Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Z miłości do chemii. Dzieci przeprowadzały walentynkowe eksperymenty [FILM]

› Społeczeństwo ponad rok temu    15.02.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. A. Fajczyk

Chemiczne love z eksperymentami, z okazji Walentynek ośrodek kultury w Borku zaproponował mieszkańcom gminy. Zaproszono pracownice z laboratorium Nauki i Zabawy „Supeł” z Suchego Lasu. Przyjechały z minilaboratorium, aby pokazać fizyczne i chemiczne zjawiska, które mają miejsce we wszechświecie. W domu takich eksperymentów raczej się nie wykonuje.

- Panie to wszystko skomasowały i zaprezentowały w przystępny sposób dzieciakom na scenie - powiedziała Justyna Chojnacka, dyrektor M-GOK w Borku. Na pokazy wydawano bezpłatne wejściówki. - Rozeszło się ponad 100 wejściówek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych - dodała dyrektor. Organizatorom spotkania bardzo zależało na tym, aby wszystkie eksperymenty - jeśli była taka możliwość - miały formę interaktywną.

Był czas na wspomnienia i miłosne wyznania - KLIK 

I tak było. Laborantki zapraszały na scenę dzieci, które przeprowadzały doświadczenia. Dzieci bawiły się na scenie sodą oczyszczoną i sokiem z kapusty kiszonej. Chodziło o to, aby pokazać, jakie właściwości ma kwaśny sok z kapusty. - Ma niesamowity enzym, który sprawia że wszystkie roztwory kwasowe zabarwiają się na różowo lub czerwono, a wszystkie zasadowe utrzymują się w zielonych lub niebieskich kolorach - mówiła laborantka.

Chemiczni wolontariusze zobaczyli też, co się stanie, kiedy połączy się ze sobą kwas z zasadą? Dzieci wlały do butelki te substancje jednocześnie, one zmieniły kolory na fioletowy, zneutralizowały się, pojawiły się bąbelki. W ten sposób wyprodukowały gaz - dwutlenek węgla, który jest w wodzie gazowanej lub coca-coli. Przeprowadzano doświadczenie z pieluchą i polimerem, do którego dodano barwnik i wodę. Wytworzyła się piana, a później tzw. sztuczny śnieg.

- Poliakrylan sodu jest higroskopijny, czyli pochłania bardzo szybko wodę, zwiększa objętość i wytwarza się sztuczny śnieg, przypominający piasek - wyjaśniła laborantka. Chętne dziewczyny pokazywały różnokolorowe polimery (niebieskie, zielone różowe) dziewczyny wśród publiczności. Była również zabawa z suchym lodem, czyli zamrożonym gazem - dwutlenkiem węgla. Laborantki przywiozły go w specjalnym pojemniku, gdyż miał bardzo niską temperaturę - minus 78 st. - Suchy lód, to zamrożony gaz, czyli dwutlenek węgla, substancja lotna, w formie kryształków lodu. Suchy lód bardzo szybko sublimuje - błyskawicznie przechodzi w stan lotny, omija tę postać ciekłą - wyjaśniała laborantka. Na scenie pojawił się dym, było też ognisko, pianka. Ale dzieci najbardziej czekały na wybuchy, co też było. Mali widzowie byli zadowoleni.

- Najbardziej podobało mi się, jak na scenie robili pianę, wrzucali do wody kryształki lodu. Na pewno polubię chemię w szkole, bo ciekawe są doświadczenia i eksperymenty - powiedziała dziewięcioletnia Julia.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!