Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Wyborcy uznali, że jest dobrym zarządcą wioski

› Społeczeństwo ponad rok temu    16.02.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
Paweł Stachowiak został ponownie wybrany sołtysem GoliPaweł Stachowiak został ponownie wybrany sołtysem Goli fot. A. Fajczyk

W Goli (gm. Gostyń) sołtysa zmieniono 4 lata temu. Wówczas mieszkańcy wioski postawili na „nową, młodą krew”. Jedna kadencja działalności minęła. Paweł Stachowiak stwierdził, że była udana. Wynik głosowania w tegorocznych wyborach sołeckich potwierdził, że społeczność również tak uważa. Zaufało mu 75 na 81 głosujących.

Zebranie wyborcze w wiosce (12.02) nie mogło odbyć się w pierwszym wyznaczonym terminie, ponieważ stawiło się zbyt mało osób uprawnionych do głosowania. Gola to jedna z najbardziej zaludnionych wiosek w gminie (ok. 841 mieszkańców), a quorum powinno wynosić co najmniej 150 osób, na 750 uprawnionych do głosowania. Przed godz. 19.00 w świetlicy wiejskiej zjawiło się 82 mieszkańców.

Po 15 minutach rozpoczęto drugie wyborcze spotkanie. Bardzo dobrze przygotowanym okazał się sołtys Paweł Stachowiak. Zaprezentował obecnym sprawozdanie, gdzie poinformował, na co - w ciągu 4 ostatnich lat - wykorzystywane były w Goli pieniądze z Gostyńskiego Funduszu Obywatelskiego oraz z funduszu sołeckiego? Okazało się, że nie tylko na imprezy kulturalne czy sportowe. Najmniej środków finansowych wioska otrzymała w 2015 r. Wtedy pojawiły się toalety na tzw. kortach, doposażono świetlicę, zamontowano bramę, zabezpieczającą wejście na scenę, kupiono też ławostoły, które stoją na Stanicy. W ostatnim roku kadencji (2018) fundusz sołecki stanowił już pulę ponad 35 tys. zł. Za pieniądze w wiosce zagospodarowano tereny zielone wokół świetlicy, kupiono drewnochron i odmalowano ławotoły, pojawił się też jeden punkt oświetlenia solarnego. Poza tym z funduszy sołeckich doposażano plac zabaw w nowe urządzenia i powstała siłownia zewnętrzna.

Zobacz, jak wyglądało zebranie wyborcze w Brzeziu - KLIK

W podsumowaniu kadencji sołtys przedstawił też zadania, które na ubiegłorocznym zebraniu wiejskiim uchwalono do zrealizowania w 2019 r. Gmina z funduszu sołeckiego otrzyma blisko 43 tys. zł. Rada sołecka planuje je przekazać głównie na wykonanie utwardzenia wjazdu i wejścia na Stanicę z kostki.

- Choć jest to pozycja, z której środki będzie trzeba przesunąć na remont dachu w świetlicy. W budżecie gminy są środki na to zadanie w wysokości 150 tysięcy. Jeśli będę nadal sołtysem, to w razie potrzeby zwrócę się do zebrania wiejskiego - mówił Paweł Stachowiak w czasie sprawozdania. W przyszłości zaplanowano t postawienie 2 punktów oświetleniowych w Witoldowie czy wykonanie dokumentacji na kanalizację sanitarną do i w Witoldowie.

- To, co udało się zrealizować na terenie sołectwa Gola w trakcie kończącej się kadencji, nie jest zasługą tylko jednej osoby - sołtysa, lecz jest dziełem wszystkich członków rady sołeckiej, współpracujących ze sobą i gospodarzem - podkreślił Paweł Stachowiak.

Mówiąc o inwestycyjnych zamierzeniach w Goli na kolejną kadencję, sołtys zapewnił, że chciałby doprowadzić do tego, aby był kontynuowany remont drogi powiatowej - przez Golę w kierunku Witoldowa, docelowo do Czajkowa. - Samo sołectwo lub jako sołtys mogę wnioskować do administratora, do samorządu powiatowego, który jest głównym inwestorem. Na pewno będziemy tez prosić gminę Gostyń, radę miejską, aby dofinansowała zadanie w kwocie 50% było, jak do tej pory - powiedział Paweł Stachowiak.

Mieszkańcy Goli byli zadowoleni z jego pracy przez 4 ostatnie lata i uznali, że dotychczasowy sołtys „może rządzić dalej”. Kiedy przyszedł czas na podawanie kandydatów w wyborach, Paweł Stachowiak nie miał konkurentów. - Bo nikt nie chce być sołtysem - komentowali niektórzy.

W głosowaniu wzięło udział 81 osób. Oddano 79 ważnych głosów. Pawła Stachowiaka poparło 75 obecnych na sali, przeciw były 4 osoby.

- Wynik odebrać można tak, że ludzie mają do mnie zaufanie, za co bardzo dziękuję. A te 5% przeciw - to może być tylko motywacja do dalszego działania - skomentował „nowy-stary” sołtys. Stwierdził, że z mieszkańcami współpracuje mu się bardzo dobrze, jego zdaniem nie ma konfliktów. - Tak zwany „czyn społeczny” powoli przechodzi do historii, ale w wiosce można liczyć na ludzi, którzy chcą i mogą coś zrobić, mogą coś zdziałać - zapewnił sołtys Goli.
 

Podczas ustalania składu rady sołeckiej, podał jako kandydatów, wszystkich dotychczasowych członków, na których zawsze mógł liczyć przy wszelkich podejmowanych działaniach. Chodziło o Bogdana Burdajewicza, Pawła Grodzkiego, Mirosława Wróbla, Piotra Kolasińskiego, Jacka Wojciechowskiego i Aleksandra Pietrowiaka. Głosujący również im zaufali i w ten sposób rada sołecka w Goli, w kolejnej kadencji będzie pracowała w niezmienionym składzie.

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Mirek
  ponad rok temu 1
  Gratulacje dla pana Pawla. Mniej przyszło na wybory w Goli ale chyba brzezie bardziej podzielone
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji