Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Wóz dla OSP Zalesie przez układy? Układziki?

› Aktualności 8 miesięcy temu    28.11.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 22 ocen 2 / 100%
A A A
Borek Wlkp. Radny Michał Dopierała był za tym, aby ciężki wóz strażacki dotarł do OSP JeżewoBorek Wlkp. Radny Michał Dopierała był za tym, aby ciężki wóz strażacki dotarł do OSP Jeżewo fot. A. Fajczyk

Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Borku miała nietypowy przebieg. Chociaż nie była nadzwyczajną, została zwołana w specjalnym celu - radnym przedstawiono projekt uchwały o zmianach w budżecie na 2019 r., w którym ujęto środki na zakup wozu strażackiego dla OSP w Zalesiu. Rajcy mieli 30-40 minut od rozpoczęcia sesji na podjęcie decyzji, gdyż jeszcze przed godz. 17.00 należało wpłacić wadium.

- Przetarg na samochód jest 29 listopada. Determinują nas terminy. Dlatego zwołaliśmy sesję. Jeśli rada miejska podejmie decyzję o zakupie samochodu, dziś najpóźniej do godz. 16.45 muszą przelać wadium, bo nie zmieścimy się w terminach. A jutro rano powinniśmy złożyć ofertę - wyjaśniał burmistrz Marek Rożek na wspólnym posiedzeniu komisji stałych rady miejskiej, które odbyło się tuż przed posiedzeniem rady. Zaproszono na nie Tomasza Banaszaka, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu oraz Mieczysława Dębowiaka, prezesa zarządu miejsko-gminnego OSP w Borku Wlkp. Obecnym przypomniano, że na początku 2019 r. wnioski o zakup nowego wozu strażackiego na ręce prezesa zarządu miejsko-gminnego OSP w Borku Wlkp. złożyły dwie jednostki - OSP Zalesie i OSP Jeżewo. Ze sprawą zwrócono się do burmistrza Borku Wlkp.

- Oświadczyłem, że w tym roku jestem w stanie zabezpieczyć konkretną kwotę, o przyszłym roku nawet nie mówiłem, bo nie jestem w stanie przewidzieć, co będzie. Jednostka w Zalesiu sama poszukała samochodu mniej więcej o wartości zabezpieczonej kwoty - wyjaśnił burmistrz dziennikarce gostynska.pl. Decyzję w kwestii zakupu wozu strażackiego miał podejmować zarząd OSP. Uznano, że wóz jest potrzebny, dlatego zwrócono się do rady miejskiej o zgodę na przekazanie zabezpieczonych w budżecie środków na zakup samochodu.

Radny grzmiał na komisjach

Wydawało się, że wtorkowe posiedzenie komisji przebiegnie szybko, czas naglił. Na sesji wystarczyło zmienić porządek obrad, aby zająć się uchwałą budżetową jako pierwszą, ale szyki pokrzyżował radny Michał Dopierała. Przemawiał dwa razy - podczas komisji i w czasie dyskusji na sesji. Kilka razy poniosły go nerwy, musiał uspokajać go przewodniczący rady.

- Czym kierowano się, żeby OSP Zalesie było tym wybrańcem losu, żeby akurat tam trafił samochód? Jeszce niedawno tamci strażacy-ochotnicy nie mieli nawet swojej siedziby. Czy to nie przez układy? Układziki? - pytał rajca w specjalnie przygotowanym wystąpieniu.

Wypominał druhom z Zalesia, że nie biorą udziału w akcjach strażackich na terenie gminy Borek. - Gdzie była OSP Zalesie, kiedy były wichury - w 2017 i 2018 roku? Raptem jest 2019 rok i Zalesie wyskakuje z wozem. Ale z tym autem nie włączycie się do krajowego systemu - mówił rajca. Przyznał, że wie, iż do zadań gminnego samorządu należy dbanie o drogi, o estetykę gminy o inne zadania, a także o straż. - Ale gdzieś jest granica - mówił M. Dopierała do pozostałych członków rady miejskiej. Stwierdził, że na terenie tak małej gminy, jak Borek wystarczą dwie dobrze wyposażone jednostki OSP w Karolewie i Borku, które należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przypomniał, że z budżetu gminy Borek (która niedawno wyszła z kłopotów finansowych) na utrzymanie ochotniczej straży pożarnej z budżetu przeznacza się rocznie 168 000 zł, oprócz tego ok. 16 000 zł na rożne imprezy okolicznościowe. - Nie liczę tego, że trzeba będzie opłacać strażaków i ubezpieczenie - w tej kwoce, którą przeznaczamy na OSP - mówił radny Dopierała.

Jak przebiegało głosowanie gminnego zarządu OSP?

Chciał znać opinię zarządu miejsko-gminnego OSP w Borku, także w kwestii „celowości zakupu tego auta”. Wóz strażacki, o który stara się jednostka w Zalesiu zarejestrowany został w grudniu 1993 r. - Czy wszyscy członkowie zarządu byli obecni i podjęli taką decyzję? Co na to komisja rewizyjna? - dopytywał radny.

Od Mieczysława Dębowiaka dowiedział się, że wszyscy członkowie zarządu poparli decyzję, że wóz ciężki, z beczką o pojemności 5 tys. litrów, ma zostać przekazany do Zalesia.

- Mieliśmy pewne wątpliwości co do wieku, były różne spojrzenia, ale ostatecznie poparliśmy ich inicjatywę. Uznaliśmy, że skoro sami podjęli inicjatywę, trzeba jednostce z Zalesia tylko pomóc. Łącznie z prezesem OSP Jeżewo - wszyscy byli zgodni i taki jest mój wniosek do szanownej rady. Jest potrzeba takiego auta. Następnie będziemy myśleć o Jeżewie - powiedział Mieczysław Dębowiak. - W styczniu mówiliśmy o większych samochodach, za dużo większe pieniądze - dodał.

Komendant na „tak”

Druhowie z Zalesia obecnie mają małego forda, z beczką, w której zmieści się 200 litrów wody. Kiedy w Gostyniu, w czerwcu, wybuchł ogromny pożar i paliło się ok. 170 ha zboża na pniu, wszystkie jednostki zostały zadysponowane do akcji gaszenia. - Zalesie przyjechało - ich sprawność gaśnicza była zerowa. Beczka 200 litrów nie nadaje się na pożar zboża. To pokazuje, jaka jest potrzeba, aby w naszym wyposażeniu były samochody ciężkie. A w nomenklaturze pożarniczej rozumnie się taki, który posiada co najmniej 5 tysięcy litrów wody - wyjaśniał komendant Tomasz Banaszak.

Mimo tych opinii rajca Dopierała upierał się, że w Zalesiu samochód będzie tylko stał, bo „stare dziadki nie będą jeździć autem”. - Na pożar pojadą młodzi ludzie Ale oni pracują - w Śremie, Gostyniu, poza gminą czy powiatem. Nikt nie jest w stanie dojechać - przekonywał radny. Uważał, że w Jeżewie młodzi ludzie czekają na samochód. U nich taki wóz bardziej jest potrzebny, należałoby tam zmienić samochód. Wioski: Wycisłowo, Koszkowo, Jawory są bez jednostek OSP. Najbliższą jednostką, która może zadbać o ich bezpieczeństwo i mogłaby tam szybko dojechać jest straż w Jeżewie. Trzeba zwrócić uwagę na ochronę pól, które bezpośrednio przylegają do ścian lasu w 4 miejscowościach. Bardziej zasadne byłoby wyposażyć tę jednostkę w wóz - przekonywał M. Dopierała.

Komendant KP PSP w Gostyniu poinformował, że podczas kursów podstawowych dla OSP, organizowanych przez komendę powiatową, które - oprócz zdolności, stanu zdrowia, umundurowania, wyposażenia - dają możliwość udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych, młodych ludzi jest coraz więcej, coraz więcej członków OSP je kończy.

- Jeśli chodzi o OSP Zalesie jest kilkunastu ratowników, którzy są w sanie podjąć działania ratowniczo-gaśnicze. Oni mieszkają na miejscu, mają gospodarstwa. Ale za kilkanaście lat może się to odwrócić. Jest tak w Kosowie - członkowie OSP są mieszkańcami Siemowa - argumentował Tomasz Banaszak.

Na sesji radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie, z przeznaczeniem 50 tys. zł na zakup wozu strażackiego dla OPS w Zalesiu. Za podjęciem zagłosowało 7 rajców, 1 był przeciwko, a 6 osób wstrzymało się od głosowania. Tuż po głosowaniu urzędnicy wpłacili wymagane wadium. Czy gmina Borek wygra przetarg na cięzki wóz strażacki okaże się w piątek.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (27)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Czytelnik
  8 miesięcy temu ocena: 0%  27
  Chca kupic wiekszy samochod zeby mogli myc sobie maszyny rolnicze bo ten ma troche malo wody i nie starczalo. A czemu teraz mikt nie pisze juz ze przegrali przetarg na to auto co chcieli i teraz juz znalezli inne i chca przystapic do przetargu. Nik nie pisze o tym bo pan radny zostal wysmiany w komentarzach bo dobrego slowa o nim to tu nie widzialem
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Nie strażak
  8 miesięcy temu ocena: 33%  26
  Ale co Pan mówi..."Koledzy z Zalesia sami jechali załatwić sobie auto"....czy tak można?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Czytelnik
  8 miesięcy temu ocena: 100%  25
  Prosze poprawic ilisc osob glosujacych pani redaktor bo jest zle podane jesli byla pani bo za przyjeciem bylo 7 osob przeciw 1 osoba a wstrzymalo sie 6
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Redakcja
  8 miesięcy temu 24
  Poprawione, dziekujemy
  ~ Strazak
  8 miesięcy temu ocena: 39%  23
  No i nie udalo sie oj jaka szkoda !!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Czytelnik
  8 miesięcy temu ocena: 92%  22
  Czyli sesja byla specjalnie zwolana w tym dniu zeby tylko zaglosowac i przyklepac to co juz bylo zaplanowane i dogadane po cichu za plecami dlatego poganiany byl pan radny Dopierala zeb zdazyc zaglosowac bo jak by sie sesja przeciagla to by nie zdazyli normalnie parodia i kumoterstwo
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Strazak
  8 miesięcy temu ocena: 100%  21
  Z tego co wiem to na zarzadzie osp nie bylo zmiany ani nie zostalo zadane pytanie i nigdzie nie zostalo to zaprotokulowane czy zarzad wyraza zgode tylko wszystko zalatwiali za plecami
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ PSL
  8 miesięcy temu ocena: 100%  20
  Kariera pana z Zalesia się kończy Pierwsza mleczarnia A teraz straż. Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść. Już pora.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ okurcze
  8 miesięcy temu ocena: 100%  19
  a ta beczka na to 5000 litrów to wody czy do mleka
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Czytelnik
  8 miesięcy temu 18
  Mam pytanie a czemu Pan soltys nie wypowiedzial sie w tej kwesti nic ?
  ~ Ojaa
  8 miesięcy temu ocena: 33%  17
  Ja tak w skrócie żal gościa
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ja
  8 miesięcy temu ocena: 57%  16
  Nie wiem, kto w tym sporze ma rację, ale wiem, że radny Dopierała uwielbia się kłócić i mówić nie.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mieszkaniec
  8 miesięcy temu ocena: 0%  15
  Moze lubi sie kłócić ale z tym samochodem to ma racje i go popieram bo chociaz ktos sie odezwie i powie nie a nie tak jak reszta siedzi cicho i nic nie mowi bo po co maja byc opisani w gazecie
  ~ Po
  8 miesięcy temu ocena: 95%  14
  Kuźwa O kupę żelaza tyle szumu kto to będzie naprawiał?stare jaja potrzebne do paliwa ? Wodę do mleka rozwali A teraz ropę będą ciągnąć?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ja
  8 miesięcy temu ocena: 20%  13
  Kto tu mówił o nowym wozie. Wywalczyli wybiegali Jelcz rok 93 a ludzie z zazdrości by im to zabrali. W obecnych czasach od siedzenia na dupie to hemoroidów można się nabawić żeby coś mieć to trzeba walczyć szukać starać się
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Xxx
  8 miesięcy temu ocena: 69%  12
  Woz strażacki do Zalesia?? a sołtys komentując wezwanie owej jednostki w tym roku tłumaczy że rada wioski się wypowiedziała że tu nie warto przyjeżdżać bo notorycznie problem się powtarza- komuś warto pomoc a komuś nie?? To po co nowy wóz by stał i kurz zbierał
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Yyy
  8 miesięcy temu 11
  Czy cos wieciej można na ten temat ?
  ~ Mieszkaniec gminy
  8 miesięcy temu ocena: 33%  10
  Tak szacunek dla pana Dopierały niech się chłop zastanowi co mówi bo same kłamstwa.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Strazak
  8 miesięcy temu ocena: 75%  9
  Akurat w tym temacie pan radny ma racje
  ~ Osp
  8 miesięcy temu ocena: 66%  8
  Panie Dopierała wielki szacunek dla Pana za odwagę i prawdę. Tak trzymać wszyscy jesteśmy za Panem i z Panem, proszę się nie dać zastraszyć i nie wdawac w żadne układziki wiadomo jak to się kończy.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ osp
  8 miesięcy temu ocena: 13%  7
  Przekazac stara z OSP Borek do Zalesia a do Borku nowy oni sa czlonem
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mieszkaniec
  8 miesięcy temu ocena: 100%  6
  Jak juz to bym przekazal tego stara do Jezewa bo tam by nikt nie myl sobie swoich maszyn rolniczych i napewno szybciej by wyjechali niz w zalesiu
  ~ Kkdj
  8 miesięcy temu ocena: 100%  5
  Sołtys z zalesia to najlepiej walczyć aby o kasę na wóz strażacki, którym i tak nie wyjadą na żadną akcje a nie patrzy na to że droga od samego zalesia przez wygodę do siedmierogowa jest w opłakanym stanie po co o to walczyć jeśli można dziury łatać kilka razy do roku a i tak jest nadal to samo..
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Czytelnik
  8 miesięcy temu 4
  Bo najlepiej jest rzadzic nie swoimi pieniedzmi a o wiosce takiej jak wygoda to zapomniec i o tej drodze tez
  ~ Czytelnik
  8 miesięcy temu ocena: 100%  3
  I tu sie zgadzam z toba a ludzie z wygody moze tez by chcieli miec cos zrobione z pieniedzy soleckich
  ~ Gm
  8 miesięcy temu ocena: 38%  2
  Panie Dopierało niech pan się zachowuje trochę strażakom z Zalesia nowy wóz się należy jak nie wiem co, gdy została budowana nowa strażnica gdzie pan był? A teraz jest Pan mądry na radzie strażacy sami wlonczali się w budowę własnymi rękoma zapracowani na ten wóz wszystkie jednostki z okolic jesteśmy z wami powodzenia.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Strazak
  8 miesięcy temu ocena: 71%  1
  Do czego potrzebny do tego chyba zeby stal i byl remontowany bo jaki moze byc stan samochodu z 93r chyba nie za ciekawy