został zweryfikowany pozytywnie w pierwszym etapie. - Znaleźliśmy się w drugim etapie, gdzie są składane wyjaśnienia dotyczące niektórych kwestii finansowych. Sądzę, że tutaj nasza weryfikacja również przebiegnie pozytywnie. W tym zakresie jeszcze trudno mówić o kwotach, ale podejrzewam, że możemy dostać blisko 800 tysięcy złotych - dopowiada szef wydziału inwestycji.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Xyz
7 miesięcy temu ocena: 100%  9
Jeśli będzie otwarte przedszkole ze żłobkiem to kiedy będzie można składać wnioski żeby wiedzieć na czym się stoi, do przedszkola? Nie stać nas na prywatne przedszkole a 4latek powinien już się przygotowywać do szkoły. Jeśli powstanie 1 odział to pewnie żniw pierwszeństwo będą mieć 3larki tak jak to było w innych przedszkolach. Albo dzieci rodzin wielodzietnych,albk matki samotnie wychowujące. A co mają powiedzieć rodzice które jedno z nich pracuje, bo drugi nie może bo dziecko do przedszkola się nie dostało a nie ma z kim zostawić?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ?
7 miesięcy temu ocena: 43%  8
A pińcet idzie na alko że cię nie stać?
~ Wyborca
7 miesięcy temu ocena: 67%  7
To teraz posłuchajcie uważnie urzedasy. Po co nowe przedszkole. To się wiąże z kosztami. Nowy stołek za 8 tys na miesiąc. Nowe biuro. A potem, że kasy na oświatę nie ma. Utworzyć oddział a za kasę na etat dyrektor zatrudnić trzy nowe osoby. I wszyscy zadowoleni. Tak było w jedynce. Szkoła z derektorem z Bojanowa. A na dokładkę trzech wickow i radny J jako ten co najwięcej ma do powiedzenia. Po co? Każdy z nich 90 tys rocznie. Teraz krzątają się po kątach i wymyślają głupoty. No ku... Może jeszcze drugiego wicka w urzędzie? Będzie taniej przecież. Już kiedyś to przerabialiśmy. Następna sprawa. Oświetlenie świąteczne? Ile set tysięcy nas to kosztowało? Prąd + zakup + wynajęcie? Tutaj szukajcie oszczędności. I żeby że jestem od Marcinkowskiego: powiatu to też dotyczy. Jak tam członek się czuje panie starosto?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ klops
7 miesięcy temu ocena: 0%  6
Mogłeś wystartować w wyborach i te swoje rewelacje wprowadzać w życie. Aha zapomniałem - ktoś musiałby na ciebie głosować. I klops
~ Mama
7 miesięcy temu ocena: 100%  5
Czyli że co bo ja niewiem zlodeb i przedszkole w jednym tak?? Moja córka ma 3 lata a miejsc wolnych20 by było czyli mogę pomarzyć znowu Siennie dostaniemy masakra ale tak ważne są drogi, a edukacja nie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MAMA
7 miesięcy temu ocena: 100%  4
do redakcja ; zgadza się byle nie jednooddziałowe w którym dzieci 3 , 4 ,5, 6 letnie są razem w jednej sali, a nawet nie ma pomocy - nauczyciela wspomagającego . W tym wypadku 6 latkowie są niestety pokrzywdzone !!!!!!!A TAK WŁASNIE JEST W GOLI I W SIEMOWIE.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wiki
7 miesięcy temu ocena: 0%  3
Najlepsze przedszkole
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Karollo
7 miesięcy temu ocena: 67%  2
To może w Goli zrobić w szkole przedszkole, a nie likwidować szkołę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
7 miesięcy temu ocena: 75%  1
Od początku, jak tylko zajęliśmy się tematem planowanych zmian w oświacie w gminie Gostyń, informowaliśmy, że w Goli samorząd planuje pozostawić przedszkole