Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Ważne! Kto idzie do szkoły? Kto dalej podlega obostrzeniom?

› Społeczeństwo 7 dni temu    11.01.2021
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Adam Niedzielski, ministerAdam Niedzielski, minister fot. Ministerstwo Zdrowia

Po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja związana z restrykcjami epidemicznymi po feriach i uruchomieniu szkół dla niektórych uczniów.

Rząd zamierza przedłużyć obowiązującą od 28 grudnia kwarantannę narodową o kolejne dwa tygodnie. Jedynym wyjątkiem będzie otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów - z klas 1-3.

Uczniowie klas 1-3 wrócą 18 stycznia do szkół

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek poinformowali o organizacji nauki w szkołach po 18 stycznia.

- Ważąc wszystkie za i przeciw, opierając się na modelach prognostycznych, doszliśmy do wniosku, że tym krokiem, najbardziej nieśmiałym, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III. Szkody związane z nieprzebywaniem dzieci klas I-III w normalnej grupie rówieśniczej, w normalnym, tradycyjnym trybie edukacyjnym, to jest koszt, który nie równoważyłby w tej chwili tego ryzyka, którego nie oceniamy zbyt wysoko - ocenił Adam Niedzielski i dodał, że to jedyne „poluzowanie” obowiązujących restrykcji.

Rząd nie zdecydował się na uchylenie innych obostrzeń, wprowadzonych 28 grudnia 2020 r. Te - niezaostrzone - mają zostać z nami przynajmniej na kolejne dwa tygodnie. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu otwarcie ostatnich branży, czyli gastronomicznej i hotelowej, może się odbyć na przełomie marca i kwietnia.

Podczas konferencji prasowej ministrowie - zdrowia oraz edukacji uzasadniali to koniecznością utrzymania poziomu zakażeń na jak najniższym poziomie. Jak zauważył minister zdrowia, w niemal całej Europie widać znaczące przyrosty liczby zakażeń, co określane jest jako trzecia fala. W efekcie część państw decyduje o wdrażaniu nowych restrykcji lub przedłużaniu obowiązujących. Tymczasem w jego ocenie nasza sytuacja jest stabilna.

- Nie mamy żadnego skoku zachorowań. Nie mamy dynamicznego wzrostu czy zgonów, czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów, łóżek nadal waha się poniżej 50 proc - wyliczał Adam Niedzielski.
 

Restauracje i hotele na końcu
Równocześnie na konferencji prasowej nie zapadła żadna decyzja o terminach luzowania obostrzeń. Wiadomo jedynie, że jako ostatnie "odmrożone" zostaną branże gastronomiczna i hotelarska, co może nastąpić w pesymistycznym scenariuszu dopiero na przełomie marca i kwietnia.

Od 18 stycznia utrzymane zostaną wszystkie z dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych. Pozostaną z nami jeszcze przynajmniej przez kolejne dwa tygodnie. Według rządowych planów najpóźniej odmrożone mają zostać branże gastronomiczna i hotelarska. Mogą one zostać zniesione dopiero na przełomie marca i kwietnia.

- Sytuacja, z którą mamy do czynienia pokazuje, jak trudno jest dokonywać takich decyzji na podstawie jednego parametru, bo do tej pory podejmowaliśmy decyzję tylko na podstawie dziennej liczby zachorowań - przyznał minister zdrowia. - To, że mamy do czynienia ze stabilizacją, to pamiętajmy, że to jest stabilizacja na wysokie ok. 10 tys. zachorowań - dodał Adam Niedzielski i podkreślił, że wciąż jest to "duże obciążenie dla infrastruktury" szpitalnej.
 

Ministerstwo Zdrowia zwlekało z podaniem dokładnej daty możliwego powrotu uczniów do nauki stacjonarnej, a swoją decyzję uzależniało do tej pory od danych związanych z liczbą nowych zakażeń. Minister Adam Niedzielski sugerował do tej pory, że jeśli utrzyma się ona w okolicach 10 tys. dziennie, dzieci wrócą do szkół 18 stycznia.

Minister zdrowia: widmo trzeciej fali jest bardzo realne

- Sytuacja w Polsce wygląda stabilnie, nie mamy drastycznego skoku zachorowań - powiedział na w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. - Wszędzie w Europie widać narastającą III falę. Widzimy w Czechach i na Słowacji, że sytuacja ulega pogorszeniu" - dodał.

Zauważył, że kraje ościenne wydłużają termin trwania wprowadzonych obostrzeń, podejmują „konserwatywne i asekuracyjne” decyzje.

Tymczasem w Polsce - jak podkreślił minister - sytuacja wygląda stabilnie.

- Nie mamy dynamicznego wzrostu czy zgonów, czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów, łóżek nadal waha się poniżej 50 procent - powiedział Adam Niedzielski.

Podkreślił też, że biorąc pod uwagę wykorzystanie łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 istnieje duży bufor bezpieczeństwa

Jakie obostrzenia kwarantanny narodowej wciąż obowiązują?

- Hotele są dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych
- Otwarte będą też hotele pracownicze

- Zamknięte są stoki narciarskie (Czytaj więcej)
- Zamknięte są galerie handlowe poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami, sklepami z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi
- Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie
- Infrastruktura sportowa jest dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego
- W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób
- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji (styp)
- Zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki
- Zamknięte są restauracje i bary, a posiłki mogą być wydawane tylko na wynos
- Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian
- W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia
- W sklepach od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązują tzw. godziny dla seniorów

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Yes
6 dni temu 2
Kościoły też zamknąć
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mama
6 dni temu 1
Bo nie ma już kasy na płacenie rodzicom, by sobie posiedzieli z dzieckiem w domu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji