Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Wybory 2020. Czy przekroczymy 50-procentową frekwencję w powiecie?

› Wybory 13 dni temu    28.06.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. A. Fajczyk

- Wszyscy mają maseczki, większość przychodzi z własnymi rękawiczkami. Przestrzegają wymogów sanitarnych, przed i po głosowaniu dezynfekują ręce - pochwalił wyborców Krzysztof Wojtkowiak, przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 13 w Gostyniu. Jeśli chodzi o przestrzeganie zasad sanitarnych i zaleceń, związanych z koronawirusem,  które są  zawarte w rozporządzeniu resortu zdrowia, głosujący nie mają żadnych uwag do komisji wyborczych czy czystości lokali. Czują się bezpiecznie i uważają, że członkowie komisji dostosowują się do reżimu sanitarnego. Tak przebiegają wybory prezydenckie 2020 w pow. gostyńskim.

Co do frekwencji, Krzysztof Wojtkowiak informuje, że „od rana ruch w lokalu był niewielki”. Największe oblężenie lokale wyborcze nr 13 i 14 - znajdujące się na osiedlu Pożegowo, w ZSZ w Gostyniu, przeżywały po mszach św. w kościele pw. bł. E. Bojanowskiego. - Ta tendencja od lat się sprawdza - powiedział Krzysztof Wojtkowiak.
Lokal na godz. 17.00 wydał 665 kart do głosowania na 1303 osób uprawnionych, co świadczyłoby o frekwencji na poziomie 51,03%.

W gminie Gostyń, w porównaniu do frekwencji na godz. 12., statystyki się poprawiły. Po południu poszło do urn więcej mieszkańców i o godz. 17.00 zanotowano frekwencję na poziomie 47,66%. Najwięcej kart do głosowania wydano wyborcom w komisji, która mieści się w osiedlowej świetlicy przy ul. Górnej w Gostyniu - tam zagłosowało ponad 54,21 %.

Oba wyniki są znacznie wyższe niż ogólnie w powiecie gostyńskim - do godz. 17.00 w stałych obwodach wydano 25 728 kart do głosowania (na prawie 60 tys. mieszkańców z czynnym prawem wyborczym), co daje wynik frekwencyjny na poziomie 43,73%. To daje piąte miejsce w skali całego województwa wielkopolskiego... od końca.

Swoje dane sprzed kilku godzin poprawiły gminy Piaski, Krobia i Borek, a najgorzej po południu było w lokalach wyborczych w gm. Poniec - tam swój obywatelski obowiązek spełniło tylko 39,94% uprawnionych do głosowania.

- Co do frekwencji - to jest jak z ciśnieniem. Cieszę się, że jest, bo to znaczy, że żyjemy. Wyniki są dosyć ciekawe. Na godz. 17.00 nie jest ani najwyższa, ani najniższa. Jest tendencja wzrostowa - skomentował Marcin Czwojda, komisarz wyborczy z KBW w Lesznie.
 

Zaznaczył, że w lokalach wciąż jest spokojnie, bez incydentów.

- Dotychczas nie mamy też zgłoszeń, żeby któraś z komisji z powiatu gostyńskiego chciała wydłużyć godziny pracy, lokal zamknąć później, niż to zostało ustalone. Może tak zrobić, w obawie, że nie wszyscy zdążą zagłosować i w ten sposób przedłużyć ciszę wyborczą. Ale takich sygnałów na razie nie mamy - dodał komisarz wyborczy.
 

Lokale wyborcze zostaną zamknięte za niecałe 2 godziny - o godz. 21.00. Jeśli jakiś obywatel przyjdzie na dwie minuty przed godz. 21.00 będzie mógł zagłosować, nawet jeśli stanie w kolejce. - Będą to rozpatrywać członkowie komisji wyborczych, jeden z nich ustawi się na końcu kolejki, aby wszyscy, którzy znajdują się w niej przed godz. 21. mogli zagłosować - wyjaśnia Marcin Czwojda. Póki co, przed godz. 18.00 w gostyńskich lokalach kolejek po kartę do głosowania, wychodzacych na zewnątrz nie było.

Frekwencja do godz. 17.00

w powiecie gostyńskim

43,73%

Liczba kart wydanych w stałych obwodach głosowania

25 728

Liczba uprawnionych w stałych obwodach głosowania

58 840

W poszczególnych gminach:

Gostyń 47,66 %
Pępowo 45,64%
Borek 42,80%
Pogorzela 41,10%
Krobia 40,51%
Piaski 40,07%
Poniec 39,94%

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    Cisza wyborcza. Możliwość komentowania została wstrzymana.