Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Trzy razy go reanimowali. Raz sam chciał ze sobą skończyć

› Społeczeństwo› Ze szkół ponad rok temu    12.04.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Krobia. Historia Damiana ma być przestrogą dla wszystkichKrobia. Historia Damiana ma być przestrogą dla wszystkich fot. Bogdan Bujak

Mocnym akcentem zainaugurowano na naszym terenie kampanię „Narkotyki i dopalacze zabijają - szkoda Ciebie na takie pato-klimaty” promowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Komenda Powiatowa Policji w Gostynia rozpoczęła realizację półrocznego projektu, skierowanego głównie do dzieci i młodzieży, od współpracy ze Szkołą Podstawową im. Prof. Józefa Zwierzyckiego w Krobi.

– Nie mamy zgłoszeń dotyczących używania narkotyków czy dopalaczy w samych szkołach. Natomiast obawiam się, że ta „ciemna strefa” istnieje, o której nie jesteśmy informowani – mówi Monika Curyk z KPP w Gostyniu.

W ramach akcji uczniowie najpierw uczestniczyli w happeningu podczas którego przeszli ulicami miasta z transparentami i hasłami sprzeciwu wobec m.in. różnych używek. Następnie na sali gimnastycznej spotkali się z terapeutką Hanną Jędrzejewską i jej podopiecznymi z leszczyńskiego MONAR-u.

Kierownik tamtejszej poradni słowami w stylu „po co ci ta umiejętność rozróżniania gatunków wódki” lub „śmierć przez dopalacze jest bardzo tania” starała się uczulić młodych ludzi na problem, który może dotknąć również ich.

Fałszywe przekonanie leży u podstaw uzależnienia. Nie warto eksperymentować. Każde eksperymentowanie, obojętnie z czym, jest olbrzymim ryzykiem utraty zdrowia, życia, szacunku, ale przede wszystkim tego, że się uzależnimy – tłumaczyła H. Jędrzejewska.

Aby wzmocnić siłę przekazu przyjechała do Krobi z 33-letnim Damianem, który przez 8 lat był w nałogu, „przećpał” 400-500 złotych dziennie, aż w końcu zaczął kraść i „poleciał” wyrok. Obecnie mężczyzna nie marzy o niczym innym jak tylko „naprawić kontakty z rodziną i z własną kobietą”.

– Moja historia rozpoczęła się po śmierci mamy, jak zostałem osobą bezdomną. Natrafiłem na trop dopalaczy. Gdy je zażyłem to wszystkie zmartwienia ode mnie odchodziły, urywały mi się filmy i w ogóle nie było kontaktu ze mną. Byłem trzy razy reanimowany. Raz straciłem przytomność na ulicy, a raz już głowa nie wytrzymała i próbowałem popełnić samobójstwo – wyznał Damian podczas pogadanki.

KPP w Gostyniu będzie prowadziła akcję do końca tego roku. Przewidziane są spotkania z młodzieżą nie tylko terapeutów, ale również pracowników SANEPID-u czy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gostyniu oraz prelekcje, konkursy, debaty na terenie pozostałych szkół.

– Na pewno będziemy robili wszystko, że pokazać młodym ludziom, że narkotyki to nie jest dobry kierunek w życiu – dodaje Monika Curyk.

Od 1 stycznia do 5 kwietnia 2019 roku na terenie powiatu gostyńskiego wykryto 306 gramów marihuany, 155 gramów amfetainy oraz 67 tabletek ekstazy.

Przeczytaj również: tego egzaminu w przyszłym roku już nie będzie

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (2)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Brawo ;)
  ponad rok temu ocena: 100%  2
  Więcej takich akcji i moze wypleni sie to chol...wo... I brawo dla Pana Damiana za walke
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ goodJOB
  ponad rok temu ocena: 100%  1
  podpisuję się pod tą akcją BRAWO!!! narkotyki to g-o.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji