Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

To był już drugi „spacer” kobiet. Jutro „marsz żałobny”

› Społeczeństwo 2 miesiące temu    27.10.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 25 ocen 7 / 71%
A A A
 fot. A. Fajczyk/M. Mostowy

- Przyszłam, żeby się solidaryzować z młodymi kobietami, z dziewczynami z Gostynia. Mają rację z tym, że odbiera im się prawo wyboru. To nie jest tak, że ktoś może decydować o ich życiu. Każdy powinien sam decydować. I cieszę się, że panie z naszego miasta tak się zmobilizowały, żeby wyrazić, co myślą o wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała emerytowana mieszkanka Gostynia, która wczoraj przyszła na marsz kobiet po raz drugi.

„Czarne marsze” to forma sprzeciwu przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Przypomnijmy, 22 października TK ogłosił, że przepisy, umożliwiające usunięcie płodu w wypadku stwierdzenia jego ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby są niezgodne z Konstytucją. W uzasadnieniu sędzia Justyn Piskorski podkreślił, że „w ocenie TK dziecko w prenatalnym okresie życia, jako istota ludzka, której przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona”.

- Sam fakt upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby nie może samodzielnie przesądzać o dopuszczalności zabiegu przerywania ciąży w perspektywie konstytucyjnej - dodał.

Dla kobiet taka decyzja może nieść poważne konsekwencje. Może doprowadzić w praktyce do całkowitego zakazu aborcji w Polsce.

Wczorajsza pikieta była drugą, zorganizowaną przez mieszkanki Gostynia. W poniedziałkowy wieczór tłum protestujących (kobiet i przedstawicieli płci przeciwnej) wyruszył (tak, jak w niedzielę - CZYTAJ TUTAJ) z Pl. Karola Marcinkowskiego i przeszedł ulicami: Kolejową, deptakiem, Jana Pawła II, Nad Kanią, a dalej Fabryczną by zatrzymać się przy biurze poselskim Jana Dziedziczaka z PiS. Przeważała młodzież. Było więcej transparentów z hasłami, które wyrażały sprzeciw przeciwko wyrokowi TK. Cytaty z kartonowych banerów oraz te, wypisane na parasolach mówiły też o tym, że kobiety w Polsce pozostały bez prawa wyboru. Żal i rozgoryczenie wypływające z okrzyków podczas „sapceru”, były skierowane w stronę obozu rządzącego.

- To, że tu jestem, nie znaczy, że jestem zwolennikiem aborcji. Wziąłem udział w manifestacji, bo zobaczyłem, ile kobiet z Gostynia i okolic potrafiło się zmobilizować. Jest dużo młodzieży. Młodzi ludzie zaczynają rozumieć, kto rządzi w naszym kraju, kto odbiera kobietom prawo wyboru, kto chce rządzić nimi. One mają prawo do tego, aby rządzić swoim ciałem - powiedział jeden z radnych powiatowych.

 

Dziś o godz. 19.00 manifestacja kobiet w Krobi (zbiórka na placu przy Biedronce) - CZYTAJ TUTAJ

W środę o godz. 18.00 MARSZ ŻAŁOBNY kobiet w Gostyniu. Dlaczego? Rząd nie chce słuchać krzyków, może usłyszy milczenie.

+ 5 głosów: 7 (71%) 2 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (26)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ mieszkanka
  2 miesiące temu ocena: 0%  26
  Jestem emerytką i jestem ciekawa jaką trasą pójdzie dzisiaj spacer przez Gostyń ?Chcę kibicować
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Kala
  2 miesiące temu ocena: 71%  25
  Do Kobieta Otóż bardzo dobrze wiem O co chodzi, organizatorki tej całej akcji Klementyna Suchanov wymieniała postulaty w tym pierwszy to aborcja na życzenie powiedziała to bardzo dobitnie! Więc radzę dobrze zorientować się w tym za czym protestujecie w tak agresywny sposób!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Alicja i jagoda
  2 miesiące temu ocena: 38%  24
  To dobrze, że na życzenie. Ta co będzie chciała zrobi, inne nie. I o to właśnie chodzi by mieć wybór!
  ~ Alina
  2 miesiące temu ocena: 54%  23
  Gdzie tu jest policja, która powinna wystawiać mandaty na potęgę. Czy mamy prawo w tej Polsce, czy ono zwolenników PO i Lewicy nie dotyczy? Biedni dziadkowie i babcie oraz starsi rodzice, tu się chronią jak mogą, a dzieciaki wyjdą na ulice i zarażą biedaków. A od tych wulgaryzmów to aż uszy więdną. A najstraszniejsze jest w tym wszystkim, że nauczyciele tam są w gronie tych dzieciaków i dają taki przykład jak można wykrzykiwać takie wulgaryzmy.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ KUN
  2 miesiące temu ocena: 50%  22
  Pewnie nauczyli się od dzieci w szkole. Hihi
  ~ Kala
  2 miesiące temu ocena: 53%  21
  Aborcja na życzenie toWASZ główny postulat ! Brzydze się tymi wściekłymi kobietami które wrzeszczą wulgaryzmy i mają szaleństwo w oczach! Szok to się dzieje naprawdę w mojej małej ojczyźnie. A portale gostynskie to promują!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Kobieta
  2 miesiące temu ocena: 43%  20
  do Kala - czytajac Twoj komentarz upewniłam sie, ze w ogóle nie wiesz o co chodzi. Byłam na jednym i drugim maszu, nie jestem zwolenniczką aborcji. Odbiera nam sie prawow WYBORU. I to dopiero początek tego, co obecny obóz rządzący chce z nami zrobic...
  ~ Pusia
  2 miesiące temu ocena: 67%  19
  Do 123 bohater się pisze przez H a nie frajerze przez ch.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ pusia z gok
  2 miesiące temu ocena: 75%  18
  MOJA PUSIA NIE JARUSIA - ten transparent wymiata, chodziło o redaktora naczelnego [...] czy innego Jarusia? Hitem jest udział w demonstracji faceta który zachowywał się obcesowo wobec młodocianych uczennic składając niewybredne propozycje seksualne, ale co tam jak w demonstracji warszawskiej brał udział Durczok na którym ciąża zarzuty o ile się nie mylę próby gwałtu dziennikarki, najkomiczniejsze że transparent MOJA PUSIA NIE JARUSIA niosła pracownica instytucji gminnej od kultury, to pewnie tak się uczy tej kultury w Gostyniu, okrzyki - W Y P I E R D A L A J , P O W I E S I Ć K A C Z Y Ń S K I E GO D Y K T A T O R A i wiele podobnych a nawet zdecydowanie bardziej agresywnych.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Wiedżma
  2 miesiące temu ocena: 25%  17
  Dziewczyny! Nie zrażajcie się narracją większości komentarzy poniżej, pisanych przez ludzi, których przeraża wasza siła i moc. To strach przez nich przemawia, dlatego probują was poniżyć i zdyskredytować. Rewolucja jest kobietą. Nie bez powodu historia zna czasy, gdy kobiecej energii i mądrości obawiano się do tego stopnia, że palono je na stosach. Tym razem możemy zrobić dużo dobrego dla swojego kraju, ale nie wolno dać się sprowokować internetowym trollom. W górę serca!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ NIE NIENAWIŚCI
  2 miesiące temu ocena: 77%  16
  Dorośli, którzy nienawidzą PiSu manipulują dzieciakami, wstyd. Przecież tu już nie chodzi w tych marszach o dobro kobiet, tylko o wylanie nienawiści i to bardzo wulgarnej, której już nawet słuchać się nie da względem rządzących. I KTO TU TAK NAPRAWDE SIEJE TĄ NIENAWIŚĆ, RZĄDZĄCY, CZY WY, KTÓRZY NIE MOŻECIE SIĘ CIĄGLE POGODZIĆ Z TYM, ŻE SIANIEM NIENAWIŚCI JEST SPOOSBEM NA WYGRANĄ.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ani
  2 miesiące temu ocena: 71%  15
  Absolutnie nie popieram formy tego protestu. Sama jestem kobietą i uważam, że krzyki i wulgaryzmy nie są odpowiednie. W artykule jest natomiast błąd rzeczowy - "może doprowadzić w praktyce do całkowitego zakazu aborcji w Polsce" - ano nie, nikt nie tyka sytuacji, kiedy życie kobiety jest zagrożone lub kiedy ciąża jest efektem gwałtu. Panie z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet chcą natomiast wprowadzić zupełnie dowolną aborcję, czyli de facto dozwolić na zabijanie człowieka - dziecka w łonie matki. Czy protestujące Panie mogą mi to wyjaśnić? Chcecie zapobiec odebraniu sobie praw czy może jednak coś innego?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Eskimos
  2 miesiące temu ocena: 40%  14
  Głosowały na PiS a teraz strajkują?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ PW
  2 miesiące temu ocena: 69%  13
  Większość to dziewczynki które chciały sobie zrobić pewnie selfie. O macierzyństwie pojęcia nie mają. Pseudo redaktorka pisze o tłumach, jaki tłum taki redaktor.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ jarock
  2 miesiące temu ocena: 57%  12
  Polecam tym dzieciom obejrzenie filmu "Niemy krzyk " i "Nieplanowane". Może usłyszą głos mordowanego dziecka.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Myslacy
  2 miesiące temu ocena: 0%  11
  Szkoda że cie matka do studni odrazy nie wrzuciła ,prawicowy głąbie
  ~ Flip
  2 miesiące temu ocena: 71%  10
  Ktoś musi uświadomić te dzieci że cipka nie służy tylko do zabawy
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ fdre
  2 miesiące temu ocena: 68%  9
  Gdy trybunał konstytucyjny wydawał wyrok odbierający ludziom 150mld zł z OFE siedzieli w domu. Gdy jest wyrok zakazujacy aborcji eugenicznej (mordowania dzieci być może chorych) tłumy na ulicach i to z hasłami domagajacymi się aborcji na życzenie. WIdać co jest ważniejsze: gdy odbierano chleb nikt nie portestował. Gdy jest oakzja żeby można było sie rżnąć bez konsekwencji (aborcja na życzenie) entuzjastyczne tłumy oszołomów pojawiły się na ulicach. Cofamy się w rozwoju.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Xxx
  2 miesiące temu ocena: 32%  8
  Cofamy się w rozwoju bo co? Bo odbiera się nam prawo wyboru? Bo nie chcemy rodzić martwych lub ciężko chorych dzieci? Nie chcemy patrzeć jak dziecko umiera w cierpieniu zaraz po porodzie PS. Polecam sprawdzić czym jest aborcja eugeniczną, a aborcją patoembriologiczną ;)
  ~ Jaaa
  2 miesiące temu ocena: 73%  7
  Nie mówię że nie mają protestować ale nie w taki sposób tylko nienawiść wulgaryzmy dewastacje . Jako matce jest mi wstyd za te dzieci. Teraz chcą zabijać dzieci chore. Kto wie czy w przyszłości nie będą nas rodziców się pozbywać, bo chorzy i wielkim obciążeniem dla nich, to chyba będzie najlepiej uśmiercić. Smutne jest to, że wiele matek te protesty popiera, nie zdziwcie się jak wam dziecko powie, mam wybór więc nie chce ciebie mamo takiej chorej, sama ze mną protestowałaś, że mam mieć wybór, no to wybieram ...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ 123
  2 miesiące temu ocena: 58%  6
  No Ana do wyboru możesz mu dać karę śmierci nie będziesz musiała czekać od zaraz tylko kto ci powiedział że jak sobie wyskrobiesz to wtedy ono nie cierpi? Dał bym ci w jedną rękę skalpel w drugą pepowine i tnij i patrz a zwłoki zabierasz do domu. Przestała byś się drzec na mieście bochaterko
  ~ Yis
  2 miesiące temu ocena: 71%  5
  ~`Ana Kiedy urodziło się moje dziecko, lekarze dawali mu nie więcej niż rok życia. Zdarzało się, że było bliskie śmierci. Obecnie ma kilkanaście lat i jest chory, radosny, wartościowy. To jasne, że nikt nie chce mieć chorego dziecka. Tyle że kiedy się pocznie, to już będzie (śmierć niczego nie zmieni). Czy dzisiaj byłbym szczęśliwszy, gdybym zdecydował o jego zabiciu. Nie sądzę! A życie potrafi zaskakiwać!
  ~ Ana
  2 miesiące temu ocena: 52%  4
  A czy Pani chciałaby urodzić martwe dziecko? Czy chciałaby Pani 9 miesięcy żyć ze świadomością, że Pani dziecko umrze w cierpieniu od razu po porodzie?
  ~ Kamil
  2 miesiące temu ocena: 67%  3
  Ciakwe czy znów pójdzie gimnazjum i ludzie w wieku do 25 lat resztę można na placach liczyć. Za robotę się weźcie bo za dużo czasu na głupoty macie. Ale z 2 strony super do wiosny wyjdziemy z covid w tym tempie . Pozdrawiam.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ~Mats
  2 miesiące temu ocena: 0%  2
  tak bo w ciążę najczęściej zachodzą kobiety 45-60 lat i to ich dotyczy najbardziej.....chopie
  ~ AntyPiS
  2 miesiące temu ocena: 70%  1
  Nie zbliżać się do kościołów, zabytków, pomników żadna lewacka przemoc nie będzie tolerowana i odpowiada będzie także przemocą
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji