Zamieszanie z procesjami? W większości parafii odbędą się wokół kościoła

Opublikowano:
Autor:

Zamieszanie z procesjami? W większości parafii odbędą się wokół kościoła - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, którą obchodzimy w tym roku 11 czerwca w większości parafii powiatu gostyńskiego organizowane będą procesje eucharystyczne po mszach św. wokół kościoła. W Gostyniu, nie będzie jednej procesji ulicami miasta. Podobnie obchody Bożego Ciała zaplanowano w innych gminnych miejscowościach. Wyjątkiem jest parafia krobska.

30 maja przestał obowiązywać limit uczestników zgromadzeń liturgicznych - w kościele nie ma już ograniczeń, związanych z wyznaczoną ilością metrów przypadającą w świątyni na jednego uczestnika mszy św. Zniesienie liczby uczestników dotyczy także pogrzebów.

- Wyrażając radość ze zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych – zwłaszcza w niedzielnej Eucharystii – pragnę jednocześnie przypomnieć o dalszej konieczności stosowania prewencyjnych zasad bezpieczeństwa w duszpasterstwie, według zaleceń biskupa miejsca - napisał abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański w komunikacie z 9 czerwca.
 

Jeszcze do 4 czerwca, zgodnie z wydanym wcześniej w maju dekretem arcybiskupa utrzymywano, że „nie organizuje się procesji Bożego Ciała ulicami parafii” - PISALIŚMY O TYM TUTAJ. W komunikacie Metropolita Poznański (dostosowując się do wcześniejszych rozporządzeń) ogłosił, że w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możliwa jest procesja Eucharystyczna po mszy św. wokół kościoła. Z uwagi na zachowanie limitu 150 uczestników zgromadzeń poza świątynią zalecano, by odbyło się kilka procesji. Proboszczowie - myśląc o organizacji uroczystości Bożego Ciała - starali się dostosować do tego zalecenia.

Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiło się nowe rządowe rozporządzenie. Zgodnie z nim nie obowiązuje limit wiernych uczestniczących w liturgii mszy świętej, a podczas zgromadzeń poza kościołami nie obowiązuje limit 150 osób.
Wobec tego Archidiecezja Poznańska - biorąc pod uwagę nowe rozporządzenia władz państwowych i sanitarnych - 4 czerwca poinformowała, że w uroczystość Bożego Ciała oraz w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafiach mogą odbywać się tradycyjne centralne procesje Eucharystyczne.

Jak to będzie na terenie powiatu gostyńskiego podczas nadchodzącej uroczystości Bożego Ciała? Istnieje możliwość zorganizowania procesji poza terenem kościelnym, po uprzednim uzyskaniu zgody i zabezpieczenia odpowiednich służb, w tym policji, straży miejskiej oraz zarządcy dróg.

W ogłoszeniach parafialnych w ostatnią niedzielę - 7 czerwca proboszczowie informowali wiernych o uroczystościach oraz zapraszali do wzięcia w nich udziału. Przypominali wiernym, że wciąż - według dotychczasowych zasad - obowiązkowe jest zakrywanie twarzy maseczką przez uczestników liturgii oraz zachowanie bezpiecznego dystansu. Podczas procesji wierni również powinni również mieć założone maseczki jeśli nie zachowują dystansu 2 metrów od innych osób.

W Gostyniu jednej, tradycyjnej procesji Bożego Ciała ulicami miasta, do czterech ołtarzy w tym roku nie będzie.

- Z różnych przyczyn technicznych pozostanie tak, jak wcześniej zaplanowaliśmy - każda parafia robi procesję wokół kościoła w tym roku - informuje superior ks. Marek Dudek Cor, przełożony Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu.

W Sanktuarium Świętogórskim o godz. 12.00 - msza św. z procesją Eucharystyczną do czterech ołtarzy wokół bazyliki, następnie msze św. o godz. 15.00 i 17.00.

W gostyńskiej farze po mszy św. o godz. 11. wyruszy procesja wokół kościoła i przejdzie na Rynek do "figury Serca Pana Jezusa" (pomnika Serca Jezusowego). Tam Te Deum, błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata, śpiew Boże coś Polskę i zakończenie procesji. Na trasie nie będzie ustawionych ołtarzy.
W parafii pw. Ducha Świętego w Gostyniu procesja wokół kościoła po mszy św. o godz. 11.00. Przy kościele będą zbudowane ołtarze, podczas procesji będą asystowali strażacy z Czachorowa i Czajkowa przy baldachimie, dziewczynki będą sypały kwiatki.
Na Pożegowie, w parafii pw. bł. E Bojanowskiego procesja wokół kościoła po mszach św. o godz. 7.30, 9.00 i 11.00.

W Pogorzeli msze św. w Boże Ciało jak w niedzielę o godzinach: 7.30, 9.00, 10.45 i 18.00. Po każdej będzie procesja Eucharystyczna wokół kościoła i krótka adoracja.

W Poniecu po mszy o godz. 10.00 procesja Eucharystyczna wokół kościoła. W związku z epidemią w tym roku nie będzie w mieście rozstawionych czterech ołtarzy, nie poproszono też dziewczynek do sypania kwiatków.

W parafii pw. Jadwigi w Pępowie w czwartek msze św. o godz. 7.00, 8.30, 9.45, 11.30 i 18.00. Po wszystkich mszach św. procesja eucharystyczna wokół kościoła. W parafii ołtarze będą zbudowane dopiero na zakończenie oktawy, czyli w piątek, 19 czerwca o godz. 18.30.

W parafii pw. Pocieszenia NMP w Borku Wlkp. proboszcz organizuje 2 procesje Eucharystyczne. Skromną po rannej mszy św. o godz. 8.00 we Farze, wokół kościoła. Druga odbędzie się po mszy św. o godz. 10.00 (ok. g. 10.40 wokół sanktuarium na Zdzieżu do 4 ołtarzy ustawionych dookoła kościoła, z towarzyszeniem orkiestry dętej, zakończona zostanie na ołtarzu polowym. Tam zaplanowano błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na 4 strony świata i mszę św.

W Krobi proboszcz parafii pw. św. Mikołaja uroczystości Bożego Ciała i oktawy odprawi podobnie, jak w latach ubiegłych. Po mszy św. o godz.10.00 wierni mogą wziąć udział w procesji do czterech ołtarzy ustawionych na Rynku (przez mieszkańców: Żychlewa, Kuczynki oraz ulic: Grunwaldzkiej i Kopernika). Po procesji msza św.


Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur G. Miziński wyjaśnia obowiazujące rozporządzenie Rady Ministrów w kwestii określonych ograniczeń i nakazów dotyczących zgromadzeń organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych

„Z powyższego przepisu wynika zatem, że:

1. w kościołach i innych obiektach kultu religijnego:

a. uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny,
b. nie obowiązuje żaden limit osób,
c. nie dotyczy obowiązek zachowania odległości 2 metrów między osobami; oczywiście jeśli to możliwe, to dla względów bezpieczeństwa sanitarnego można zachować dystans, jednak nie jest to obowiązek prawny;

2. podczas zgromadzeń poza kościołami i innymi obiektami kultu religijnego

a. uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 matry lub zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny,
b. nie obowiązuje  limit 150 osób”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE