Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Trudności z dokończeniem ścieżki. Wody Polskie nie chcą ustąpić

› Społeczeństwo ponad rok temu    23.09.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 5 ocen 1 / 100%
A A A
Mieszkańcy Gostynia z niecierpliwością czekają na dokończenie ścieżki rowerowej do KunowaMieszkańcy Gostynia z niecierpliwością czekają na dokończenie ścieżki rowerowej do Kunowa fot. archiwum gostynska.pl/ A. Fajczyk

Pojawiły się trudności, jeśli chodzi o dokończenie budowy asfaltowego odcinka ścieżki rowerowej z Gostynia do Kunowa. Samorząd gminy Gostyń zrobił wszystko, co do niego należało. A Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu znalazł problemy.

Realizację, związaną z ostatnim etapem budowy rowerowej trasy chce rozłożyć na 2 części. - Boją się, że nie znajdą firm, które będą chciały wykonać inwestycję. Nie jesteśmy zachwyceni - mówił Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia na sesji rady miejskiej.

Przeczytaj o nowej bieżni na gostyńskim stadionie - KLIK

Aby dokończyć realizację szlaku rowerowego z Gostynia do Kunowa (przynajmniej asfaltowego odcinka, biegnącego poza miastem), gmina przystąpiła do programu „Budowa ścieżek rowerowych” wzdłuż dróg wojewódzkich. Zakwalifikowano do niego zadanie pn. „Budowa ścieżki rowerowej przy DW nr 434 na odcinku Gostyń - Kunowo - etap I”. Ta część inwestycji polega na wykonaniu asfaltowego dywanika, szerokiego na 2 m, o długości 800 metrów. Zakres I etapu nie obejmuje przejazdu przez kanał Obry. Ścieżka, która dotychczas byłą budowana, biegnie wzdłuż drogi 434, a ostatni odcinek, poza miastem ma być prowadzony polami i włączyć się w Kunowie w ul. Spacerową. Ma zakończyć się mniej więcej 100 m przed kanałem Obry. Szacunkowa wartość zadania wynosi 1 230 000 zł, w tym udział gminy - 615 000 zł.

Wykonawcą inwestycji i instytucją, która ma w całości przygotować inwestycję - począwszy od zorganizowania przetargów i wyłonienie wykonawcy - jest WZDW w Poznaniu. Gostyński samorząd przygotował całość dokumentacji, łącznie z pozwoleniem na budowę, które zostało wydane na gminę. Całość dokumentacji wraz z projektem oraz pomoc finansową już w czerwcu przekazano do WZDW, zgodnie z wcześniej podpisaną umową. Gmina Gostyń wykupiła też od prywatnych właścicieli grunty, przez które przebiegać będzie rowerowy trakt. Nie było z tym problemów.

Co planuje samorząd Borku w nowej kadencji?

Co dalej? Andrzej Staszewski - zastępca dyrektora WZDW w Poznaniu informuje, że zarządca drogi 434 przygotowuje obecnie materiały wymagane do ogłoszenia przetargu na realizację tego zadania. Zostanie on ogłoszony jeszcze w 2018 roku.

- Zakładamy, że realizacja zadania nastąpi w latach 2018-2019 - uzyskaliśmy odpowiedź z wojewódzkiego zarządu dróg.

Na tym inwestycja się nie zakończy. Pozostaje kwestia przeprowadzenia rowerzystów przez kanał Obry. Ponieważ trakt rowerowy odbiega w prawo od drogi wojewódzkiej, aby można było nim dojechać do ul. Spacerowej w Kunowie, trzeba wybudować całkiem nowy przejazd przez rzekę. To miałby być końcowy etap zadania. Gmina od początku obstawała, że na Obrze ma powstać kładka, nieco szersza od asfaltowej nawierzchni ścieżki. Koszt budowy wyniósłby ok. 300-400 tys. Problemy robi nowa instytucja, zarządzająca rzekami i ciekami wodnymi - Wody Polskie. Wymaga pobudowania mostu, co może pochłonąć nawet ok. 1,5 mln zł.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bob budowniczy
ponad rok temu ocena: 100%  5
Kładka 300-400 tys. to tyle co nowy dom....80 % kosztów to cennik urzedasów ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kisozn
ponad rok temu ocena: 67%  4
Wody Polskie to kolejna pisowska patologia i kolejne urzędnicze państwo w państwie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zainteresowany
ponad rok temu ocena: 100%  3
A dlaczego nie może być kładka o określonej obciążalności tylko most ?? Jakie jest uzasadnienie takiej decyzji ? Kładka na niej barierki by nie wjechał ciągnik lub coś innego i dziękuję.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Amig
ponad rok temu ocena: 70%  2
To samo wypisujesz od kilku lat. Co roku czytamy twoje teksty o obietnicach lecz jak powstawał każdy kolejny odcinek ścieżki zawsze zapadała z twojej strony kilkumiesięczna cisza. Wiesz co ci powiem? Rozlicz w wyborach tych którzy w żaden sposób przez te lata nie pomogli gminie w budowie tej ścieżki. Co roku mogli pomóc , ale co roku nie robili nic (oprócz zawistnych komentarzy). Powiat gostynski gdyby zechciał pomóc ta ścieżka już dawno byłaby dokończona. Ale powiatowcy wolą udawać że nie wiedzą gdzie jest Kunowo i udają że nic o ścieżce nie wiedzą i mają ją w nosie. Do Krajewic jakieś niewielkie kwoty dołożyli , o Kunowie zapomnieli, bo w grę wchodziły większe kwoty. Co tam bezpieczeństwo ludzi , lepiej udawać że ich to nie dotyczy - ewentualnie anonimowo ponarzekać - jak w komentarzu powyżej. Jak to napisałeś - będzie za chwilę okazja żeby ich (was) rozliczyć. I mam nadzieję że rozliczani zostaniecie aż do cna.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pamiętamy
ponad rok temu ocena: 67%  1
Ścieżkę ktoś wyborcom obiecał. Będzie okazja za chwilę w wyborach rozliczyć.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji