Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Wyjście na spacer z dziećmi to tragedia. Mieszkańcy tracą cierpliwość

› Społeczeństwo 16 dni temu    13.09.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 15 ocen 2 / 50%
A A A
Gostyń/Brzezie. Ten odcinek jednej z bardziej ruchliwych dróg w gm. Gostyń nie ma chodnika. mieszkańcy mają dość obietnicGostyń/Brzezie. Ten odcinek jednej z bardziej ruchliwych dróg w gm. Gostyń nie ma chodnika. mieszkańcy mają dość obietnic fot. A. Fajczyk

- Mam dwójkę dzieci w wieku 9 lat, ale są tutaj też mieszkańcy, którzy mają maleńkie dzieci i na spacer zabierają je w wózku. I to jest tragedia. Bardzo niebezpiecznie jest zabrać dziećmi na rowery czy hulajnogę, a tym bardziej w wózku. Nie mamy gdzie umknąć przed pędzącymi samochodami – skarżą się mieszkańcy Brzezia. Nie pozostają bierni w tej sprawie.

Apelują do zarządcy szosy - powiatu gostyńskiego o zbudowanie chodnika wzdłuż drogi prowadzącej do Ponieca, na odcinku za szkołą aż do końca terenu zabudowanego. Przygotowali petycję, która - podpisana przez duż egrono ludzi - wpłynie do Starostwa Powiatowego w Gostyniu i Powiatowego Zarządu Dróg.

- Droga powiatowa na trasie Gostyń – Poniec jest drogą ruchliwą, uczęszczaną przez dużą liczbę pojazdów. Na prostym odcinku kierowcy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość, o czym świadczy ilość mandatów nakładanych przez policję – uzasadniają mieszkańcy w dokumencie.

Kto się boi?

Wieś Brzezie w gminie Gostyń w ostatnich latach bardzo rozbudowała się w kierunku Ponieca. Przy drodze wciąż powstają nowe domy jednorodzinne, do których wprowadzają się młode małżeństwa. Naturalne jest, że z czasem w tych posesjach pojawią się dzieci, chociaż w większości już pociechy są. Wiosną bieżącego roku na odcinku „ponieckiej szosy” - od szkoły do końca wioski została zainstalowana kanalizacja sanitarna. Po zakończeniu budowy wykonawca położył na zniszczonej przez prace jezdni nowy dywanik asfaltowy.

- Każdy żył nadzieją, że teraz zarządca drogi sam od siebie wyjdzie z inicjatywą, aby zrobić chodnik przy tak ruchliwej drodze, po wybudowaniu kanalizacji. Jak widać o tym nie pomyślano – mówi rozczarowana Martyna, mama dwójki małych dzieci.

Wiosną i latem droga ta jest szczególnie uczęszczana przez motocykle, które nagminnie rozwijają tu nadmierną prędkość. Mają jednak ograniczoną widoczność, z uwagi na łuk. Z kolei jesienią, podczas trwania kampanii buraczanej wielkogabarytowe pojazdy ciężarowe poruszające się z dużą prędkością wzbudzają strach dzieci. Odcinek drogi bez chodnika odstrasza również dorosłych: pieszych, rowerzystów czy uprawiających jogging – a trasa jest dość popularna wśród amatorów biegania czy cyklistów.

Sprawa nie jest nowa

Mieszkańcy wsi uznali, że skoro kiedyś włodarze obiecywali, to powinni dotrzymać słowa, bo temat budowy chodnika w tej części Brzezia nie jest nowy. przez ostatnich 10 lat wielokrotnie monitowali o to właściciele umiejscowionej tam szkoły jazdy. Prosili o przygotowanie pobocza (wyrównanie i utwardzenie) do ruchu pieszych i rowerów. W 2015 r. zwracano uwagę na znaczny wzrost natężania ruchu pojazdów. Mieszkańcy interweniowali również w gminie Gostyń.

– Nie czekajmy na nieszczęście, które może tutaj zdarzyć się w każdej chwili – argumentowali mieszkańcy w piśmie z 2014 r. skierowanym do burmistrza Jerzego Kulaka. Od tego czasu interweniujący doczekali się wymalowania podwójnej linii ciągłej pomiędzy dwoma zakrętami oraz ustawienia znaku „zakaz wyprzedzania” i ograniczenia prędkości: do 40 km/h w wiosce, a 70 km/h (za obszarem zabudowanym). Niczego więcej. A włodarze gostyńskiej gminy deklarowali, że istnieje możliwość zabezpieczenia w budżecie 50% kosztów budowy ścieżki pieszo-rowerowej. Powiatowy Zarząd Dróg 5 lat temu oszacował budowę chodnika na 80 tys. zł, ale znalazł argument na to, by traktu dla pieszych nie wykonywać. – Uważamy, że przed wykonaniem ciągu pieszo-rowerowego zasadnym byłoby pobudowanie przez gminę Gostyń dalszego ciągu kanalizacji sanitarnej (...) – czytamy w dokumencie z 2015 r. podpisanym przez Grzegorza Mayera.

Dzieci ryzykują

Mieszkańcy obecnie postanowili wykorzystać fakt, że kilka miesięcy temu zakończyła się budowa kanalizacji przy drodze powiatowej. - Podpieramy się wcześniejszymi obietnicami samorządu powiatowego i gminnego, które mówiły jednoznacznie „jak będzie kanalizacja, będzie chodnik” – mówią inicjatorki akcji. Przez kilka tygodni trwała zbiórka podpisów pod petycją. Zdecydowana większość mieszkańców złożyła „autograf”.

- Budowa chodnika zwiększy zwłaszcza bezpieczeństwo najmłodszych w drodze do i ze szkoły. Dzieci z Brzezia dojeżdżają do szkoły w Gostyniu. Większość z nich korzysta z autobusu szkolnego, którego przystanek znajduje się przy Zespole Szkół Specjalnych w Brzeziu. Obecnie samodzielne poruszanie się kilkuletnich dzieci na przystanek autobusowy i z powrotem jest bardzo ryzykowne – przekonują podpisani pod petycją.

Poza tym proszą o przeniesienie przystanku autobusowego w miejsce przy nowo powstałej przepompowni kanalizacji sanitarnej. Miejsce to znajduje się przy prostym odcinku drogi, co zapewnia lepszą widoczność nadjeżdżających aut przy przechodzeniu na drugą stronę jezdni. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo dzieci. Mieszkańcy Brzezia podkreślają również, że od skrzyżowania drogi powiatowej Gostyń-Poniec z drogą prowadzącą do Brzezie-Huby, do końca miejscowości w kierunku Ponieca, nie ma ani jednego oznakowanego przejścia dla pieszych.

+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (15)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kierowca
15 dni temu ocena: 67%  15
Kłania się też ścieżka z Gostynia do Starego Gostynia jak przychodzi kwiecień i pierwsze promienie słońca zaświecą to po tej drodze nie wiadomo stać czy jechać. Poruszają się tam rowery jeden za drugim, biegacze, osoby z kijkami, z wózkami , hulajnogi . Echo będzie do pierwszej tragedii.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anielka
15 dni temu ocena: 0%  14
do "rolnika"Zobacz człowieku plan zagospodarowania to nie bedziesz narzekał,że ludzie z mias,ktorym słoma nie wychodzita sie buduję.To im właśnie podziękuj ze będziesz miałwokól siebieludzi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rolnik
14 dni temu ocena: 67%  13
A później będzie jak we Wrocławiu, że gospodarz musi manewrować kombajnem między zabudowaniami by własne pole obrobić... że im zapach wsi przeszkadza i prace polowe o zmierzchu... Dobrze, że policja rozumie i tłumaczy takim, że na swoim polu mogę pracować 24h/dobę.
~ Kierowca
15 dni temu ocena: 83%  12
Proponuję zabrać się za rowerzystów na trasie Gostyń Poniec którzy nie raz wyrosneli mi przed maską bez odblasku, światełka czy kamizelki. Ludzie jak chca bezpiecznie spacerować to niech się wybiorą w stronę pedeku.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rolnik
15 dni temu ocena: 100%  11
Najpierw budują się w polu na wsi a później narzekają, że muszą czekać w kolejce na chodnik.. takie życie. Zawsze można sobie samemu podciągnąć w ramach inicjatywy obywatelskiej, lub po kawałku z funduszu stołeckiego.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ realista
15 dni temu ocena: 71%  10
Dokladnie to chcialem napisac. Niektorym sie wydaje ze znaczac wiecej. jest masa miejsc gdzie chodnikow nie ma a sa duzo bardziej potrzebne, no ale znudzony kura domowa uwaza ze jej sie nalezy, tak jak pincet plus za Karinke i Eryczka...
~ Ja nima to nima!
15 dni temu ocena: 80%  9
W Grabonogu to dopiero jest extremalna przeprawa.....wójt mówi nie nasza droga, soltys niby składa pisma do powiatu a starostwo od 20 lat mówi nima pieniędzy Polska NIEUDOLNOŚĆ!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
15 dni temu ocena: 69%  8
Psów też się dzieci boją a zwłaszcza psa pani która udziela się w sprawie chodnika, ale zazwyczaj u siebie się nie widzi.Pobocze jest zrobione solidnie można wózkiem jechać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja
15 dni temu ocena: 91%  7
Takich miejsc jest w powiecie więcej. Mieszkańcy Brzezia mogą sprawdzić jak tragiczną sytuację mają ci którzy mieszkają na tzw. melioracji w Grabonogu albo w Krajewicach (tych graniczących z Podrzeczem). Tam to dopiero jest ruch. Samochód za samochodem i TIR za Tirem. Chodnika brak, a wąziutkie pobocze zarośnięte zielskiem po pachy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jim
15 dni temu ocena: 86%  6
A co na to radna bezradna z Brzezia?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Icek
15 dni temu ocena: 69%  5
Kiedy się budowaliście wiedzieliście, że nie ma chodnika. Pretensje miejcie tylko do siebie. Trzeba było budować domy tam gdzie są chodniki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Przyponienie
15 dni temu ocena: 44%  4
Wielu mieszkańcow w calej gminie budowało sie przy takich drogach zanim powstały chodniki. Ty Icek pewnie tez. Dlaczego w Brzeziu nie mają mieć chodnika? Biegam tam od czasu do czasu, jest niebezpiecznie. I z pędzacymi samochodami tez prawda
~ adi
16 dni temu ocena: 63%  3
lepiej psy pozamykajcie bo ten wasz samopas kosztował mnie u mechanika prawie 3 tyś zł. Zadbajcie o bezpieczenstwo innych a potem walczcie o swoje
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kierowca
16 dni temu ocena: 91%  2
W nieparcie są chodniki A ludzie z małymi dziećmi na dodatek w wózkach chodza po środku drogi i potrafia na zakręcie stanoc i rozmawiać przez telefon
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ As
15 dni temu ocena: 67%  1
To samo w Zytowiecku