Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Wzrosną stawki za śmieci. Uderzenie jest mocne

› Społeczeństwo 9 miesięcy temu    8.08.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 10 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. arch. gostynska.pl/A. Fajczyk fotomontaż Z. Pacanowski

W gminie Borek Wlkp. radykalnie wzrosną stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Mieszkańcy, którzy odstawiają odpady zmieszane zapłacą o 10 zł więcej niż dotychczas, a ci, którzy segregują zapłacą o 5 zł wyższą stawkę.

Podjęto stosowną uchwałę w tej kwestii, a nowe kwoty będą obowiązywały od 1 września. - Uderzenie jest mocne - skomentował radny Andrzej Kubiak.

Przez ostatnie półtora roku w gminie Borek utrzymywano wysokość „opłaty śmieciowej” na niezmienionym poziomie. Stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uchwalone w październiku 2016 r. obecnie nie zapewniają pokrycia kosztów odbioru, transportu i zagospodarowania w ZGO w Jarocinie. Podczas omawiania projektu uchwały przedstawiono radnym szczegółową kalkulację oraz jak wygląda system gospodarowania odpadami w boreckiej gminie.

ZOBACZ TEŻ jak Krajewice zdobyły gratisowe bilety na mecz żużlowy?

W 2018 r. odbiór odpadów zmieszanych (odbiór, transport i zagospodarowanie w ZGO w Jarocinie) kosztował gminę Borek 444 zł za tonę, a w 2019 r. ta kwota jest już wyższa i wynosi 523 zł (różnica wynosi 78 zł). Z kolei za odbiór i transport odpadów segregowanych gmina płaciła 155 zł za tonę. Zagospodarowanie posegregowanych śmieci w ZGO kosztuje 1 zł (daje to łącznie 156 zł). W 2019 r. obecnie jest to kwota 253 zł (różnica to 98 zł). Z tego wyliczenia jasno wynika, że odpady zmieszane kosztują gminę o 270 zł za tonę więcej.

- Jest zatem jasne, że dla osób niesegregujących śmieci stawka powinna być podwójnie wyższa - wyjaśniła Kamila Tomaszewska.

Radni dowiedzieli się również, że w gminie, w stosunku do roku ubiegłego wzrosła ilość produkowanych odpadów: nieznacznie więcej obywatele odstawiają odpadów zmieszanych (o ok. 7-8%), natomiast w stosunku do 2018 r. wzrosła mocno ilość odpadów segregowanych (np. jest o 300% więcej makulatury).

- Świadczy to o tym, że udzie przestali papier palić w piecach, tylko świadomie odstawiają go firmie wywożącej. Ilość odpadów na PSZOK-u zwiększyła się o 170% - wyjaśniała Kamila Tomaszewska.

W gminie Borek z miesiąca na miesiąc maleje ilość odpadów zmieszanych, a wzrasta segregowanych. System śmieciowy w gminie jest dość szczelny. Kamila Tomaszewska zapewniała, że na bieżąco odbywają się kontrole ilości osób zamieszkujących na nieruchomościach. Monitoring jest również na PSZOK-u.

- Kontrolujemy to miejsce, wiemy, kto przywozi odpady. Jesteśmy w stanie zweryfikować, czy są to mieszkańcy naszej gminy, czy ewentualnie innych. Kontrolujemy też firmę wywożącą odpady, czy jadą bezpośrednio do ZGO, czy gdzieś podrzucają odpady - mówiła urzędniczka. Zwróciła uwagę, że wzrosła ilość odpadów, ale także wzrosła świadomość mieszkańców. Stali się zamożniejsi, niż w latach poprzednich.

Podczas dyskusji niektórzy radni opierali się tak radykalnym podwyżkom stawek „podatku śmieciowego”. Dopytywali, czy - w związku z planowaną nowelizacją ustawy - istnieje możliwość obniżenia stawek dla tych osób, które będą miały przydomowe kompostowniki. Dowiedzieli się, że będzie nawet taki przykaz ze strony ustawodawcy.

- Posiadając kompostownik, dany obywatel może zapłacić za odpady mniej. Wiadomo, że będzie wzmożona kontrola tych kompostowników, będzie musiała być prowadzona ewidencja - wyjaśniła Kamila Tomaszewska. Burmistrz Borku marek Rożek zaznaczył, że nowelizacja ustawy dąży do tego, że wszyscy będą musieli segregować odpady.

- A my w tej sytuacji będziemy na tyle przygotowani, że właściwie nam w żaden większy sposób nie zmieni to już stawki „podatku śmieciowego” w gminie - powiedział Marek Rożek. - Bo musimy te stawkę wprowadzić, taka jest kalkulacja, nie ma wyjścia zgodnie z przepisami - dodał.

Przewodniczący rady miejskiej Tomasz Pawlak zwrócił uwagę, że istnieje jeszcze jedno niebezpieczeństwo, które może wpłynąć na wysokość stawek „śmieciowych” w gminie Borek. - Jesienią będzie ogłaszany przetarg na odbiór i transport odpadów na 2020 rok. Wszystko zależy od tego, ile firm się zgłosi. Jeśli jedna i będzie miała zaporowe kwoty, wtedy będzie problem - powiedział.

 

Od 1 września mieszkańcy gm. Borek zapłacą wyższe stawki miesięczne* za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
- w domostwach, gdzie odpady są segregowane stawka wynosi 15 zł/osobę (było 10 zł)
- w domostwach, gdzie odstawia się zmieszane odpady stawka wynosi 30 zł/osobę (było 20 zł)

*Opłata dla nieruchomości zamieszkałych ustalana jest w zależności od liczby mieszkańców

Miesięczna opłata za pojemnik do odpadów komunalnych nie zbieranych i odbieranych w sposób selektywny, od nieruchomości niezamieszkałych, w zależności od jego pojemności, wynosi:

1) 60l - 34 zł;
2) 80l - 39 zł;
3) 120l - 40 zł;
4) 140l - 42 zł;
5) 180l - 56 zł;
6) 240l - 78 zł;
7) 360l - 117 zł;
8) 1100l - 212 zł;
9) 5000l - 765 zł;
10) 7000l - 1014 zł;
11) 10000l - 1338 zł

Miesięczna opłata za pojemnik do odpadów komunalnych zbieranych i
odbieranych w sposób selektywny, od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, w zależności od jego pojemności wynosi:

1) 60l - 21 zł;
2) 80l - 24 zł;
3) 120l - 25 zł;
4) 140l - 26 zł;
5) 180l - 34 zł;
6) 240l - 48 zł;
7) 360l - 71 zł;
8) 1100l - 128 zł;
9) 5000l - 462 zł;
10) 7000l - 634 zł;
11) 10000l - 807 zł
 

 

 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (11)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ w
9 miesięcy temu ocena: 100%  11
Mnie interesuje jaka jest procentowa ściągalność tych opłat od wszystkich osób zobowiązanych do płatności. Nie chcę płacić za ludzi, którzy latami nie płacą swoich rachunków.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Qwerty
9 miesięcy temu ocena: 70%  10
Powinna być ale radykalna I jak najszybsza zmiana władzy!!!!! To co się dzieje w gminie to jedna wielka porażka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jim Lahey
9 miesięcy temu 9
Prezydent podpisał już nowelizację umowy śmieciowej. Ciekawy aspekt to zbiorowa odpowiedzialność mieszkańców w przypadku budynków wielorodzinnych, gdy nie ma indywidualnych deklaracji i kontenerów. Oznacza to, że możne dojść do sytuacji naliczania podwójnej opłaty karnej za odpady zmieszane, w przypadku, gdy jeden z mieszkańców nieruchomości wielolokalowej, całkowicie anonimowy, nie dopełni obowiązku segregacji. Firma odbierająca odpady zgłosi fakt zmieszanych śmieci administracji/gminie i za niezgodność z deklaracją i każdy płaci. Czuję, że teraz sąsiad będzie pilnować sąsiada, będą instalować monitoring kontenerów i zamki, aby nosacz z bloku obok nie podrzucił czegoś głupiego dla zabawy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ciekawa
9 miesięcy temu ocena: 100%  8
Macie gdzieś cennik który obejmuje gminę Gostyń?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie
9 miesięcy temu ocena: 100%  7
Pewnie za chwilę dowiemy się że Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego też ogłosi podwyżki, czyli w Krobi, Gostyniu, Pogorzeli, Pępowie i Poniecu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sylwek
9 miesięcy temu ocena: 83%  6
Wlasnie chcieliscie Roźka to macie ostatnia złotówke od ludzi potrafi zabrac jego czas sie juź konczy czas zeby odszedł ......mam nadzieje ze go niebędzie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marta.
9 miesięcy temu ocena: 80%  5
Burmistrz tyle jezdzisz rowerem A stare samochody które stoją po parę lat w Borku to nie umiesz sprzątnąć?jest na to paragraf. A biednych chcesz oskalpować do zera. Wstyd mi za takiego burmistrza.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zniesmaczony
9 miesięcy temu ocena: 63%  4
Tak to już bywa gdy się urzad budzi za późno lub robi to celowo . Każdy wie że gminę i miasto zamieszkują też mieszkańcy ze wschodu tylko nikt nie prowadzi takiej ewidencji bądź jeśli monitoruje to od niedawna i po sygnalach mieszkańców...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cichy
9 miesięcy temu ocena: 58%  3
CHCIELIŚCIE ROZKA TO MACIE pana burmistrza NIEDOUCZONY NAUCZYCIEL KTORY WIEDZY NIE POTRAFIL PRZEKAZAC A TERAZ WAZNE ZE U NIEGO WALUTA SIE ZGADZA A JA ZA 5 OSOBOWA RODZINE W TYM DZIECI BEDE PLACIL 75 ZL SKANDAL TO JEST WIĘCEJ NIZ CO MIESIAC OPLATA ZA CHATĘ DO KAROLEWA
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ada.
9 miesięcy temu ocena: 100%  2
Masz 500+ to nie stekaj. Inni muszą wyżyć za podstawową pensję. A rachunki wszyscy płacą.
~ Andrzej, Dalabuszki, powiat gostyń
9 miesięcy temu ocena: 100%  1
Co to jest "CHATA DO KAROLEWA"?