Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Wciąż nie umieją palić w piecach. Straż miejska kontroluje i apeluje

› Aktualności 6 miesięcy temu    28.11.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 26 ocen 4 / 50%
A A A
Zdjęcie poglądoweZdjęcie poglądowe fot. A. Fajczyk

Funkcjonariusze straży miejskiej dziś po południu wystawili 7. mandat w listopadzie za spalanie w piecach centralnego ogrzewania materiałów zabronionych. W październiku z tego samego powodu ukarano 5 mieszkańców gminy Gostyń.

Kwoty mandatów wynoszą od 100 do maksymalnie 500 zł. Pierwszy w listopadzie został ukarany mieszkaniec Starego Gostynia. Funkcjonariusze za spalanie w piecu materiałów zabronionych wlepili mu mandat w wysokości 500 zł. Kolejny wystawiono w Czachorowie, później dwa w Brzeziu. W piecach centralnego ogrzewania starego typu prawidłowo nie nauczyli się palić jeszcze niektórzy mieszkańcy Gostynia z ul. Słowackiego, Polnej czy - jak dzisiaj - Rzecznej.

Co spalano w piecach? Funkcjonariusze rodzaje materiałów niedozwolonych, które "wędrują" do pieca, rozdzielają na miasto i wieś.

W wioskach właściciele posesji do pieca wrzucają główne foliowe worki po paszy, folię aluminiową, kolorowe gazety, sznurki z tworzyw sztucznych, worki jutowe, stare buty i nagminnie stare meble z płyt wiórowych. Podczas jednej z kontroli strażnicy przyłapali delikwenta na spalaniu pociętych ram okiennych. - Najgorsze jest to, że ludzie myślą, że tak można - mówi Michał Lempaszak ze Straży Miejskiej w Gostyniu.

W mieście do pieca wrzuca się opakowania po produktach spożywczych z nadrukami, kolorowe gazety, puszki.

- Śmierdziało na ulicy Rzecznej jak diabli. Zadzwonił jeden z mieszkańców, kiedy byliśmy na kontroli w Czachorowie. Już przy wejściu wiedziałem, że będzie mandat - mówi funkcjonariusz straży miejskiej.

- Dziś mieliśmy oprócz tych zgłoszeń, wezwanie na tzw. stare Pożegowo, a newralgicznym punktem jest ulica Poznańska. Zgłaszają nawet przejezdni - dodaje.
 

Podczas każdej z kontroli strażnicy pouczyli mieszkańców o dozwolonych materiałach opałowych, zostawili też ulotki. Właściciele wszystkich kontrolowanych posesji przyjęli mandaty karne od gminnych stróżów prawa.

Wraz z nadejściem chłodu powraca problem smogu - czyli niskiej emisji do atmosfery szkodliwych pyłów i gazów, znajdujących się na wysokości – nie wyżej jednak niż 40 m. Mając na uwadze dobro mieszkańców gminy Gostyń, funkcjonariusze straży miejskiej podczas patroli a także na zgłoszenia mieszkańców na bieżąco starają się kontrolują paleniska domowe. Jednocześnie apelują do mieszkańców, aby - kiedy tylko zauważą ciemny, brązowy, brudny dym wydobywający się z komina - powiadomili o tym niezwłocznie Straż Miejską, na numer alarmowy tel. 507 154 706.

CZYTAJ TUTAJ kto będzie odbierał odpady komunalne od 2020 r. i za ile?

+ 2 głosów: 4 (50%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (29)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Fi
6 miesięcy temu ocena: 100%  29
Polak to kombinator więc zawsze będzie palił śmieci. A bambry po wioskach w szczególności bo oszczędza trochę na opale
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gostynianin
6 miesięcy temu 28
Jak czytam te wasze pi[...] to
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ palacz
6 miesięcy temu 27
Śmieci segreguje się na takie które pali się w dziś i na takie które pali się w nocy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ DO REDAKCJI!!!!!!
6 miesięcy temu ocena: 0%  26
W piecach centralnego ogrzewania starego typu prawidłowo nie nauczyli się palić jeszcze mieszkańcy Gostynia z ul. Słowackiego, Polnej czy - jak dzisiaj - Rzecznej. Mieszkam na ulicy Polnej na jakiej podstawie redakcja twierdzi że mieszkańcy ulicy polnej czy innej ww nie nauczyli się palić w piecach starego typu byłeś u mnie czy u innych wszystkich tych mieszkańców w domu widziałeś jak palą NIE więc głupot nie pisz. Tymi słowami wrzucasz wszystkich mieszkańców tych ulic do jednego worka, a to bezpodstawne oskarżenia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec na górach
6 miesięcy temu ocena: 100%  25
Nie lepiej jest na Robotniczej i Willowej a nie wspominając o Goli gdzie pod wieczór nie ma mowy przewietrzyć mieszkanie bo tak z wiatrem niesie się czad
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Irenee
6 miesięcy temu 24
Czadu nie widać,ani go nie czuć.Dlatego jest tak niebezpieczny
~ Zerooo
6 miesięcy temu ocena: 50%  23
I tak dalej ludzie będą robić bo nie każdego stać na taki drogi opał. A ci Panowie co chodzą i szarpia jak jehowi za klamkę to tymi mandatami zarabiają tylko na swoje utrzymanie już dawno powinno ich nie być ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ szok
6 miesięcy temu ocena: 50%  22
I wtedy wszyscy się potrujemy... Normalny jesteś?
~ B.N.
6 miesięcy temu ocena: 100%  21
Piec zapala się OD GÓRY. Wtedy dymi przez chwilę przy rozpalaniu a później dymu jest mało. Oszczędza się na opale nawet 1/3. Przepis: do wygaszonego pieca ładujesz wiadro albo dwa jak się zmieszczą węgla, na to papier i drewno. Zapalasz papier i do pieca podchodzisz na następny dzień. Wygodnie i bardziej eko.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ doradca
6 miesięcy temu 20
B.M.-popieram co napisałeś,święta racja tak robię i z komina tak jakbym papierosa palił no nieraz trochę więcej,a ten gość niżej to chyba szkołę specjalną skończył
~ Gość
6 miesięcy temu ocena: 33%  19
Ten co wymyślił palenie od góry to dureń. Od góry możesz palić eko groszkiem lub olejem gdzie płomień rozproszony ogrzewa całą komorę spalania i co za tym idzie całą powierzchnię płaszcza wodnego. Niech mi państwo da kasę to kupię piec a eko groszek lub pellet. Jeżeli ja płacę to kupię pięć jaki mi się podoba. Nie stać mnie z dochodem rzędu 2700 zł Mc kupić pieca za 10 000. A jeżeli chodzi o spalanie to dorzucam do pieca cały tydzień non stop bo gdybym palił od góry to musiałbym rozpalac w piecu rano i wieczorem a jak wiadomo piec opałowy najwięcej energii wyrzuca podczas rozpalania. Spalanie śmieci to idiotyzm ponieważ ludzie spalaja to za co zapłacili państwu za utylizacje. Blokersi się przyzwyczaili do wygody spalania gazem i narzekają jak to w domach jednorodzinnych pala śmieciami i ich truja. Ekonomia nie pozwala nam zwykłym zjadaczom chleba wyrzucać pieniędzy w komin. Jak władza wymaga to niech zapłaci. Niech wrócą kotłownie miejskie i niech oni nas ogrzewaja a ja chętnie za to ryczałt zapłacę.
~ P.s.
6 miesięcy temu ocena: 67%  18
W Krobi na Rynku i Jurosinskiej codziennie dym z komina leci,śmierdzi nie idzie wytrzymać i,ani oddychac w dzień i wieczorem. Nikt z tym nic nie robi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ doradca
6 miesięcy temu 17
To dlaczego z tym nic nie robisz ,zadzwoń na policje kto smrodzi i już zrobione.
~ akwenwq
6 miesięcy temu ocena: 86%  16
Śmieszne. Że ludzie zgadzają się na takie coś. W Polsce prawo goni prawo. Wystarczy że ci zapukają do drzwi nie masz obowiązku ich wpuścić bez nakazu są to tylko urzędnicy nie musisz się przy nich legitymować, możesz podać co chcesz. Dopuki się prawo nie zmieni to ludzie będą mogli robić co chcą. Zresztą to tylko straż miejska...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ akwenwq
6 miesięcy temu 15
Jeżeli chodzi o podane art. to gdybym poszukał a nie chce mi się marnować czasu na takie bzdety to nie muszę ich wpuścić. Równie dobrze nie mogą wejść do lokalu, domu jeżeli nie ma właściciela a jest osoba wynajmująca bądz ktoś nie z rodziny. Wytłumaczeń żeby ich wywalić jest 1000. Wystarczy pomyśleć. Druga sprawa nie będę wpuszczał takich osób aby dać gmienie 500zł gdzie nie widać aby dane środki były używane.
~ Zuza
6 miesięcy temu ocena: 33%  14
Art. 379 ustawy o ochronie środowiska z 27 .04. 2001 r. jest podstawą prawną, na mocy której strażnicy gminni mogą wchodzić do domów. Natomiast art. 225 Kodeksu karnego, mówi, że osoba, która udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli upoważnionemu podmiotowi kontrolującemu podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.
~ Tom
6 miesięcy temu ocena: 67%  13
Trzeba ludziom pokazać fizycznie jak rozpalić prawidłowo w piecu (od góry) a za recydywę dawać mandat 5000zł
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wika
6 miesięcy temu ocena: 67%  12
nie tylko pozegowo pali czym popadnie ....w jednej miejscowosci pod gostyniem pali sie oponami folia czym tylko popadnie a straz miejska zero rekcji BRAWO PANOWIE ZE STRAZY MIEJSKIEJ ZA CHEC INTERWENCJI W TEJ MIEJSCOWOSCI
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prawda w oczy
6 miesięcy temu ocena: 63%  11
W Gostyniu to jeszcze coś robią. Tym czasem w Pogorzeli można w piecach palić wszystkim, dosłownie wszystkim meble, butelki, opony, folie i zapewniam że włos z głowy nikomu nie spadnie za to. A dlaczego? Bo nad palącymi śmieci czuwa "opatrzność" czyli Urząd Gminy gdzie twierdzą że można sobie palić im nic do tego. Żadnej interwencji nie przeprowadza i zgłoszenia nie przyjmą chociaż to podobno ich obowiązek bo nie chcą sobie głowy zawracać i problem mieć. Nie ma Straży miejskiej w Pogorzeli a Gmina popiera taka utylizację wszelkich śmieci w domowych piecach. Brawo Panie Burmistrzu Pogorzeli za bezczynność ha ha ha ha
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prawda w oczy
6 miesięcy temu 10
Do @UM Gmina może i to bardzo dużo ale niestety Ci co chcieli zgłosić na Gminie w Pogorzeli to rozbijali się o beton niechęci działania. Ale na szczęście Ochrona Środowiska ma się zająć sprawa Pogorzeli w której nic się nie robi. Tyle że takich beznadziejnych Urzędów mają pełno co nic nie robią bo się im nie chce.
~ UM
6 miesięcy temu 9
Zapraszam do urzędu. Chętnie wytłumaczę co gmina stara sie robić w tym kierunku, bo niestety nie wszystko może, jak sie Panu czy Pani wydaje.
~ doradca
6 miesięcy temu 8
W Pogorzeli nie ma straży miejskiej w takim przypadku zgłasza się bezpośrednio na policje a oni działają a urząd gminy wysyła tylko ostrzeżenie
~ tomek
6 miesięcy temu ocena: 100%  7
To co piszesz, to niestety 100% prawdy. W Pogorzeli stan miasta i mentalność mieszkańców ma odzwierciedlenie w Urzędzie Miejskim. Dziadostwo.
~ tomek
6 miesięcy temu ocena: 82%  6
Dopóki nie będzie mandatów na poziomie 5000 zł, dopóty będziemy wdychać smród produkowany przez leniwych nieuków. Naprawdę, palenie w piecu w sposób nie generujący wielkiego dymu to żadna wielka sztuka, wystarczy chcieć.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sklepowo
6 miesięcy temu ocena: 33%  5
Kto z polnej bedzie sensacja
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaaa
6 miesięcy temu 4
O polnej to ciągle jakieś nowinki są ....
~ gostek
6 miesięcy temu ocena: 0%  3
prawie wszyscy niestety
~ Kamil
6 miesięcy temu ocena: 25%  2
Na pozegowie to norma. Znam tych mieszkoncow ul slowackiej brawo brawo wiecej takich delikwentow lapac
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ha ha !!!
6 miesięcy temu ocena: 86%  1
Drogi Kamilu nie ma takiej ulicy !!! Słowackiej !!!!