Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

To były wyjątkowe urodziny

› Społeczeństwo 6 miesięcy temu    1.12.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Sikorzyn. Wyjątkowe urodziny Wandy Modlibowskiej z honorowymi gośćmiSikorzyn. Wyjątkowe urodziny Wandy Modlibowskiej z honorowymi gośćmi fot. arch. Szkoła Podstawowa w Sikorzynie

Wiecie, że w ciągu półtora miesiąca 63 kraje na całym świecie dowiedziały się o 110. urodzinach Wandy Modlibowskiej, która jest m.in. patronką Szkoły Podstawowej w Sikorzynie? 28 listopada społeczność tej placówki zorganizowała wyjątkową uroczystość.

Jak na urodziny przystało, pojawili się goście: sołtysi wsi należących do obwodu szkoły i przedstawiciele rady rodziców. Byli też piloci - seniorzy z Aeroklubu Poznańskiego: Barbara Grześkowiak-Bocian, przewodnicząca Klubu Seniorów Lotnictwa, która osobiście znała Wandę Modlibowską, Zdzisław Rełkowski – sekretarz aeroklubu i Adela Dankowska z Aeroklubu Leszczyńskiego. To szybowniczka, która ustanowiła łącznie 15 rekordów świata i 43 rekordy Polski w szybownictwie, odznaczona m.in. najwyższym międzynarodowym wyróżnieniem szybowniczym – Medalem Lilienthala.

Uczniowie szkoły przygotowali apel, którego bohaterką była Wanda Modlibowska - jej niesamowita biografia, zasługi oraz ogromny patriotyzm. Odśpiewano także pieśń bliską sercu każdego pilota – Hymn Lotników.

Do młodzieży słowa skierowali także zaproszeni goście. Opowiadali o swej nieuleczalnej pasji latania, przybliżyli tajniki sztuki szybowniczej oraz wspominali bohaterkę uroczystości.

 

Dyrektor szkoły Iwona Albert podkreślała, jak ważne było dla społeczności nadanie imienia szkole, która przestała być anonimowa, a wybór postaci bliskiej, z sąsiedztwa spowodowała, że młodzi ludzie mogą się z nią utożsamiać i uwierzyć, że „w każdym z nas są skrzydła”.

Ciekawostką jest, że postacią Wandy Modlibowskiej zainteresowali się krótkofalowcy z Krobi, należący do Radio-Klub Krobia. Gościli w Sikorzynie z powodu projektu, który realizowany był na terenie tzw. Szlaku Biskupiańskiego.

 

Dyrektor szkoły poznała wówczas jednego z założycieli Radia - Klub Krobia, Henryka Szczeblewskiego i opowiadała o patronce. Miło było dowiedzieć się, że wiadomość o 110 Rocznicy Urodzin Wandy Modlibowskiej przekazywana była przez krótkofalowców na cały świat! Radio-Klub Krobia pracował od 1 października do 19 listopada pod znakiem okolicznościowy SN110WM z okazji 110. rocznicy urodzin Wandy Modlibowskiej. Klub zakończył akcję przeprowadzając 3200 łączności z 63 krajami.

Wanda Modlibowska (urodzona się w Czachorowie) to polska lotniczka sportowa i szybowniczka, zmobilizowany pilot eskadry sztabowej we wrześniu 1939 r., pierwsza emisariuszka Rządu RP w 1940 wysłana do okupowanej Polski, żołnierz AK, uczestniczka powstania warszawskiego, a także rekordzistka świata w długotrwałości lotu z 1937 r. Wielokrotnie odznaczona za działalność niepodległościową. Od 2003 r. patronuje Aeroklubowi Poznańskiemu, a od 2013 r. jej imię nosi Szkoła Podstawowa w Sikorzynie.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (2)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Mag
  6 miesięcy temu 2
  Piękne wydarzenie, dziękujemy bardzo Pani Dyrektor S.P. SIKORZYN za zorganizowanie takiego spotkania!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Wanda Modlibowska
  6 miesięcy temu 1
  Szkoda, że nie mogłam uczestniczyć w tych urodzinach :( aż miło by było powspominać ten stres, który towarzyszył w czasie prób przygotowujących do uroczystości nadania szkole Jej imienia.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji