Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

WYBORY PARLAMENTARNE 2019. Lokale wyborcze otwarte

› Aktualności 7 miesięcy temu    13.10.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Dzisiaj (niedziela, 13 października) odbędą się wybory parlamentarne, podczas których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów w 41 okręgach wyborczych do sejmu oraz 100 okręgach wyborczych do senatu.

Obwodowe lokale wyborcze powinny zostać otwarte punktualnie o godzinie 7.00. Będziemy głosowali do godziny 21.00. Wtedy urny zostaną zapieczętowane, a następnie rozpocznie się przeliczanie głosów.

W razie problemów, którymi mogą być: opóźnienia w rozpoczęciu czy nadzwyczajne przerwy, obwodowa komisja wyborcza może zarządzić przedłużenie głosowania w danym lokalu.

Gdzie jest lokal wyborczy?

Jesteście pewni, gdzie powinniście zagłosować? Warto sprawdzić, gdzie znajduje się Wasz lokal wyborczy (najczęściej w budynku przedszkola, szkoły, urzędu miasta lub gminy, a także w ośrodkach kultury):

gmina Gostyń - KLIK

gmina Krobia - KLIK

gmina Poniec - TUTAJ

gmina Pogorzela - TUTAJ

gmina Piaski - TUTAJ

gmina Borek Wlkp. - TUTAJ

gmina Pępowo - TUTAJ

W gminie Gostyń zgodnie z Kodeksem wyborczym wydzielone zostały 22 stałe obwody głosowania oraz dwudziesty trzeci w SP ZOZ w Gostyniu.

UWAGA! Są zmiany, które dotyczą dwóch obwodowych lokali (komisji) wyborczych: nr 1 i 7.

Lokal nr 1 w Gostyniu z budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 (wejście od ul. Kościelnej 4) w Gostyniu oraz lokal wyborczy nr 7 w Gostyniu z budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 (wejście od ul. Lipowej) przeniesione zostaną do pomieszczeń w nowo wybudowanej części Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gostyniu - wejście od ul. Stanisława Helsztyńskiego 8.

Gmina Gostyń ułatwia głosowanie osobom starszym lub niepełnosprawnym, które będą chciały wziąć udział w głosowaniu, a będą potrzebowały pomocy w zorganizowaniu transportu do lokalu wyborczego. Mogą liczyć na pomoc. W tej sprawie należy skontaktować się z pracownikami Urzędu Miejskiego w Gostyniu pod nr tel. 65 575 21 10 lub 65 575 21 15 najpóźniej w dniu wyborów 13 października 2018 r. w godz. od 7.00 do 18.00.

Jak wybieramy?

Województwo wielkopolskie podzielone zostało na cztery okręgi wyborcze: okręg nr 36 (Kalisz), nr 37 (Konin), nr 38 (Piła) oraz nr 39 (Poznań). W okręgu kaliskim (do którego należy m.in. powiat gostyński) do zdobycia będzie 12 z 460 mandatów, w okręgu konińskim i pilskim po 9 mandatów, a w okręgu poznańskim 10 mandatów. Łącznie daje to 40 mandatów dla województwa wielkopolskiego.

Mieszkańcy ziemi gostyńskiej mogą wybierać przedstawicieli do sejmu spośród 115 kandydatów, zarejestrowanych na poszczególnych listach w okręgu nr 36 składającym się z dwóch regionów: kaliskiego i leszczyńskiego. Wśród tych, którzy ubiegają się o mandat poselski jest też 9 kandydatów pochodzących z powiatu gostyńskiego. O mandaty senatorów w jednomandatowym okręgu nr 94 ubiegają się 3 osoby.

Zasady głosowania

Głosować może każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat; nie jest prawomocnie pozbawiony praw publicznych i prawomocnie ubezwłasnowolniony przez sąd; nie jest prawomocnie pozbawiony praw wyborczych przez Trybunał Stanu.

Głosowanie odbędzie się w godzinach 7.00-21.00. Jeżeli głosujemy w miejscu zameldowania, nie musimy dokonywać żadnych dodatkowych formalności. Wystarczy, że dziś (13 października) udamy się do odpowiedniego lokalu wyborczego. Upewnijmy się, że mamy przy sobie dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy, a w przypadku uczniów również legitymacja szkolna. Dokument będzie nam potrzebny podczas odbierania karty do głosowania.

Po złożeniu podpisu na spisie wyborców otrzymamy dwie karty do głosowania - jedną w wyborach do sejmu i drugą w wyborach do senatu. W wyborach do sejmu głosować możemy tylko na jedną listę kandydatów, stawiając „X” na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

W okręgu nr 94 głosujemy też na jednego kandydata na senatora poprzez postawienie znaku "X" w kratce obok nazwiska kandydata, którego wybieramy.

PRZYPOMINAMY - WCIĄŻ TRWA CISZA WYBORCZA. CO TO OZNACZA? - CZYTAJ TUTAJ

JAK POLICJANCI MOGĄ REAGOWAĆ PODCZAS NARUSZENIA CISZY WYBORCZEJ? - ZOBACZ TUTAJ

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!