Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Zawieszenie działalności pływalni i siłowni, zakaz organizacji imprez. Nowe obostrzenia

› Społeczeństwo 15 dni temu    15.10.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 8 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Adobe Stock

Ograniczenie działalności branży gastronomicznej, tymczasowo zamknięte pływalnie, bardziej rygorystyczne obostrzenia w transporcie publicznym, a także większy reżim przy organizacji imprez okolicznościowych - to nowe wytyczne rządu i ministerstwa zdrowia. Jesienną strategię walki z koronawirusem i postanowienia rządowego sztabu kryzysowego przedstawiono dziś po południu podczas konferencji prasowej.

R E K L A M ABolsius

- Wciskamy hamulec. I to wciskamy nie w trybie, czy na sposób delikatnego hamowania, tylko z całej siły. Wciśnięcie hamulca jest konieczne po to, aby obronić wydolność naszego systemu opieki zdrowotnej. Jesteśmy w sytuacji, kiedy pandemia przyśpiesza - mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Szef Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powtórzył trzy strategiczne cele walki z Covid-19 w Polsce. Po pierwsze - ochrona życia i zdrowia Polaków, a w szczególności zapewnienie bezpieczeństwa najbardziej wrażliwej i narażonej grupie – seniorom powyżej 70 roku życia.

- Cała nasza strategia dotyczy również osób starszych. Aby one mogły się znajdować w samoizolacji i przez to unikać zarażenia - mówił premier.

Minister zdrowia zaapelował, aby seniorzy w miarę możliwości pozostali w domu. Drugie ważne zadanie - zapewnienie właściwego funkcjonowania systemu służby zdrowia i jej wydajności. Utrzymanie pracującej gospodarki i zdecydowana obrona miejsc pracy to trzeci cel strategiczny.

 - Zakładamy rozwój poprzez obronę miejsc pracy i utrzymane tych gałęzi gospodarki, które mogą działać, które w najmniejszym stopniu przekładają się na zagrożenia zakażeniami koronawirusem - podkreślał Mateusz Morawiecki. - To pośrednia droga zdroworozsądkowa pomiędzy całkowitym lockdownem, a zupełnym brakiem obostrzeń, która jednak zakłada szereg obostrzeń, rygorów. I zakładamy, że wszyscy obywatele będą tych obostrzeń przestrzegali - dodał.
 

Powiat gostyński od soboty ponownie w czerwonej strefie - KLIK

NOWE OBOSTRZENIA

Godziny dla seniora (obowiązują już od 15 października)

Od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 w sklepie, aptece i na poczcie przebywać mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Oprócz tego zaostrzenie zasad epidemicznych w DPS-ach i placówkach opieki, a także maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

- lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00-21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po tej godzinie możliwość zamówienia posiłków wyłącznie na wynos;
- ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym - zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
- od 19 października - ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach- maksymalnie 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
- w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4 m kw.
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
- w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
- zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Strefa czerwona - 152 powiaty:

- ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
- od 19 października - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
- podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej dotyczące transportu publicznego, lokali gastronomicznych i wydarzeń sportowych oraz kulturalnych, a także działalności pływalni (patrz wyżej):

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (10)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jan
14 dni temu 10
Wiadomo, jak basen i siłownia zamknięte, to i kasa nieczynna. Czy administracja i Zarząd również ograniczy swe dochody? Cały czas namawiam , aby tych niedowiarków i tych co nie chcą nosić maseczek zatrudnić chociaż na parę dni w szpitalu na Szwajcarskiej lub w dowolnym DPSie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ leeee
14 dni temu 9
Dlaczego nikt nie odwoła meczy piłkarskich w naszym powiecie? to ze odbywac się będą bez kibiców to nie jest żadna walka z koronawirusem. Przeciez w głównej mierze zagrożeni są Ci chłopacy co grają w klubach. Może kolega z drużyny jest zdrowy ale nie wiesz kto przyjedzie z drużyny przeciwnej. Apeluję do władz powiatowych i gminnych o takie działanie...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dario
14 dni temu ocena: 0%  8
I branża Fitness znów dostała po dupie... Rząd odciął te firmy od dochodu, a koszty zostają. Masakra. Może poćwiczymy w kościele!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Smieszek
14 dni temu 7
Tak trzeba. Sprzęt i do kościoła. Wszystko nam zamkną... Ale kościół zawsze będzie otwarty. Tam wirus nie dociera
~ Znaczący
15 dni temu ocena: 67%  6
Ludzie.nie piszcie głupot, sami się naokoło nakrecacie , wczoraj stara baba zwróciła mi uwagę że mam maseczka założyć bo inaczej zadzwoni na policję. Komuna wraca jeden na drugie zaczyna donosic
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Smieszek
14 dni temu 5
Te staruchy są najgorsze. Mało tego... Mają wyżnaczone godziny żeby wyjść do sklepów to i tak zapieprzają w godzinach popołudniowych. Jak dali godziny dla seniorów to powinni tym samym zakazać im robić zakupów w innych godzinach.
~ Chwdp
15 dni temu ocena: 100%  4
Jednak kagańce nie pomogły Banda oszustów i kłamców
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kyoto
15 dni temu 3
Chwila ! Czyli znowu nie moge isc na basen ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
15 dni temu 2
Od soboty niestety nie
~ Thomas
15 dni temu ocena: 0%  1
Dlamnie to jest chore to oni są gorsi jak covid niby
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji