Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

W Cegielni będzie zakaz kąpieli

› Aktualności ponad rok temu    11.04.2018
Izabela Skorzybót
komentarzy 11 ocen 0 / 0%
A A A
Pępowo. Co z kąpieliskiem?Pępowo. Co z kąpieliskiem? fot. I.Skorzybót

Od czterech lat w lipcu i sierpniu w gminie Pępowo funkcjonuje jedyne kąpielisko w powiecie - Cegielnia.

Miejsce przyciąga w gorące dni wakacji wiele osób. Z kąpieli pod okiem ratowników wodnych korzystają dzieci, młodzież i dorośli. Niestety, po wejściu w życie nowej ustawy Prawo wodne, kąpielisko będzie mogło być czynne tylko 30 dni w roku.

Nieduży zbiornik wodny jest bardzo zadbany, tak samo zresztą, jak infrastruktura wokół. Co roku wodę badał Sanepid, a nad bezpieczeństwem czuwała profesjonalna grupa ratowników opłacana przez gminę. Samorząd zainwestował w miejsce sporo pieniędzy - by przystosować miejsce około pół miliona złotych, a później na funkcjonowanie w sezonie około 30 000 złotych na rok. Mieszkańcy wykorzystują teren nie tylko do kąpieli. Rozgrywają się tam zwody wędkarskie, organizowane jest wiele imprez, jak na przykład niezapomniana ubiegłoroczna Noc Kupały.

 

- Odstąpiliśmy od organizacji kąpieliska, ponieważ nowa ustawa zmieniła mocno oczekiwania w tym względzie. Aby otworzyć kąpielisko, które może działać przez 3 miesiące w roku musielibyśmy wydać określone środki na motorówkę i dodatkowe zabezpieczenia. Kąpielisko w nowych przepisach, raczej zarezerwowane jest dla dużych ośrodków, jak Dolsk, czy Cichowo, gdzie istnieje zaplecze hotelowe, agroturystyczne, restauracyjne. Dla nas jest to sytuacja zupełnie niekorzystna. Nie mamy takiego zbiornika, który uprawniałby nas do tworzenia kąpieliska w tej wersji, jaką zaproponował ustawodawca - wyjaśnia Jacek Śląski, kierownik wydziału kultury i sportu w Urzędzie Gminy Pępowo.

 

Do tej pory Cegielnia zresztą nie funkcjonowała, jako kąpielisko, tylko, jako jego uproszczona wersja: „miejsce przeznaczone do kąpieli”. W nowej ustawie do tego sformułowania dodano słowo „okazjonalnie”. Miejsce „okazjonalnie przeznaczone do kąpieli” może być uruchomione tylko na 30 dni. W Pępowie Cegielnia będzie więc czynna od 2 lipca do końca tego miesiąca. Później ustawiony będzie tam znak „Zakaz kąpieli”.

 

Wójt Pępowa Stanisław Krysicki, informując o sytuacji radnych przyznał, że jest załamany nowym prawem.

- Włożyłem wiele serca w przygotowanie tego miejsca, dążyłem, żeby w ogóle powstało. Po co to robiłem? Trzeba było zostawić dzikie kąpielisko i mieć święty spokój - mówił. Podkreśla, że miejsce tętniło życiem przez całe wakacje.

 

- Próbujemy jakoś zorganizować, żeby było czynne chociaż przez jakąś część wakacji. Kogo stać na profesjonalne kąpieliska ze spełnionymi wymaganiami? Poza tym trzeba mieć też warunki, żeby takie miejsce z zapleczem przygotować. My takich możliwości nie mamy. Przeznaczaliśmy 30 000 złotych na ratowników, naprawy, obsługę, badania Sanepidu. Nie żałowaliśmy pieniędzy, bo wiedzieliśmy, że to jest potrzebne. Teraz mamy kłopot. Ludzie i tak będą kąpać. Będzie tablica „zakaz kąpieli”, a mieszkańcy będą się w głowę pukać - przyznaje wójt Stanisław Krysicki.

 

Ma jednak nadzieję, że pewnie nie w tym roku, ale może w przyszłym sytuacja prawna zmieni się i Cegielnia będzie działała po staremu.
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (12)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Prawilny
ponad rok temu ocena: 33%  12
I bardzo dobrze, chociaż najlepsze byłoby całkowite zamknięcie. Za dużo państwa tam przyjeżdża. Halas pijaństwo kompletny brak kultury ludzi którzy tam przyjeżdżają. Niebie wspominać o pozostawionych sieciach...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cegielnia
ponad rok temu ocena: 50%  11
A gdyby tak, kąpielisko otwierać tylko w ciepłe dni, przecież ostatnimi laty rzadko było ciągiem 30 dni ciepła. Myślę, że wtedy wszyscy byliby zadowoleni ;) przede wszystkim najważniejsze są (wydaje mi się) weekendy i to pogodne weekendy ;). Każdy przepis można obejść, tylko czy ta "zmiana na dobre" nie mówi, że kapielisko czynne okazjonalnie musi być otwarte ciągiem?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Polska
ponad rok temu ocena: 100%  10
Kolejny świetny pomysł fanatycznej, debilej partii pis. Oby jak najszybciej się ich pozbyć.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Patriota
ponad rok temu 9
PiS nie ustala tego Prawa , lecz twoja chora złodziejka unia europejska , precz z unia i cala zdradziecka lewackimi anty Polakami !!
~ Weteryniorz
ponad rok temu ocena: 20%  8
Noo i bardzo dobrze... To za mały zbiornik aby było tam kąpielisko i łowisko... A co do wody to nie jest najlepszej jakości. Wędkarze badają wodę na własną rękę i dbają o jej jakość przez różne zabiegi. A jak ktoś będzie się kąpać jak będzie już zakaz to mandat i tyle na temat... A jak nie to wędkarze sobie z delikwentami poradzą ;) ciężarek 100 gram na wędkę i po sprawie... A nie zapominajmy ze jest to zbiornik głównie wędkarski dlatego jak ktoś sie nadzieje na haczyk to niech nie ma pretensji poza tym okresem ;)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej Kowalski
ponad rok temu ocena: 100%  7
Zgłaszam na policje podejrzenie o podżeganie do nienawiści i umyślnego uszkodzenia ciała
~ Fred
ponad rok temu ocena: 0%  6
Ot wolność jakiś idiota w warszawce coś wymyśli i cała polska ma przej....ne. Z całym szacunkiem ale coraz bardziej jestem przekonany że niemcy wiedzieli co robią . Chodzi o warszawke.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jan
ponad rok temu ocena: 50%  5
To nie warszawka, tylko tzw. dobra zmiana piss-u.
~ Kuba
ponad rok temu ocena: 100%  4
Sugerowanie, że po postawieniu tabliczki ludzie nie będą się tam kąpać ... :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ a
ponad rok temu ocena: 91%  3
Pytanie jak to jest precyzyjnie określone w przepisach. Rzadko kiedy w sezonie jest 30 gorących dni. Gdyby te dni ustawić zgodnie z prognozami pogody (oficjalnie czynne tylko w ciepłe słoneczne dni) to spokojnie mogłoby działać cały sezon wykorzystując limit 30-to dniowy :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ maro
ponad rok temu 2
Jeśli wilk syty i owca cała to znaczy, że wilk zjadł barana :D
~ Mieszkaniec
ponad rok temu 1
to samo mi przyszło do głowy - wilk syty i owca cała :)