Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Wybory prezydenckie 2020. Dostał blisko 17 tysięcy głosów

› Społeczeństwo 12 dni temu    29.06.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 10 ocen 6 / 33%
A A A
 fot. profil facebook'owy Andrzeja Dudy

Andrzej Duda nie zostałby prezydentem w I turze, gdyby w wyborach głosowali tylko mieszkańcy powiatu gostyńskiego. Kandydat, wspierany przez PiS - obecnie rządzącą partię - otrzymał od naszych wyborców 47,37%. To mocniejsze poparcie niż w kraju, gdzie uzyskał 43,67% (wg nieoficjalnych danych). W roli głowy państwa w ogóle nie widzimy Rafała Trzaskowskiego - najpoważniejszy kontrkandydat prezydenta uzyskał na ziemi gostyńskiej 23,48% poparcia (w skali kraju 30,34%). 12 lipca czeka nas II tura wyborów.

28 czerwca po raz siódmy wybieraliśmy prezydenta III RP. Wyniki wyborów z powiatu gostyńskiego właściwie pokrywają się z krajowymi. Miejscami zamienili się tylko Waldemar Witkowski (przedostatni wynik w skali kraju) z Pawłem Tanajno (przedostatni wynik w skali powiatu gostyńskiego). Niezłe notowania w naszym powiecie osiągnął Szymon Hołownia (podobnie, jak w kraju znalazł się na III miejscu). Całkiem dobrze spośród 11 kandydujących wypadł Krzysztof Bosak, reprezentujący Konfederację Wolność i Niepodległość. Od mieszkańców dostał większe poparcie (9,52%) niż w kraju (6,75%).

Zainteresowanie kandydatami wśród wyborców Ziemi Gostyńskiej kończy się na Robercie Biedroniu - jego jeszcze zauważono na liście wyborców. Z kolei ci mniej znani, mniej promowani, którzy znaleźli się poniżej, mają marne notowania. W powiecie rolniczym kiepsko wypadł Władysław Kosiniak-Kamysz (2,37%), chociaż i tak lepiej niż w skali kraju. Urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda wygrał we wszystkich gminach powiatu gostyńskiego. W sumie potrzymał 16 834 głosów.

To dużo więcej niż 5 lat temu, kiedy rywalizował z Bronisławem Komorowskim - wtedy otrzymał 8 561.

Duże uznanie prezydent otrzymał w gm. Gostyń (z największą frekwencją), ale także w gm. Krobia, gdzie zagłosowało na niego ponad 3 tys. osób, przy znacznie niższej frekwencji. Z pewnością bardzo pomogła mu kampania wyborcza, wspierana mocną i pozytywną promocją w telewizji publicznej. Prezydent wysyłał do mniejszych miast powiatowych ministrów, aby zdobyć jak największy elektorat. Takiej „armii pomocników” nie mieli ani Rafał Trzaskowski, ani Szymon Hołownia czy Krzysztof Bosak. Podczas spotkań wypracowane osiągnięcia polskiego parlamentu przedstawiano, jako wyniki działania prezydenta. W Gostyniu odbyło się takie 20 czerwca. Tymczasem kontrkandydaci Andrzeja Dudy podczas kampanii nie pojawili się w mniejszych miastach powiatowych w ogóle. Widoczni byli tylko na plakatach, wiszących przy głównych ulicach, a w ten sposób zdobyć serca wyborców trudno.

Powiatowe wyniki wyborów prezydenckich z podziałem na gminy:


Wyniki komentują liderzy ugrupowań
 

Dominik Idkowiak - lider struktur Konfederacji w pow. gostyńskim

Tak dobry wynik kandydata Konfederacji w naszym powiecie to zasługa wolontariuszy, moich rówieśników i osób młodszych. Rozdaliśmy dużo ulotek. Zaangażowanie przerosło nasze możliwości. materiały się skończyły, a nowe osoby do pomocy wciąż się zgłaszały. Wynik jest dobry, zagłosował stały elektorat, porównując do wyborów parlamentarnych. Jest to również dobre podłoże, aby stworzyć w powiecie w przyszłości jakieś szersze struktury wsparcia. Zgodnie z decyzją rady liderów, żaden z kandydatów, którzy będą rywalizować w II turze nie jest naszym wymarzonym. Trudno wyrazić poparcie dla któregoś z nich. Wtedy skreślilibyśmy naszą linię ideową, jako ideowa prawica. Wyborcy Krzysztofa Bosaka pewnie pójdą głosować, ale każdy będzie głosował według własnego uznania i korzyści.

Marcin Maciejewski - lider ekipy Szymona Hołowni w powiecie gostyńskim

Przede wszystkim zadowalające jest to, że mimo mniejszych funduszy, jakie Szymon Hołownia miał na kampanię niż pozostali kandydaci i musiał je sukcesywnie zbierać, jest to 3 wynik. W skali powiatu ponad 14% - bez dwóch osób prawie 5 tysięcy mieszkańców na niego głosowało. Wyborców przyciągnęła ekologia, którą chce się zająć. Ludzie widzieli też w Hołowni trzecie wyjście, które pozwalało im uciec od wojny pomiędzy PiS a PO. Myślę, że uzyskane III miejsce to sukces, biorąc pod uwagę fakt, że nie miał żadnej partii za sobą, krajowe media też go nie wspierały. W II turze przypuszczam, że niewielka ilość zwolenników Szymona Hołowni zagłosuje na Andrzeja Dudę, część - niestety - nie pójdzie do urn, a ponad połowa odda swoje głosy Rafałowi Trzaskowskiemu.

Mirosława Bigaj - radna reprezentująca PiS w Radzie Powiatu Gostyńskiego

Pozycja wyjściowa dla Andrzeja Dudy jest bardzo dobra przed II turą. Gdyby zsumować elektorat Trzaskowskiego i Hołowni, to właściwie bez wsparcia Konfederacji byłoby ciężko wygrać kandydatowi opozycji. To nie znaczy, że zwycięstwo naszego kandydata w II turze jest oczywiste. Trzeba będzie się postarać, aby ten elektorat nie tylko utrzymać, ale jeszcze rozbudować. Andrzej Duda wyraźnie uczynił ukłon w stronę konfederacji, ale ta zachowuje się bardzo wstrzemięźliwie. (...)Polityka prorodzinna spełnia PiS spełnia oczekiwania dużej części ludności wiejskiej. Ma wśród nich wielu beneficjentów, kręgosłup tych wartości jest tradycyjnie mocniejszy niż w dużych miastach. W kampanii słyszałam też opinie, że PiS to już nie jest prawica tylko lewica i coś w tym jest. PiS w kwestii wartości jest na pewno prawicą, a jeśli chodzi o realizację potrzeb socjalnych, na pewno podebrał elektorat lewicy, gdyż zrealizował te postulaty, które powinna mieć w swoim programie lewica. (...) W tym momencie PiS nie jest typową partią prawicową. Dla mnie jest prawicową ze względu na świat wartości, natomiast jeśli chodzi o dbałość o tych najbardziej potrzebujących i postulaty socjalne, jak na prawicę „jest bardziej lewicową partią”. To może świadczyć o tak wielu głosach oddanych na kandydata PiS.

+ 2 głosów: 6 (33%) 4 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (10)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Cisza wyborcza. Możliwość komentowania została wstrzymana.
~ Jfhd
9 dni temu 10
Żebraki pisu za robotę się weźcie a nie tylko z państwa doić
~ jun
2 dni temu 9
masz rozum jacy zebracy weż sie w łep walni czy w kiblu słoma do podcierania
~ anty pisiok
10 dni temu ocena: 33%  8
co tam ze ludzie umieraja na covid 19 wazne ze wygra a tyle obiecali czemu nie przełozyli wyborów bo by przegrałinne kraje wprowadzili stany wyjatkowe i wirus znikł obućtasie polacy
~ Bezpartyjny
12 dni temu ocena: 43%  7
Pierwsze właśnie co PIS chce zrobić to bardzo podniesie składkę ZUS o prawie 100 procent !!!! Kto za to zapłaci ? Wszyscy odczujemy to po własnej kieszeni bo skąd maja brać te pieniądze, którymi tak nas mamią. Nie twierdzę, że wszystko robią źle, ale faktycznie naszym krajem nie kieruję Duda a wiadomo Kaczyński. Człowiek pozbawiony uczuć, wręcz dyktator dla którego liczy się tylko władza absolutna. Teraz to już nie jest istotne bo lud wybrał !!!! Dlaczego jak u Nas jest tak dobrze to córka prezydenta wyjeżdża za granicę? Pan prezydent stara się o drugą elekcję bo ma do spłacenia dług za apartament, który kupił a za pieniądze z emerytury prezydenckiej nie jest w stanie go opłacić. Pozdrawiam wszystkich PIS-iorów i PO-owców.
~ jun
2 dni temu 6
co ty masz w kascvie rozum czy plewy niedawno siali ferment ze rolnikom nowozy podniesli do góry
~ MIKI
12 dni temu ocena: 67%  5
Mega polityczny artykuł, może i macie swoje upodobania ale właśnie się z nimi ujawniliście. Na moje straciliście tym dużo.
~ głosuję na Dudę
12 dni temu ocena: 41%  4
do śmiechu warte: a wiesz może ile mają długu gminy przychylne PO? Może zacznij od swojego podwórka, poza tym każdy kraj ma długi i jakoś sobie radzą. A ja jako zwykły obywatel martwię się oto czy teraz moja rodzina ma co jeść. Może mam oddać tobie bo teraz za czasów PiS może za mało możesz kombinować i nie zarabiasz 100 tys tylko 20 tys.
~ Monika
12 dni temu ocena: 41%  3
Agato Fajczyk a dlaczego nie wspomniałaś o innych mediach paza tvp np o tvn wp, gazecie wyborczej.onecie czyli tych niemieckich, które promowały lewaka Trzskoskigo.
~ głos na DUDĘ
12 dni temu ocena: 59%  2
Świetnie i pewnie teraz odezwie się pseudo "elita", która uważają się za lepszych i powiedzą, że wioska głosowała na DUDĘ. Jak tych niby wykształciuchów słyszę jak to im źle za tych rządów to mi się nie dobrze robi. Bo niby konstytucja łamana tylko nie są mi wstanie powiedzieć, który rozdział i artykuł. Sądy takie niby nękane są, te same sądy, które wydaja wyroki jak im pasuje, to ja mam stawać w ich obronie. Pewnie jak bym był sądzony i nie z tej opcji i bez kasy to nawet jak prawo byłoby po mojej stronie to by mnie skazali, to ja mam ich bronić. No i to rozdawnictwo, tylko jeszcze nie słyszałem by ktoś popierający PO oddał to co im rozdają. Co do podatków, to nawet jak PO dojdzie do władzy będą i to pewnie wyższe, bo będą musieli nadrobić stracone lata.
~ smiechu warte
12 dni temu ocena: 48%  1
Będą musieli nadrobić.. dług który się obecnie tworzy. Reszty tego ścieku nie skomentuję bo braknie słów.