Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

XV Festiwal Musica Sacromontana. Na jubileusz koncert dedykowany papieżowiPatronat

› Kultura i Rozrywka 23 dni temu    5.09.2020
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. arch. "Życie Gostynia" - Paweł Mąćkowiak

„Kościół potrzebuje także muzyków. Ileż utworów muzyki sakralnej zostało skomponowanych w ciągu stuleci przez twórców przenikniętych głębokim zmysłem tajemnicy! Tysiące wierzących umacniało swoją wiarę muzyką, która wypływała z serc innych wierzących i stawała się częścią liturgii, a przynajmniej bardzo cenną pomocą w jej godnym sprawowaniu” - napisał w Liście do artystów w 1999 nasz wielki rodak św. Jan Paweł II.

Ta myśl papieża Polaka jest mottem tegorocznej, piętnastej już edycji Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA.

– Taki jest bowiem sens naszych jesiennych spotkań w oratorium muzycznym na Świętej Górze, aby przybliżać się do Boga i duchowego piękna poprzez odsłanianie kolejnych skarbów klasztornego archiwum i prezentowanie pereł muzyki religijnej, dawnej i współczesnej – mówią ks. Jakub Przybylski, dyrektor festiwalu oraz Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny imprezy.

Tradycyjnie, przez dwa weekendy poczynając od soboty, 26 września, a kończąc w niedzielę, 4 października usłyszymy w Bazylice Świętogórkiej muzykę oratoryjną najwyższej próby. Festiwal otworzy opowiedziana muzyką Giovanniego Battisty Pergolesiego i Pawła Łukaszewskiego „Mistyczną radość” Maryi stojącej pod krzyżem Jezusa. Słuchacze przekonają się, „jak język muzyki opisuje doświadczenie Golgoty przez Matkę Zbawiciela”.

Drugi koncert to kolejna odsłona twórczości Alfonsa Szczerbińskiego, pianisty i kompozytora urodzonego w Gostyniu, który z wyróżnieniem ukończył Berlińską Królewską Akademię Sztuki. Wyjątkowości koncertu „Skarby biblioteki świętogórskiej” nadaje fakt, że partia skrzypiec zostanie wykonana na instrumencie Antonio Stradivariego należącym kiedyś do Henryka Wieniawskiego.

Skoro słowa Karola Wojtyły się mottem całego festiwalu, to w roku 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II nie mogło zabraknąć wydarzenia dedykowanego naszemu wielkiemu rodakowi. „Nuty Wielkiego Pasterza” to tytuł koncertu, w którym wystąpią artyści dwóch zespołów: Trebunie Tutki i Affabre Concinui. Góralska rodzina Trebunie-Tutków wykona piękne i poruszające oratorium o tym samym tytule autorstwa Krzysztofa Trebuni, natomiast założony w 1983 roku w Poznaniu zespół wokalny śpiewający a cappella zanurzy się w utwory m.in. Wolfganga  Amadeusza Mozart – Ave Verum Corpus czy Oskara Kamiński – Locusiste. 

Tegoroczną jubileuszową edycję Festiwalu zamyka „Ars Divina” - koncert mający być zaproszeniem do muzycznej medytacji, którą poprowadzą dobrze znani i od lat zaprzyjaźnieni z Festiwalem MUSICA SACROMONTANA wybitni artyści, Anna Szostak i Camerata Silesia oraz prof. Julian Gembalski, organista, improwizator, a przede wszystkim autor i promotor odbudowy świętogórskich organów.

– Niech te cztery koncerty będą dla nas nie tylko spotkaniem z muzyką, ale przede wszystkim poprzez piękno prezentowanej twórczości i charyzmat wykonawców dajmy się przeniknąć zmysłowi tajemnicy, a nasze serca niech umocnią się w wierze. Spotkanie z muzyką świętogórską niech będzie znakiem nadziei, że świat, w którym żyjemy powraca do normalności – podsumowują ks. Jakub Przybylski oraz Wojciech Czemplik.

Zobacz także: czek podróżny do wygrania w grze miejskiej

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Aga
23 dni temu ocena: 100%  1
Jak ten czas leci już 15 lat
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji