Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

W ciemnościach i milczeniu powitali nowy rok

› Sport i rekreacja 8 dni temu    10.01.2021
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
 fot. TKKF Tęcza

Nocny trening i próba ognia rozpoczęły kolejny rok szkolenia. Tak powitali rok 2021 gostyńscy karatecy. Gostyński klub karate-do shotokan TKKF „TĘCZA” działa już od czterdziestu dwóch lat. A od trzydziestu siedmiu lat tradycyjnie już najbardziej zagorzali karatecy spotykają się w Nowy Rok o godz. 22.00 w dojo (sala treningowa) i odbywają swój pierwszy w danym roku trening. Ma on zupełnie odmienny przebieg od zajęć, które odbywają się w normalnym cyklu szkoleniowym - karatecy ćwiczą w niecodziennych warunkach i dodatkowo przechodzą specjalne próby, np. test ognia.

Trening odbywał się, zgodnie z tradycją, w ciemnościach i w milczeniu. Początek to ćwiczenia oddechowe i medytacja w pozycji seiza. Następnie był kihon, czyli ćwiczenia polegające na wielokrotnym powtarzaniu technik i ich kombinacji. Kolejną częścią był trening kata, czyli sekwencji technik ataku i obrony w walce z kilkoma przeciwnikami.
Ważną częścią treningu było kumite, czyli walka. Ten element, prowadzony tak jak cały trening w ciemnościach, wymagał od karateków dużego skupienia, wyczucia dystansu i ruchów przeciwnika oraz zachowania pełnej kontroli stosowanych bloków, uderzeń, kopnięć, podcięć i rzutów. Dodatkowo ćwiczono też obronę przed atakami obezwładniającymi.

Kolejnym elementem noworocznego treningu była tradycyjna próba ognia, czyli test umiejętności technicznych, polegający na zgaszeniu świecy uderzeniem tsuki zatrzymanym przed płomieniem. Test wymagał maksymalnej koncentracji, gdyż każdy z karateków miał tylko jedną próbę. Trening zakończył się przed północą. (Treningi TKKF „TĘCZA” odbywają się na podstawie § 10 ust. 3 pkt. 6 w związku z § 10 ust. 15 oraz § 10 ust. 2 pkt. 13 i ust. 15 Rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).

Trenerzy: sensei Waldemar Szwedek (8. Dan), Mieczysław Polewski (4. Dan), Mirosław Sobkowiak (4. Dan), Marcin Danek (2. Dan) i Małgorzata Glapiak (2. Dan) życzą Wszystkim Czytelnikom w Nowym Roku Ake Mashiteomedetōgo Zaimasu! (Szczęśliwego Nowego Roku!) oraz pomyślności i osiągania zaplanowanych celów.

Sekcja karate-do shotokan powstała w 1979 r. w ramach Ogniska Statutowego „TĘCZA” w Gostyniu (działającego od 1959 r.). W momencie powstania sekcja liczyła około dwudziestu młodych zapaleńców, by już w 1983 liczyć 130 członków; treningi odbywają się od 1979 r. 5 razy w tygodniu.

Ogółem w latach 1979 – 2020 w zajęciach klubu brało udział ponad 5450 dzieci, młodzieży i dorosłych. Zawodnicy TKKF „TĘCZA” w ciągu 42 lat działania sekcji karate zdobyli:
5 tytułów mistrzów świata, 19 tytułów wicemistrzów świata i 5 brązowych medali na mistrzostwach świata i dwa razy czwarte miejsce na mistrzostwach świata, 1 tytuł mistrza Europy, 9 tytułów wicemistrzów Europy.

Zawodnicy „Tęczy” zdobyli też 35 tytułów mistrzów Polski i 32 tytuły wicemistrzów Polski oraz 22 brązowe medale na mistrzostwach Polski, a także 14 złotych, 15 srebrnych i 16 brązowych medali na zawodach międzynarodowych. Na turniejach krajowych i regionalnych wywalczyli 385 złotych, 345 srebrnych i 445 brązowych medali.
TKKF „Tęcza” wychował piętnastu mistrzów karate, w tym 5 kobiet zdobyło czarne pasy. Ośmiu mistrzów zdobyło już wyższe stopnie mistrzowskie, a czterech innych wychowanków „TĘCZY” uzyskało stopnie mistrzowskie w zbliżonych sztukach walki.


Mistrzowie karate zapraszają również wszystkich, którzy chcą pracować m.in. nad samodoskonaleniem, na treningi klubu karate TKKF „Tęcza”, którego działalność dofinansowują: Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, gmina Gostyń i powiat gostyński, na treningi do sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Hutnika 3) w Gostyniu:

- dzieci od 7 do 12 lat  oraz rodzice - w poniedziałki i środy o 19.00 oraz w soboty o 15.30;

- dorośli i młodzież od lat 12 - we wtorki i czwartki o 19.00 oraz w soboty o 15.30.

 

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!