Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Wybory 2020. Trwa liczenie głosów. Z sondaży wynika, że II tura jest pewna

› Społeczeństwo 13 dni temu    28.06.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. A. Fajczyk

Lokale wyborcze w powiecie gostyńskim zamknięto o godz. 21.00. Następnie komisje przystąpiły do liczenia głosów.


- Bardzo spokojnie przebiegały tegoroczne wybory prezydenckie. Nie doszło do żadnych poważnych incydentów czy wydarzeń. Nie doszło do złamania ciszy wyborczej - powiedział podkom. Sebastian Myszkiewicz, oficer prasowy KPP w Gostyniu.

- Nie doszło do żadnych poważnych incydentów, nie zgłaszano takich. Nie zgłoszono niczego, co przedłużyłoby ciszę wyborczą nie doszło - dodała Joanna Neczyńska, dyrektor leszczyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Przypomnijmy - w wyborach prezydenckich 2020 obywatele mogli głosować metodą mieszaną: w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie (każdy wyborca miał do tego prawo).

W powiecie gostyńskim 377 mieszkańców zgłosiło zamiar głosowania korespondencyjnego.

Dziś mogli przynieść pakiety wyborcze do lokalu i oddać je członkom komisji.

- One są rozpakowywane, sprawdzana jest poprawność, czy prawidłowo oddano głos. Następnie karta do głosowania są zamykane w drugiej kopercie, która znajduje się w środku i jest wrzucana do urny, razem z poszczególnymi głosami. Pozostałe dokumenty to załączniki do dokumentacji, protokołu, który będzie tworzył przewodniczący komisji wyborczej - powiedział Marcin Czwojda, komisarz wyborczy KBW delegatura w Lesznie.

Według badania exit poll zrealizowanego przez Ipsos swoje głosy dzisiaj oddało 62,9 proc. To bardzo wysoka frekwencja. Świadczy to o tym, że nie przeraziła nas ani pandemia, w wyborach nie przeszkodził też sezon urlopowy.

Ciekawe jest to, że głosowało więcej najmłodszych wyborców (frekwencja w grupie wiekowej 18-29 lat wynosiła 62,3 proc.) niż najstarszych (frekwencja w grupie wiekowej 60 lat i więcej wyniosła 56,10 proc.). Najwyższa frekwencja była jednak w grupie wiekowej 50-59 lat - 71,2 proc.

Częściej głosowały kobiety (64,5 proc.) niż mężczyźni (61,2 proc.).

Jak pokazują sondażowe wyniki I tury wyborów prezydenckich, do II tury wyborów, która odbędzie się 12 lipca mieliby przejść: Andrzej Duda (41,8 proc.) oraz Rafał Trzaskowski (30,4 proc.).

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Szymon Hołownia (13,3 proc.), Krzysztof Bosak (7,4 proc.), Robert Biedroń (2,9 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (2,6 proc.), Marek Jakubiak (0,5 proc.), Paweł Tanajno (0,3 proc.), Waldemar Witkowski (0,3 proc.), Stanisław Żółtek (0,3 proc.) a Mirosław Piotrowski (0,2 proc.).

źródło onet.pl, tvn24.pl

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Cisza wyborcza. Możliwość komentowania została wstrzymana.