W Brukseli poruszyli temat kopalni

Opublikowano:
Autor:

W Brukseli poruszyli temat kopalni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Sprawa dotycząca zagrożenia budową kopani węgla brunatnego na terenie powiatów gostyńskiego i rawickiego dotarła do Brukseli.

W Komisji Europejskiej we wtorek, 17 marca miało miejsce publiczne wysłuchanie petycji złożonej w 2013 r. przez Stowarzyszenie „Nasz Dom”. – Zwróciliśmy się do Parlamentu Europejskiego z prośbą o pomoc w respektowaniu naszych praw – wyjaśnia Sylwia Maćkowiak, przewodnicząca Stowarzyszenia „Nasz Dom”. Podczas obrad Komisji ds. Petycji przedstawiciele organizacji mówili o koncesji na odwierty wydanej z naruszeniem procedury i druzgocących skutkach powstania kopalni. Na wniosek europosła Jarosława Wałęsy komisja zdecydowała o wystosowaniu do polskich władz pisma wzywającego do przekazania wyjaśnień dotyczących działań w sprawie odkrywki.- Musimy zdać sobie sprawę, że sprawa dotyczy terenów, które są uznane za najbardziej żyzne w Polsce i stanowią zaplecze dla producentów żywności. Powinniśmy potraktować poważnie obawy mieszkańców – apelował Jarosław Wałęsa. Sygnatariuszy petycji wsparli także eurodeputowani Zbigniew Kuźmiuk oraz Lidia Geringer de Oedenberg: - Dobrze, że mówimy o tej petycji przed rozpoczęciem budowy kopalni. Potem może być już za późno. Nie możemy czekać, aż koncesja na wydobycie zostanie wydana, bo może to się stać automatycznie. Musimy chronić prawa obywateli nie tylko do ich własności prywatnej, ale również do tego, żeby mieli realny wpływ na swoje otoczenie – przekonywali.

Przedstawiciele stowarzyszenia przekonują, że do tej pory interweniowali u najważniejszych osób w państwie: prezydenta, premiera, ministrów środowiska, gospodarki i rolnictwa. Zarówno poprzez oficjale pisma, spotkania, jak i publiczne protesty. Procedura koncesyjna toczy się jednak dalej. Dlatego mieszkańcy sprawą starają się zainteresować również organy unijne. Oprócz spotkania w Europarlamencie, rozmawiali też z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej. - Mamy nadzieję, że wsparcie europejskich instytucji pomoże nam w uratowaniu dorobku dziesiątek pokoleń rolników i środowiska naturalnego – podsumowuje Janusz Maćkowiak, członek zarządu stowarzyszenia.

 

 

Szukasz ciekawych przepisów na święta? Kliknij i wejdź na HOTblog

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE