Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Wybierasz się na święta do rodziny? Nie musisz zabierać "prawka"

› Motoryzacja 24 dni temu    25.12.2020
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Powiat-Gostyń. 5 grudnia w życie weszło mPrawo JazdyPowiat-Gostyń. 5 grudnia w życie weszło mPrawo Jazdy fot. Adobe Stock

5 grudnia w życie weszło mPrawo Jazdy, czyli nowa funkcja aplikacji, dzięki której kierowcy w przypadku kontroli policji nie muszą mieć ze sobą tego dokumentu.

 

„MPrawo Jazdy” to kolejna część aplikacji mObywatel, która umożliwia posiadanie wirtualnego dowodu osobistego czy rejestracyjnego. W świetle nowych przepisów, od 5 grudnia, podczas kontroli policji nie musimy mieć także prawa jazdy (do tej pory to wiązało się z 50-złotowym mandatem). Nie trzeba się też martwić o instalację aplikacji w telefonie.

- Policja ma wgląd do rejestrów cyfrowych przez terminale w radiowozach. Jeśli zasięg jest słaby, można wykorzystać inne środki komunikacji, połączyć się z dyspozytorem na komendzie i poprosić o wgląd do systemu i zweryfikowanie danych kierowcy. Brak zasięgu nie będzie specjalnym problemem - mówił podczas konferencji minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Należy pamiętać, że aplikacja mPrawo Jazdy honorowana jest tylko w Polsce. Jadąc za granicę nadal musimy mieć przy sobie fizyczny dokument. Jak nowość sprawdziła się na drogach powiatu gostyńskiego?

- Działa to u nas na razie bez zastrzeżeń. Kierowcy ani policjanci nie zgłaszali jakichś zastrzeżeń, nie było awarii. Natomiast większość kierowców nadal ze sobą ten dokument wozi – mówił w ubiegłym tygodniu podkom. Sebastian Myszkiewicz, rzecznik prasowy gostyńskiej policji.

Dzięki temu standardowa kontrola trwa krócej.

- Dokument nie ciąży mi w portfelu, więc i tak wożę go z przyzwyczajenia. Pewnie tak już zostanie – stwierdza jeden z kierowców. 


Jak wylegitymować się mPrawem jazdy?

Okazać ekran z widokiem mPrawa jazdy - znajdują się na nim wszystkie niezbędne dane. Mogą być przydatne przy wypożyczaniu lub samochodu, potwierdzaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, przy zakupie ubezpieczenia, podczas kontroli drogowej (choć zazwyczaj policja sprawdza dane online), lub podczas kolizji - kiedy okazujesz uprawnienia innemu kierowcy bez wzywania policji.

Ile to kosztuje?

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. Zapłacisz jedynie za korzystanie z internetu podczas pobrania danych - według taryfy operatora.

Co muszę zrobić, by móc korzystać z mPrawa Jazdy?

Jeśli nie masz jeszcze aplikacji mObywatel - pobierz ją i aktywuj w niej mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Jak to zrobić? Będąc w aplikacji kliknij „+” w oknie głównym aplikacji i wybierz mTożsamość. Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy. Jeśli masz już mObywatela i mTożsamość – wystarczy, że dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+” w oknie głównym aplikacji).

Skoro nie mam obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy i nie mam też obowiązku instalowania aplikacji mObywatel, to jak podczas kontroli policja sprawdzi moje uprawnienia kierowcy?

Na tym polega cała zmiana. W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

źródło: https://www.gov.pl/web/mobywatel/mprawo-jazdy

Czytaj także: Budują nowe przedszkole. Widać już pierwszą kondygnację.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ja
23 dni temu 1
Nie mam obowiązku ibstaliwania aplikacji ale i tak żeby to disallao kusz epobrac m obywatel i dodac prawo jazdy więc jak w końcu jest? Jeżeli nic nie zrobie i złapią mnie do kontroli to będzie problem czy nie?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji