Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Wiemy, kiedy pójdziemy do urn. Ruszyła kampania wyborcza

› Aktualności ponad rok temu    14.08.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
21 października I tura wyborów samorządowych, 4 listopada - II tura21 października I tura wyborów samorządowych, 4 listopada - II tura fot. fotolia.com

Znany jest już termin wyborów samorządowych 2018. Padła data 21 października, bez niespodzianki. Oficjalnie od dziś ruszają kampanie wyborcze. Będą krótkie, a jak to wykorzystają kandydaci na włodarzy gmin, powiatów, radnych?

Premier Mateusz Morawiecki miał podać datę do 16 sierpnia, zrobił to wcześniej. Mówiło się o trzech terminach: 21 października, 28 października i 4 listopada. Prezes rady Ministrów, ogłaszając decyzję o wyborach samorządowych 2018 odrzucił dwie inne potencjalne daty. Wiemy, że I tura odbędzie się 21 października, a druga dwa tygodnie później, czyli 4 listopada. Rozporządzenie w sprawie terminu jesiennych wyborów samorządowych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Wybory musiały być wyznaczone na dzień wolny od pracy, a także nie wcześniej niż 30 dni oraz nie później niż 7 dni przed upływem obecnej kadencji samorządowców. Ta kończy się 16 listopada.

W wyborach samorządowych 2018 r. zdecydujemy kto będzie radnym w gminie, radzie powiatu, sejmiku wojewódzkim, wybierzemy wójtów i burmistrzów.

Podczas wyborów 2018 r. będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące m.in. długości kadencji rad,  sejmików i jednomandatowych okręgów wyborczych.

Po raz pierwszy obowiązuje zasada dwukadencyjności. To oznacza, że wybrani w październiku wójtowie i burmistrzowie o reelekcję będą mogli ubiegać się jeszcze tylko raz.

Ważna zmiana to także wydłużenie kadencji - z czterech do pięciu lat.

Zmienia się także sposób wybierania radnych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, a więc w Gostyniu. Cztery lata temu głosowaliśmy na kandydatów w okręgach jednomandatowych - radnym zostawała osoba, która w danym okręgu otrzymała największą liczbę ważnie oddanych głosów. W październikowych wyborach w Gostyniu obowiązywał będzie system proporcjonalny. Mandaty dzielone będą pomiędzy listy kandydatów. Taka sama zasada obowiązuje w wyborach do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego.

 

W związku z ogłoszeniem przez premiera decyzji o jesiennych wyborach samorządowych partie polityczne, koalicje, stowarzyszenie, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. Oficjalnie, od 14 sierpnia ruszają kampanie wyborcze.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!