Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Zaśmiecali deptak. Nadeszła pora, by śmieci dać do wora

› Aktualności ponad rok temu    22.06.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 2 ocen 6 / 83%
A A A
Gostyń. Młodzież z grupy teatralnej, działającej przy ZSO świetnie spisała się podczas ekologicznego happeningu, przygotowanego w ramach akcji Czyste CzytanieGostyń. Młodzież z grupy teatralnej, działającej przy ZSO świetnie spisała się podczas ekologicznego happeningu, przygotowanego w ramach akcji Czyste Czytanie fot. A. Fajczyk

Kto znalazł się dziś przed południem na gostyńskim deptaku, robiąc zakupy, albo po prostu spacerując, mógł zobaczyć, jak młodzież go zaśmieca. Z foliowych reklamówek na pasaż wyrzucano plastikowe opakowania, butelki, a także kolorowe gazety. I tak przez kilkanaście minut procesji - od ul. Kolejowej aż do rynku. Ale ten bałagan był symboliczny.  W centrum Gostynia zorganizowano happening ekologiczny, aby uświadomić mieszkańcom, na czym polega recykling.

- Nadeszła wreszcie pora, by śmieci dać do wora! Nadeszła wreszcie pora, by śmieci dać do wora! - śpiewała młodzież z grupy teatralnej MPF, przechodząc przez deptak. Licealiści byli ubrani w stroje wykonane z reklamówek, jakie wynosimy z najróżniejszych sklepów, podczas robienia zakupów. Jest ich zbyt dużo. Aby zwrócić uwagę przechodniów, użyto też syreny alarmowej i dzwonków kościelnych.

Przystając przy koszach, rozmieszczonych na deptaku, młodzież głośno pouczała: Szklane butle mój kolego wrzuć do wora zielonego. A papiery do którego? Papiery do niebieskiego.

Młodzi aktorzy, przechodząc procesją po deptaku, rozrzucali śmieci, które powinny być segregowane. Niektóre osoby były zaskoczone, oburzone, ale dzięki temu zainteresowały się happeningiem.

Po polonezie poszli z wiankami nad staw. Gdzie? - KLIK

W trakcie przedstawienia rozdawano też przechodniom ulotki z Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, w których dokładnie opisano, na czym polega recykling, w jaki sposób prawidłowo segregować odpady komunalne. Wszystko po to, aby słowa, wypowiedziane na głos podczas happeningu wesprzeć „wersją pisaną”. Przechodnie mogli zabrać ulotki do domu  i tam przeczytać i wspomnieć akcję na deptaku.

Paradiso DNI MŁODYCH - od wtorku na Świętej Górze - ZOBACZ TUTAJ

Kilkunastominutowy event przygotowali gostyńscy licealiści, działający w grupie teatralnej, pod okiem nauczycieli Wojciecha Dolatowskiego i Eweliny Mendyki. Chodziło o zmotywowanie społeczności miasta do segregacji odpadów, pozostawiania śmieci w miejscu do tego przeznaczonym oraz dbania o porządek na własnej posesji, w mieście, na drogach, na Ziemi. Stroje z reklamówek były wspólnym pomysłem aktorów-amatorów i instruktorów.  Zarówno ubrania, jak i inne elementy-symbole, użyte w przedstawieniu, miały wzbudzić uwagę ludzi, którzy znajdą się na deptaku w trakcie trwania happeningu.

- Coś, co nie szokuje, nie wyzwala sprzecznych emocji, nigdy nie chwyta w takich wersjach happeningowych. Użyliśmy sygnałów dźwiękowych:  syreny alarmowej, która zwraca uwagę na niebezpieczeństwo i dzwonków, które mają powodować właściwą postawę moralną wśród mieszkańców - wyjaśniła Ewelina Mendyka.

Zamierzony efekt chyba został osiągnięty. Reakcje przechodniów były różne. Dzieci martwiły się, że uczniowie śmiecą, starsi przechodnie pytali kto to posprząta. Otrzymali zapewnienie, że młodzież po sobie zostawi porządek.

- Ważne było też to, że ludzie w ogóle zwrócili uwagę na to, że śmiecenie, pozostawianie bałaganu nie jest w porządku, jest złe. A wiele osób tak się zachowuje. Idąc ulicą, nie zwracamy uwagi na to, w którym momencie, w jakim miejscu zostawiamy po sobie śmieci. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo to wpływa na wygląd naszej planety, na wygląd małej ojczyzny i na to, w jaki sposób funkcjonujemy - powiedziała Ewelina Mendyka.

Happening ekologiczny był jednym z 19 wydarzeń, które przygotowano w ramach projektu „Czyste czytanie”, jaki realizuje biblioteka publiczna w Gostyniu. Na ten cel pozyskała dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna.
Jest to cykl działań inspirowany postacią Ernsta Haeckla – biologa, podróżnika, autora własnoręcznie ilustrowanych prac, twórcy terminu „ekologia”. Projekt wpisuje się w dwie ważne rocznice. Pierwszą jest 100-lecie śmierci Haeckla, a drugą – 150-lecie zaproponowania przez niego terminu „ekologia”. Dzięki projektowi w Gostyniu i okolicy odbędzie się 19 wydarzeń adresowanych do dzieci, młodzieży, rodziców, osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Akcję koordynują Michalina Ciechanowska i Magdalena Bulińska. - Chodzi o to, że teraz wszystko, co jest modne, jest fit, bio i eko. Chciałyśmy pójść z trendem i stąd akcja „Czyste czytanie” i happening - przyznały.

+ 5 głosów: 6 (83%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (4)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ 123Kot
  ponad rok temu ocena: 50%  4
  Ja rozumiem heppening, rozumiem szczytny cel i edukację ekologiczną, ale w tym przypadku to jawna prowokacja. Według mnie nawiązanie do procesji Bożego Ciała która szła w tym samym miejscu dzień przed to lekkie przegięcie zakrawające na miano profanacji.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Nick
  ponad rok temu 3
  Kot chyba przesadziłes... czy az tak do procesji nawiazywali? Kto skojarzyl to skojarzył. A poza tym jak maja dotrzeć do naszych pustych głów???
  ~ Nick
  ponad rok temu ocena: 100%  2
  Kot chyba przesadziłes... czy az tak do procesji nawiazywali? Kto skojarzyl to skojarzył. A poza tym jak maja dotrzeć do naszych pustych głów???
  ~ Rus
  ponad rok temu ocena: 100%  1
  I to jest prawidłowo napisany artykuł. Profesjonalnie wytłumaczono tu do czego między innymi posłużyły dzwonki i syreny.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji