Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Aris
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Umierają w samotności. W ostatnią drogę ruszają bez pożegnania

› Społeczeństwo 4 dni temu    20.11.2020
Redakcja
komentarzy 7 ocen 2 / 100%
A A A
Jak wyglądają pochówki osób zmarłych na koronawirusa?  Jak wyglądają pochówki osób zmarłych na koronawirusa?

 W ostatnich chwilach życia nikt ich nie trzyma za rękę. Nie mogą się pożegnać z bliskimi. Często wbrew swojej woli są kremowani. Śmierć osób umierających na koranowirusa jest wyjątkowo bolesna dla nich samych, ale też ich bliskich.              

 

R E K L A M A25% dziecimocy SRT1

- Nie mogłam się pożegnać z mamą, ani jej przytulić - mówi pani Ewa. Jej matka zmarła na początku maja na SARS-COV-2. 83-latka trafiła do szpitala z udarem. Tam zaraziła się koronawirusem. Ostatecznie została przewieziona do szpitala jednoimiennego.

Niestety nie udało się jej pokonać wirusa. Umierała w cierpieniu. Z dala od rodziny. - Otrzymałam telefon ze szpitala, że mama zmarła. W pierwszej chwili nawet się nie zapytałam, kiedy będzie można odebrać ciało. Dopiero zadzwoniłam ponownie i dowiedziałam, że zwłoki mamy zostaną zdezynfekowane, zabezpieczone i będą gotowe do odbioru przez zakład pogrzebowy - mówi kobieta. - Wybrałam firmę i byłam przekonana, że muszą być skremowane. Mama zawsze mówiła: „Tylko po śmierci nie palcie mnie”. Co miałam zrobić? Dzisiaj dowiaduję się, że kremacja nie jest konieczna. Postąpiłam wbrew woli mamy - rozpamiętuje.

Jednak nie to było dla niej najtrudniejsze. Ubolewa, że nie towarzyszyła rodzicielce w jej ostatnich chwilach życia. - Nie mogłam się z nią pożegnać, ani jej przytulić. Potrzymać za rękę - mówi łamiącym głosem.

Na początku kwietnia Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie określające zasady pochówku osób z koronawirusem. Wynika z niego, że należy przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym, odstąpić od procedur mycia, unikać ubierania i okazywania ciała bliskim. Przedstawiciele branży pogrzebowej na wspomnianych przepisach nie zostawiają suchej nitki.

Cały artykuł Elżbiety Rzepczyk wraz z rozmową z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego przeczytasz w bieżącym wydaniu Życia Gostynia. Dostępne także on-line - KLIK.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ A6
2 dni temu 21:22 ocena: 100%  8
Bo ich k.... wa nie leczycie! Skoro ktoś zaraził się kowidem w szpitalu powinien domagać się odszkodowania!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maciek
2 dni temu 17:53 ocena: 100%  7
Największym ludobójstwem jest fakt, że w październiku tego roku zginęło ok 40% więcej polaków niżw październikach 2019,2018 itd....Ciekawostka - na korona wirusa oraz koronawirusa razem z chorobami współistniejącymi z tych 40% umarło tylko 3%. Czyli ok 37% więcej polaków umarło dlatego, że leczy się w polsce tylko korona wirusa, a ludzie z zawałami serca umierają w karetkach, bo nie są przyjmowani do szpitali. To samo chorzy z rakiem. Do tego masakryczna ilość samobójców. Ciekawostka - pisząc do ministerstwa, otrzymuje się odpowiedź, że nie posiadają danych na temat zgonów za rok 2019 i 2020 - niech tym się media zajmą a nie szczują dalej tę fałszywą propagandę strasząc wszystkich ludzi !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
2 dni temu 6
czytać https://www.aotm.gov.pl/aktual...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
3 dni temu ocena: 50%  5
do przeczytania https://www.salon24.pl/u/srr-8...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Majka
3 dni temu ocena: 100%  4
Zupełnie nie rozumiem dlaczego jest opcja dodawania komentarzy a wy ich po prostu nie "puszczacie"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
3 dni temu ocena: 0%  3
Komentarz cały czas widnieje. Być może to problem z wersją mobilną portalu
~ Majka
4 dni temu ocena: 100%  2
To jest po prostu chore. Czy ciało osoby zmarłej w wyniku zarażenia koroawirusem zdezynfekowane po śmierci nadal może zarażać? Czy pracownicy zakładów pogrzebowych aby na pewno dostają prochy "swoich"zmarłych? przecież krematoria nie nadążają z kremacja ciał.. Rodzina nie może się pożegnać zobaczyć ciała bliskiej jej osoby w trumnie ?skąd pewność ,że przywiezione ciało to ciało naszej kochanej żony,mamy .męża itp przecież pracownicy zakładu pogrzebowego nie znają wszystkich osób kto identyfikuje te ciała? Przeciaz pomyłki zdarzały się w czasach normalności a co dopiero teraz. Współczuję tym wszystkim ,którym w tych ciężkich czasach przyszło zmagać się z tego typu problemami (mam tutaj oczywiście na względzie sprawy wspom iane wyżej)nid pomijając naszych kochanych bliskich.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ z pis
2 dni temu ocena: 67%  1
Ja im tego nie zapomne