Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Trzeba będzie jednak podnieść podatek śmieciowy?

› Aktualności 4 miesiące temu    1.02.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 37 ocen 0 / 0%
A A A
Powiat gostyński. Eugeniusz Karpiński - szef KZGRL: O wszystkim zdecyduje walne zgromadzenie członków, czyli włodarze gminPowiat gostyński. Eugeniusz Karpiński - szef KZGRL: O wszystkim zdecyduje walne zgromadzenie członków, czyli włodarze gmin fot. fotomontaż M. Mostowy

W Komunalnym Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego zapadają decyzje o tym, jaka firma będzie odbierała i zagospodarowywała nasze odpady komunalne w 2020 r. Rozstrzygany jest trzeci już przetarg. Złożone oferty znów są droższe od szacunków, według których skalkulowano opłatę śmieciową. Czy będzie jeszcze wyższa? Decyzja zapadnie za kilka tygodni.

W grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia KZGRL ogłosił już trzeci przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w gminach należących do KZGRL. Dwa poprzednie postępowania unieważniono z powodu zbyt wysokich ofert, jakie składały firmy wywozowe. W Związku przewidywano, że za wywóz i zagospodarowanie tony odpadów będzie trzeba zapłacić ok. 800 złotych. Za to oferty były średnio o 25 procent wyższe.

Przypomnijmy - po unieważnieniu drugiego przetargu, od początku 2020 r. śmieci odbierane są przez firmy, wyłonione w ramach zamówienia „z wolnej ręki” (na 3 miesiące podpisano umowy z firmami wywozowymi, które dotychczas obsługiwały sektory KZGRL). Po otwarciu ofert złożonych w trzecim postępowaniu przetargowym (22 stycznia) okazało się że firmy z branży śmieciowej obniżyły ceny za usługę, ale bardzo nieznacznie.

- One są niższe o minimalne kwoty niż te, które składano podczas unieważnienia przetargów, ale i tak znacząco wyższe niż te, które szacowaliśmy - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński, szef KZGRL.

Burza w kuble śmieci - odpowiedzi na najwazniejsze pytana, związane z zagosdpodarowaniem odpadów - KLIK

W pięciu sektorach, na które podzielony jest teren KZGRL oferty przekraczają zaplanowany kosztorys o od 13 do 26 procent. Jedyną, choć marną pociechą może być fakt, że na wszystkie sektory złożono przynajmniej jedną ofertę (obszar gmin KZGRL podzielony jest na 5 sektorów - na 3 złożono po jednej ofercie, na 2 wpłynęły po 2 oferty). Czy propozycje firm wywozowych zostaną przyjęte i czy na ich podstawie zostanie podpisana umowa, zdecyduje zgromadzenie członków Związku.

Obecną miesięczną opłatę śmieciową w wysokości 24 złotych od osoby skalkulowano na podstawie szacowanej ceny 800 złotych za tonę odpadów. Propozycje firm wywozowych złożone w trzecim przetargu wciąż są wyższe od szacunkowych wyliczeń Związku. Czy to oznacza, że trzeba będzie podnieść podatek śmieciowy?

- Musi upłynąć jeszcze przynajmniej kilka tygodni zanim będziemy wiedzieć, czy i o ile zmieni się stawka opłat. O tym będą decydowały rozstrzygnięcia przetargowe oraz informacje przynajmniej z dwóch miesięcy - stycznia i lutego, czy masa odpadów zmniejszona na skutek wyłączenia systemu nieruchomości niezamieszkałych będzie się zgadzała z tym, co oszacował związek - tłumaczy Eugeniusz Karpiński, prezes KZGRL. - O wszystkim zdecyduje walne zgromadzenie członków, czyli włodarze gmin - dodaje.

Ma to nastąpić najprawdopodobniej na początku marca. Niewykluczone też, że nasze odpady komunalne nie będą już wożone na RIPOK do Trzebani, ale na inne składowisko.

O mieszkańcach, zdezorientowanych przez worki do śmieci. Gdzie powinny trafiać Tetrapaki? - KLIK

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (36)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Wystąpić z związku
3 miesiące temu 36
A może tak petycja do burmistrza o wystapienie że związku z tego co się orientuję gmina Borek Wlkp , Dolsk 15zl od osoby mam kuzyna w Obornikach 14 zł od Osoby. W styczniu ważyłem wszystkie moje śmieci i było 90 kg tym że teraz jest popiół a latem nie ma . Rocznie tony nie uzbieram . A tona zmieni niby 800zl ,place 144 miesięcznie czyli musiałbym oddać 2 tony ale skad
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Karol
3 miesiące temu 35
śmieciarze chodzić po domach i będą rozsiewać plotki i z wrogów burmistrza robić pedofili , to typowe dla Gostynian że ze swoich wrogów robią pedofili w walce o stołki nawet w walce o robotę na budowie jak ktoś ma jeszcze znajomości na policji to konkurencje do stołka zamkną a adwokat to wszystko przyklepie i będzie siedział w rawickim więzieniu i robił za darmo
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Trybunał
4 miesiące temu ocena: 100%  34
Jak to jest że w Poznaniu mają mniejsze stawki niż tutaj. Pozew zbiorowy i przed sąd Knurów
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gość
4 miesiące temu ocena: 100%  33
W tym związku to się ale wywija. Nie ma rozstrzygnięcia przetargu, ale to wcale nie przeszkadza kasować za śmieci według wyższych stawek. A co jeśli jakimś cudem znajdzie się ktoś kto zaproponuje niższe stawki niż zakładano? Zwrócą nadpłatę? Nie sądzę. KZGRL to studnia bez dna.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ olek
4 miesiące temu ocena: 100%  32
ludzie nie zastanawiajcie się gdzie torebkę od herbaty tylko dlaczego burmistrzowie zgadzają się na to by z nas zdzierano tyle kasy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ JERZY
miesiąc temu 31
Jak nie wiadomo czemu to wiadomo -PIENIĄDZE !!!
~ Zapamietam
4 miesiące temu ocena: 100%  30
Bo maja nas w pompie 2 kadencja leci wiec .co szkodzi.
~ Krob
4 miesiące temu ocena: 100%  29
W Krobi nie otrzymałem worków na plastiki 2 tyg temu. W zeszłym tygodniu nie odebrali bioodpadow. To za ja płacę tyle pieniędzy?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Znafca
4 miesiące temu ocena: 70%  28
Z torebką po herbacie należy tak postępować: Papierek z napisem - makulatura zszywka metalowa - złom sznureczek - "mieszane zawartość torebki - "mieszane" Torebkę wysuszyć i również - makulatura. Protokół z powyższych czynności przesłać na Nowogrodzką do centrali Pomyślności i Szczęścia. Tak nam dopomóż Bóg
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lepa
4 miesiące temu ocena: 40%  27
Balcerowicz musi odejść!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dziękujemy PiS - owi za super podwyżki!!!!
4 miesiące temu ocena: 33%  26
Dziękujemy PiS - owi za super podwyżki!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Józefina
4 miesiące temu ocena: 100%  25
Podziękuj kretom trzeba być szachistą żeby zrozumieć kto to robi?
~ Zenek
4 miesiące temu ocena: 100%  24
Na zachodzie gdy segregujesz placisz grosze a tutaj ? Po co segregowac skoro placisz coraz więcej a firma przecież jeszcze zarabia na naszych sieciach . Po jasna choinkę ten związek od czego jest burmistrz Gostynia czy inni podlegli mu pracownicy może czas na rozważenie tej kwestii.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Olaf
4 miesiące temu ocena: 100%  23
Zrobić referendum wśród mieszkańców gminy gostyn i zapytać czy chcą wyjścia ze związku. Inna sprawa ze przetarg był 22 a media teraz piszą no cóż pewnie był dzień dziadka
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zainteresowany
4 miesiące temu ocena: 67%  22
Skąd wiesz Olaf, czy kolejnego przetargu nie bedzie? Przeciez umow jeszcze nie podpisali. Dopiero bylo otwarcie ofert. W tym komunalnym zwiazku nigdy nie wiadomo...
~ Buli
4 miesiące temu ocena: 100%  21
Niech zadzwonią do Śremu płacą 18 zł za segregowane
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Franek
4 miesiące temu ocena: 100%  20
Burmistrzowie poszli na łatwiznę i wstąpili do związku, a przecież wystarczy zlecić zadanie jakiemuś już zatrudnionemu pracownikowi w danej gminie i nie trzeba będzie utrzymywać całego związku począwszy od prezesa, kierowników, pracowników i osób sprzątających. Gminy mają już prezesów, którym płacą czyli burmistrzowi, pracowników też mają, którzy mogliby dostać jedno dodatkowe małe zadanie, a osoby sprzatające już zatrudnione. To zobaczmy ile już etatów odpada, które musimy utrzymywać my płacący za śmieci. Poza tym jak każda gmina będzie miała to zlecać może powstaną inne firmy odbierające śmieci a nie jakiś monopol w tym się zrobił i windują ceny. Np. w Krobi może tym się zając EKOS.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krobianka
4 miesiące temu ocena: 100%  19
jestem jak najbardziej za. WYSTARCZY TYLKO ZAOBSERWOWAC JAK SA TE SMIECI BRANE, my segregujemy a firma nic z tego sobie nie robi
~ Maria
4 miesiące temu ocena: 100%  18
No to jest przesada trzeba się za to wziąść bo to jest przesada ktoś kto się za to musi wziąść za co w gminie mają płacone.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Za to
4 miesiące temu ocena: 100%  17
Jak to za co? Za palenie papierosów i pogaduszki - idziesz do biura a tam ciągle pracownika nie ma.
~ robin
4 miesiące temu ocena: 100%  16
Mam pytanie. Ile z tych 800zł dostaje firma a ile zostaje w KZGRL. Niech pan Karpiński zdobędzie się na odwagę i przedstawi finanse związku a także źródła finansowania, bo nik nie uwierzy że jest filantropem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ala
4 miesiące temu ocena: 100%  15
[...] ludzie przestańcie z tymi śmieciami wywijać. Ja płacę 168 zł miesięcznie za śmieci . Za wodę za rachunek 2 miesięczny mam mniej. Czy tylko kzgrl istnieje jako firma wywożąca śmieci. Bo bardzo chętnie przeszła bym na mniejszą oplate
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Haha
4 miesiące temu ocena: 33%  14
Ala, przesadzilas. Ty sie chyba nie myjesz w ogole, albo cofasz licznik od wody. Skoro ponad 160 zł miesiecznie za smieci to mieszkacie wiecej niz 2 osoby... reszte pozostawiam bez komentarza
~ krobiok
4 miesiące temu ocena: 94%  13
prezesa wywalić obsade pracowniczą okroić i się koszty zbilansują a nie przerzucać tylko na ludzi koszty .... a wogóle po cho...e ten związek
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krobianka
4 miesiące temu ocena: 100%  12
brawo- popieram
~ śmieciowy
4 miesiące temu ocena: 100%  11
W śremie dolsku itp płaci się 15 zł przy posiadaniu kompostownika..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Janusz
4 miesiące temu ocena: 94%  10
Ludzi może czas wielki wystąpić z tego związku i podziękować panu prezesowi za podwyżki. Jak dalej tak będzie to te złodzieje puszczą nas z torbami no ku....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Logo
4 miesiące temu ocena: 95%  9
Tylko podwyżki. Ceny żywności w górę, prądu, ceny wody inne media w górę, śmieci w górę. Płaca stoi w miejscu. Nie mam 500 plus. Władza gminy niech wystapi z tego związku i weźmie sprawy w swoje ręce. Tylko po co -lepiej mieć święty spokój i czekać na końca kadencji
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ GOSTYNIAK
4 miesiące temu ocena: 25%  8
NA WYBORACH O TYM NIE MYŚLAŁEŚ W GLOWIE MIAŁEŚ PINSET PLUS ,KIEDYŚ MÓWIONO JAK CHESZ MŁOT I SIERP TO TERAZ CIERP.
~ Sprzedawca
4 miesiące temu ocena: 42%  7
Jaka płaca stoi w miejscu? Ja mam najniższą krajową i od tego roku mam ok 300 zl wiecej i bardzo sie cieszę.
~ Jan
4 miesiące temu ocena: 100%  6
Moze jakas 3 literowa sluzba powinna sie tym zajac? Jesli ktos ma jakies sugestie prosze pisac zainteresowany@secmail.pro cos z tym trzeba zrobic .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hh
4 miesiące temu ocena: 100%  5
Proponuje aby wystapic z tego zetgie cos tam .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Roberto
4 miesiące temu ocena: 93%  4
Coooo? Jaka podwyżka? Znowu? To jest rozbój w biały dzień i czyste złodziejstwo !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Eska
4 miesiące temu ocena: 94%  3
Może trzeba zaprotestować. Ludzie obudźcie się! Ciągle słyszymy podwyżki, podwyżki i jeszcze raz podwyżki. Powiedźmy dość!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ marian
4 miesiące temu ocena: 94%  2
chyba za duzo kombinujecie ,czas na zmiany,gminy i ich przedstawiciele sa po to wybierani aby ich wyborcom zylo sie lepiej,wiec zabierajcie sie do roboty a nie czekac na oklaski !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
4 miesiące temu ocena: 86%  1
Precz z komuna!