Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Wypadek w chlewni. Warchlaki wpadły do szamba. Na pomoc wezwano straż

› Rolnictwo 17 dni temu    17.05.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 11 ocen 1 / 100%
A A A
Borek Wlkp. Akcja ratowania warchlaków w BruczkowieBorek Wlkp. Akcja ratowania warchlaków w Bruczkowie fot. OSP Borek Wlkp.

- Najważniejsze, że wszystkie zwierzęta udało się uratować - podsumowują druhowie z jednostki OSP w Borku Wlkp. wczorajsze działania, związane z wyciąganiem warchlaków z kanału, w którym gromadzą się odchody zwierzęce. Nietypowa interwencja trwała prawie 6 godzin.

W sobotę, około godz. 10.45 dyżurny Komendy Powiatowej PSP w Gostyniu odebrał zgłoszenie, że w chlewni u jednego z gospodarzy z powiatu gostyńskiego zarwała się konstrukcja, pod którą znajduje się zbiornik na odchody zwierzęce. Wiadomo było, że do szamba wpadło kilkanaście warchlaków. Wszystko wydarzyło się w Bruczkowie, w boreckiej gminie, więc skierowano tam jednostkę OSP z Borku Wlkp.

Na miejscu okazało się, że uszkodzone były 2 płyty betonowe, które miały utrzymywać rusztowanie nad kanałem, gromadzącym gnojowicę i zwierzęce odchody. Przez to ruszty zarwały się, a do kanału wpadło 11 prosiąt, ważących mniej więcej do 120 do 130 kg.

Jak strażacy ratowali konia, który ugrzązł w rowie - CZYTAJ TUTAJ

Strażacy przystąpili do akcji, związanej z ratowaniem zwierząt. Początkowo nie było to łatwe. wystraszony był gospodarz, podobnie jak zwierzęta. Warchlaki trudno było zapędzić w jedno miejsce. Uznano, że trzeba wypompować zgromadzone w szambie odchody. Dość długo to trwało, gdyż powierzchnia chlewni wynosi około 700 m kw. Strażacy czekali, aż zbiornik zostanie na tyle opróżniony, że będzie można podejść do warchlaków. Były one wyciągane pojedynczo, za pomocą specjalnych pasów, które zakładali zwierzętom strażacy. Nad wszystkim czuwał również weterynarz. Boreccy strażacy uratowali całą grupę 11 prosiąt. Akcja trwała 5 godzin i 45 minut.

Nie był to jedyny sobotni wyjazd zastępów OSP z gminy Borek. Jednostka z Karolewa została zadysponowana do pożaru sadzy, która zapaliła się w kominie budynku mieszkalnego w Siedmiorogowie II. Jednostka OSP Karolew usuwała wczoraj również gniazdo os z budynku przy ul Droga Lisia w Borku.

Boreccy strażacy nie nudzili się również w ciągu tygodnia.
Pogoda z porywistym wiatrem sprawiła, że w poniedziałek 11 maja, o godz. 21.50 zostali zadysponowani przez dyżurnego KP PSP w Gostyniu do usunięcia powalonego drzewa na trasie Siedmiorogów I - Siedmiorogów II. Druhowie sprawnie odblokowali szosę.

W piątek, 15 maja po godz. 17.00 na drodze krajowej nr 12 pojawiła się plama substancji ropopochodnej. Do neutralizacji wezwano zastęp OSP Borek Wlkp. Plama ciągnęła się od drogi krajowej nr 12 przez ulice: Głosiny, Konopnickiej, Dworcową oraz Mickiewicza w Borku.
e-wydanie gazety Życie Gostynia

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (11)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ xyz
  14 dni temu 11
  dwa portale dwie wersje nie jestem rolnikiem ale skoro mialy 120 kg to nawet nie sa bekony tylko tuczniki i to prawie w drugiej klasie
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ zoom
  15 dni temu 10
  wiemy kto je tam wetknął jest to nowa forma pozbawiania zycia już nie gaz ,prąd teraz kanał i smierc przez utopienie smacznego
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ weg
  15 dni temu 9
  Kilka lat w tej samej miejscowości zarwało się pod bykami - jakoś nikt o tym nie pisał, choć miały połamane nogi itd. Można narzekać na pazerność właścicieli upychających jak najwięcej zwierząt na niewystarczającej przestrzeni, weterynarzom też zależy tylko na kasie. Nikt tak naprawdę nie dba o dobrostan zwierząt. A podstawowe prawo ekonomii mówi "POPYT KSZTAŁTUJE PODAŻ". Część ludzi ma to gdzieś, ale są tacy, którzy uważają się za przyjaciół zwierząt, więc zachęcam do przechodzenia na wegetarianizm czy weganizm. Moralną odpowiedzialność za takie (rzadko nagłaśniane) przypadki ponoszą MIĘSOŻERCY. Teraz możecie walić we mnie hejtem, bo prawda boli, ale ja mam czyste sumienie od wielu lat... Polecam filmiki z rzeźni i nie tylko dostępne w internecie (np. niedobite kwiczące świnie kąpiące się we wrzątku)
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ mieszkaniec gminy
  17 dni temu 8
  Nie znam w gminie Borek Wlkp.miejscowości Bruszkowo
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Hahaha
  17 dni temu 7
  Do świń to PSP się nie fatygowała, ale do pożaru sadzy 2 zastępy z PSP wysłano
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Do redakcji
  17 dni temu ocena: 100%  6
  Kto pisał ten artykuł powinien się dowiedzieć o terminologię :) warchlaki nie waza 120 czy 130 kg:) warchlak jest to młoda świnka :) ważąca 25-45 kg powyżej tej wagi nazywamy świnie tucznikiem :)
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Norman price
  17 dni temu 5
  Oni jako OSP to wszystko robią za friko czy mają jakieś gaże? Dla kolegi pytam.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ druh
  16 dni temu 4
  Za dziękuję robią. W gminie Gostyń cała kasa idzie na sprzęt, druhowie OSP niosą pomoc nie pobierając z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Wyjątkiem są kierowcy, którzy dostają co miesiąc drobną sumę za dbanie o samochód.
  ~ Do redakcji
  17 dni temu 3
  Do redakcji gniazdo os przy drodze lisiej usówała OSP Karolew nie Borek proszę o poprawę artykułu
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Redakcja
  17 dni temu 2
  Zweryfikowalismy otrzymane wcześniej informacje z KP PSP, poprawiliśmy
  ~ XD
  17 dni temu ocena: 33%  1
  Gówniana robota...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji