W Borku uczcili Narodowy Dzień Zwycięstwa

Opublikowano:
Autor:

W Borku uczcili Narodowy Dzień Zwycięstwa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W Borku Wlkp. wczoraj, 8 maja, uczczono 70. rocznicę pokonania hitlerowskich Niemiec, czyli Narodowy Dzień Zwycięstwa. To państwowe święto, po raz pierwszy obchodzone w Polsce.
W kościele pw. św. Stanisława Biskupa odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo swoim występem uświetnili chór „Jutrzenka” oraz Parafialna Orkiestra Dęta w Borku Wlkp. Później uczestnicy uroczystości przemaszerowali na rynek. Tam, przed tablicami, upamiętniającymi powstańców wielopolskich oraz ofiary II wojny światowej odbyła się II część uroczystości. Gośćmi honorowymi byli boreccy kombatanci. Na początku burmistrz Marek Rożek wygłosił referat okolicznościowy. - 8 maja 1945 roku. Dzień Zwycięstwa. Czy na pewno? Czy może koniec zbrodni? Jak doszło do tej zbrodni, czy odpowiadają za nią ci, którzy bezpośrednio się do niej przyczynili? - pytał borecki włodarz. Przypomniał historię i splot wydarzeń, jakie miały miejsce w okresie międzywojennym. Mówił o planach Hitlera, związanych z II wojną światową. - Europa krwawiła przez 5 i pół roku, a świat razem z nią. Powstawały obozy zagłady, ginęli ludzie, były powstania, rozstrzeliwania. To była wielka tragedia. Zginęło 10 milionów ludzi w czasie I wojny światowej. Wydawało się, że to sporo. W wojnie, która rozpoczęła się 20 lat później zginęło przeszło 50 milionów ludzi. Ilość upośledzonych, nie tylko fizycznie, ale i psychicznie jest niezliczona - powiedział Marek Rożek. Następnie reprezentanci organizacji młodzieżowych oraz delegacje gminnych jednostek i zakładów pracy złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów, aby uczcić pamięci bohaterów walk o wolność ojczyzny. Na zakończenie zebrani na rynku, wspólnie z zespołem „Borkowiacy”, odśpiewali Rotę.

* * *

Narodowy Dzień Zwycięstwa jest nowym świętem państwowym, obchodzonym 8 zamiast 9 maja. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę w tej sprawie, która znosi równocześnie Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone dotąd 9 maja i funkcjonujące w kalendarzu od 1945 r., gdy dekretem ustanowiły je władze komunistyczne.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE