Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

UWAGA! Inne harmonogramy odbioru odpadów. Warto sprawdzić

› Gospodarka 6 miesięcy temu    30.12.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 17 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. fotolia.com

Kolejna istotna zmiana dla mieszkańców gmin, należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (Gostyń, Krobia, Poniec, Pogorzela i Pępowo) w kwestii zagospodarowania odpadów komunalnych.

Od stycznia 2020 r. zmienią się harmonogramy odbioru śmieci z nieruchomości, zabudowanych obiektami jednorodzinnymi - nie wystarczy, jak dotychczas, zapamiętać dzień tygodnia. Poza tym śmieciarka będzie odbierała odpady zmieszane co drugi tydzień, na przemian z odpadami biodegradowalnymi z brązowego pojemnika (zasady segregacji TUTAJ).

- Na rozrzedzenie częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych zdecydowaliśmy się w celu obniżenia stawki podatku śmieciowego. Inaczej kwota za zagospodarowanie odpadami, jaką mają płacić mieszkańcy wynosiłaby nie 24 złotych miesięcznie, a może nawet 30 złotych - wyjaśniał Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu KZGRL na jednej z sesji Rady Miejskiej w Gostyniu.

Dotychczas do każdej nieruchomości przyjeżdżała śmieciarka raz w tygodniu po odpady zmieszane. Od stycznia 2020 r. będzie przyjeżdżała co dwa tygodnie.

 

- Ale jednocześnie - w związku z wejściem w życie obowiązku segregowania odpadów biodegradowalnych, co dwa tygodnie będą odbierane śmieci kuchenne z brązowego pojemnika. Z praktycznego punktu widzenia, przy nieruchomościach jednorodzinnych pojawi się śmieciarka co tydzień - raz będzie odbierała bioodpady, raz śmieci zmieszane - dodał Eugeniusz Karpiński.
 

Od stycznia 2020 r. inaczej będą wyglądały harmonogramy odbioru odpadów komunalnych. Będą „kalendarzowe” - z określonymi datami odbioru odpadów dla poszczególnych gmin.

- Do tej pory harmonogramy były bardzo przyjazne dla mieszkańców - to znaczy wystarczyło zapamiętać dzień tygodnia, w którym przyjeżdżał samochód odbierający odpady. Od nowego roku nie będzie to już oparte o dzień tygodnia - a przynajmniej nie we wszystkich miejscowościach i nie na wszystkich ulicach, tylko w oparciu o kalendarz - tłumaczył zmiany Eugeniusz Karpiński.
 

Haromonogramy są już dostępne na stronie internetowej Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Warto się z nimi zapoznać, może nawet wydrukować je (kliknij w nazwę miejscowości).


18 grudnia KZGRL ogłosił trzeci przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości objętych systemem Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Nie został on jeszcze rozstrzygnięty - firmy wywozowe mogą zgłaszać oferty do 20 stycznia.

Aby nie pozostawić mieszkańców bezradnych, z nieodebranymi śmieciami i bałaganem przed posesją, KZGRL podpisał umowę na świadczenie usług związanych z wywozem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych z podmiotami, które do tej pory odbierały śmieci z nieruchomości. Do końca kwietnia będą zabierały od nas odpady następujące podmioty: Miejski Zakład Oczyszczania Sp. z o.o. Leszno, REMONDIS Sanitech Poznań Sp. z o.o. - Oddział Kościan oraz „ZGO-NOVA” Sp. z o.o. Jarocin.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (17)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ krobia
6 miesięcy temu 17
krobia -klik nie działa...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
6 miesięcy temu 16
Dziekujemy za uwage. Juz powinno działać
~ Goś
6 miesięcy temu 15
Kiedy dostaniemy worki do segregacji nikt nic nie mówi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
6 miesięcy temu 14
Od poczatku segreguję smieci. Wtedy tez nie bylo workow - dostawalismy je przy pierwszym odbiorze segregowanych odpadów. Zawsze tez są na PSZOK-ach. W każdej gminie taki punkt powinien byc. W gostyńskiej jest w Goli
~ Wojtek
6 miesięcy temu 13
Aleksandro odpady Bio to również trawa gałęzie "zielsko" ja pytam bo w okresie majowym czerwcowym posiadam bardzo duże ilości odpadów zielonych np w tym roku wynajmowałem pojazd i zawoziłem bezpośrednio do Składu w Goli ( siedem razy)a skoro teraz za to płacę to nie zamierzam wynajmować transportu a nigdzie nie znalazłem ile taki kubeł może mieć pojemności
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ma
6 miesięcy temu 12
Ktoś tu niezły biznes kręci, płacić więcej za żadszy odbiór
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ma
6 miesięcy temu 11
Ktoś tu niezły biznes kręci, płacić więcej za żadszy odbiór
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wojtek
6 miesięcy temu 10
Pytanie jak Wielki pojemnik na odpady Bio może posiadać czteroosobowa Rodzina ???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aleksandra
6 miesięcy temu 9
Z tym pytaniem wojtek to chyba przesadziles. Ty musisz wiedziec ile odpadow kuchennych uzbiera ci sie w ciagu miesiaca. Mozesz miec standardowy mozesz miec najwiekszy...
~ Zorro
6 miesięcy temu 8
Ale w lasach przybędzie śmieci...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do reakcji
6 miesięcy temu 7
Jak nie jak tak to rozwiązanie 24 zł to do kwietnia a co dalej skoro firmy mają czas do 20 stycznia to po tych 4 miesiącach stawka może się zmienić bo będzie nowa umowa czyż nie tak to może być??
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jerzy
6 miesięcy temu 6
Już widzę w oczach ten ogromny burdel, który powstanie w nowym roku. Już dziś wielokrotnie służby nie nadążają w wywożeniu śmieci (pojemniki kwitną od nadmiaru), a tu zapowiedź , że częstotliwość wywózki rozszerzy się o 100%.. Pojemniki na tworzywa (żółte) już dziś na ul. Sikorskiego na przeciw Delikatesów są pełniutkie. I co dalej????? Do du... z tą reformą śmieciową lub z tym tworem (stworem) z Leszna. Pan Karpiński niech nie będzie taki do przodu , bo mu z tyłu zabraknie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ W podskokach
6 miesięcy temu ocena: 0%  5
Jaki mądry. Oj jaki mądry. Na kanapie przed internetem. W zębach będziesz składkę za śmieci przynosił. I to w podskokach. Im ktoś cwańszy w necie tym w życiu większa „ciotka”.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Brat
6 miesięcy temu 4
Chyba sam po sobie to widzisz cio..
~ Miotla
6 miesięcy temu ocena: 100%  3
Ten artykuł zaprzecza sam sobie 24 zł a w dalszej części że przetarg się nie rozstrzygnął chyba że do kwietnia 24 a później 30 jak nie więcej coś czuję że kupa śmieci wyląduje przed ratuszem bo moje podwórko to nie śmietnik
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
6 miesięcy temu 2
Nie zaprzecza sam sobie. Przetarg sie nie rozstrzygnął. A Komunalny Zwiazek Gmin Regionu Leszczynskiego miał prawo podpisac umowe na 4 miesiace z dotychczasowymi firmami wywozowymi. Wszystko po to abysmy nie placili 30 zl lub wiecej od osoby za smieci. I zebysmy nie pozostali ze smieciami przed domem do czasu rozstrzygniecia przetargu. Wyjasnialismy juz tę kwestie na łamach naszego tygodnika Życie Gostynia
~ Mat
6 miesięcy temu ocena: 100%  1
Ludzie na wsiach mają kompostowniki i gnojowniki więc odpadów bio nie będzie to jeśli śmieci zmieszane będą odbierane co 2 tygodnie to powinni płacić połowę A nie całość. Zlikwidować cały ten związek i już stawki pójdą na dół bo darmozjady nie będą brały pieniędzy za to że siedzą i pierdzą w stołek. Przed związkiem śmieci też były odbierane więc po co płacić za coś co nie jest potrzebne.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji