Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Wielkie odkrycie podczas renowacji. Freski mają setki lat

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    25.09.2018
Bogdan Bujak
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Domachowo. Odkrycia dokonano w prezbiterium kościołaDomachowo. Odkrycia dokonano w prezbiterium kościoła fot. Parafia pw. św. Michała Archanioła w Domachowie

Sensacyjnego odkrycia dokonano w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Domachowie.

Podczas prowadzenia prac konserwatorskich w ramach realizacji projektu „Renowacja zabytkowych obiektów sakralnej architektury drewnianej regionu Wielkopolski - etap II”, którego uczestnikiem jest parafia w Domachowie w prezbiterium kościoła, na konstrukcji pierwotniej świątyni odkryto polichromie z XVI wieku.

– Są to przedstawienia figuralne i florystyczne. (...) Opisy praw wiary, tak jak to było w „Biblii pauperum” (łac. Biblia ubogich). To są dopiero początki odkrywki – mówi ksiądz Paweł Minta, probosz domachowskiej parafii.

Jak dodaje proboszcz Minta z względu na wiek i rodzaj przedstawień znalezisko można nazwać „Biblia Pauperum Domachovensis” („Domachowska Biblia Ubogich”). Odkrycie ma charakter unikalny, a polichromie charakteryzuje relatywnie dobry stan zachowania i integralność dzieła.

W najbliższym czasie zostanie odkryta cała przestrzeń późnogotyckiego malowidła. Obecnie w kościele trwają komisje konserwatorskie.

Osiedlili się tutaj przed wiekami. Z tego rodu wywodzą się najbardziej znane rodziny

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (2)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Dr
  ponad rok temu 2
  Piękne
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ maria
  ponad rok temu 1
  cudowne!!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji