Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie masz swój lokal wyborczy

› Społeczeństwo 11 miesięcy temu    11.10.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. arch. gostynska.pl

Polacy, udając się do odpowiednich lokali wyborczych, 13 października wybiorą nowy skład sejmu i senatu, który będzie rządzić przez kolejne cztery lata. Do otwarcia lokali wyborczych pozostał 1 dzień, 22 godziny i 26 minut.

W sejmie zasiada 460 posłów. Są oni wybierani w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych, w tajnym głosowaniu. Zgodnie z Konstytucją kadencja posłów, ktora trwa cztery lata, jest liczona od dnia pierwszego posiedzenia nowo wybranego sejmu i trwa do dnia poprzedzającego dzień zebrania się sejmu następnej kadencji.

W październikowych wyborach liczba okręgów wyborczych do Sejmu wynosi 41. Są one wielomandatowe - z każdego okręgu mandat uzyska kilku kandydatów. Liczba mandatów w danym okręgu wyborczym uzależniona jest od liczby mieszkańców tego obszaru.

Drugą z izb polskiego parlamentu jest senat, który składa się ze 100 senatorów. Są oni wybierani w wyborach powszechnych, bezpośrednich, tajnych. W przeciwieństwie do Sejmu, senatorowie wybierani są w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Kadencja senatu podobnie jak sejmu trwa cztery lata i zaczyna się oraz kończy w tym samym dniu. W przypadku gdy kadencja Sejmu zostaje skrócona, to skróceniu ulega również kadencja Senatu.

Ilu posłów w Wielkopolsce?

Województwo wielkopolskie podzielone zostało na cztery okręgi wyborcze: okręg nr 36 (Kalisz), nr 37 (Konin), nr 38 (Piła) oraz nr 39 (Poznań). W okręgu kaliskim do zdobycia będzie 12 z 460 mandatów, w okręgu konińskim i pilskim po 9 mandatów, a w okręgu poznańskim 10 mandatów. Łącznie daje to 40 mandatów dla województwa wielkopolskiego.

Jeśli wciąż nie wiecie, na kogo oddać swój głos w wyborach parlamentarnych 13 października, zobaczcie pełne listy kandydatów na posłów z podziałem na komitety w okręgu nr 36 (Kalisz) - TUTAJ

oraz kandydatów do senatu w okręgu nr 94 - KLIK


Lokale wyborcze

Zgodnie z kodeksem wyborczym lokale będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00. Wtedy urny zostaną zapieczętowane, a następnie rozpocznie się przeliczanie głosów. Wyborca, który chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych 2019 musi mieć ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania). Ponadto inne reguły obowiązują wyborcow, którzy chcą oddać głos poza granicami naszego kraju - będą oni mogli zagłosować w specjalnych obwodach głosowania, utworzonych w dostosowanych do tego placówkach. Jeżeli głosujecie w miejscu zameldowania, nie musicie dokonywać żadnych dodatkowych formalności. Wystarczy udać się do odpowiedniego lokalu wyborczego z dowodem osobistym lub paszportem w dniu wyborów.

Niepełnosprawni i osoby starsze

Gmina Gostyń ułatwia głosowanie osobom starszym lub niepełnosprawnym, które będą chciały wziąć udział w głosowaniu, a będą potrzebowały pomocy w zorganizowaniu transportu do lokalu wyborczego. Mogą liczyć na pomoc.

W tej sprawie należy skontaktować się z pracownikami Urzędu Miejskiego w Gostyniu pod nr tel. 65 575 21 10 lub 65 575 21 15 przed wyborami od 9 do 11 października 2019 r. w godz. urzędowania od 7.30 do 15.30 lub najpóźniej w dniu wyborów 13 października 2018 r. w godz. od 7.00 do 18.00.

Sprawdźcie, gdzie macie swój lokal wyborczy (siedzibę obwodowej komisji wyborczej):

Gmina Gostyń - KLIK

Gmina Borek Wlkp. - TUTAJ

Gmina Krobia - KLIK

Gmina Poniec - TUTAJ

Gmina Piaski - TUTAJ

Gmina Pogorzela - TUTAJ

Gmina Pępowo - KLIK

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!