Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Wyższe taryfy weszły „po cichu”

› Społeczeństwo ponad rok temu    30.06.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
 fot. fotolia.com

Uwaga! Kolejne rachunki za wodę i ścieki w gminie Gostyń będą na pewno wyższe. Głównie przez podniesienie taryf za odbiór ścieków.

Aktualnie w całej Polsce ustalane są nowe stawki za pobór wody i odprowadzanie ścieków. To efekt niedawnej rewolucji w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Rząd PiS stworzył nowy urząd - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, który pełni teraz rolę swoistego „regulatora” cen za wodę i ścieki w gminach w całej Polsce. Po zmianach wnioski taryfowe - które wciąż przygotowują przedsiębiorstwa komunalne - pomijają całkowicie władze gminy i trafiają bezpośrednio do państwowego regulatora - spółki Wody Polskie. I to właśnie tu zapada ostateczna decyzja: zatwierdzić nowe taryfy za wodę i ścieki lub odrzucić wniosek i wprowadzić opłaty tymczasowe (do czasu opracowania nowego wniosku przez przedsiębiorstwo). Od teraz nowe taryfy ustalane są nie co roku, ale aż na trzy lata.

R E K L A M ABolsius

O niewykoszonych skarpach przy Brzezince - KLIK
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w gminie Gostyń nowe - wyższe stawki za pobór wody i odbiór ścieków zaczęły obowiązywać od 11 czerwca. To przeszło „po cichu”. Ani na majowym, ani na czerwcowym posiedzeniu rady miejskiej nikt nie dopytywał o zmiany opłat za wodę i ścieki. Radni dyskutowali o tym na jednym z posiedzeń komisji stałych, ale informacja dalej się nie wydostała, nie mówiono o tym na ostatniej sesji gostyńskiej rady miejskiej. A może warto było przekazać informacje sołtysom?

Jerzy Pogorzelski, prezes ZWiK w Gostyniu uważa, że w temacie nowych stawek zakład zrobił to, co należało do jego przepisowych obowiązków: umieścił komunikat na stronie internetowej ZWiK w Gostyniu, gmina podała internetową informację w BIP-ie urzędu miejskiego. - Wywiesiliśmy taryfy przy okienku w naszej kasie. Zmiany zasad w naliczaniu stawek za wodę i ścieki oraz termin ich obowiązywania były bardzo szeroko i długo omawiane w mediach i uznałem, że nie ma potrzeby nic więcej robić w tym zakresie - powiedział Jerzy Pogorzelski.

Dla gospodarstw domowych gostyńskiej gminy cena obowiązująca za odbiór ścieków na najbliższy rok wzrosła o 24 grosze (4,95 zł netto, 5,35 zł brutto). Dla pozostałych odbiorców (przemysłowych, firm farmaceutycznych) taryfę zaniżono o 14 groszy. Prezes Pogorzelski wyjaśnia, że zrobiono to po to, aby ostatecznie stawki dla odbiorców indywidualnych i firm się wyrównały (bo ścieki z domostw i firm niczym się nie różnią), a „wodociągi” nic na tym dodatkowo nie zyskują.

- W składanym wniosku musieliśmy, jako zakład, uwzględnić wzrost opłat za energię elektryczną, podatków, koszty podniesienia płac, wzrost kosztów ogólnych funkcjonowania zakładu i na podstawie tego takie stawki wyszły - uzupełnia Marek Szymański, dyrektor z ZWiK w Gostyniu.

Mieszkańcy gostyńskiej gminy przez najbliższy rok - do czerwca 2019 r. nie zapłacą więcej za wodę (za to przez następne 2 lata taryfa będzie wzrastała o 4 grosze co roku). Niewielką podwyżkę przygotowano dla firm farmaceutycznych i producentów żywności oraz dla pozostałych firm.

Więcej w bieżącym wydaniu "Życia Gostynia"

O odważnych propozycjach dyrektora OSiR w Gostyniu - TUTAJ

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!