Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Zdążą z pomnikiem na rocznicę?

› Społeczeństwo 9 miesięcy temu    10.09.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Projekt nowego pomnika Bohaterów Ziemi Gostyńskiej na gostyńskim cmentarzuProjekt nowego pomnika Bohaterów Ziemi Gostyńskiej na gostyńskim cmentarzu fot. UM w Gostyniu - projekt

Radni gostyńscy mają pewne obawy, czy pomnik upamiętniający Bohaterów Ziemi Gostyńskiej powstanie na miejscowym cmentarzu do 21 października, kiedy obchodzona jest rocznica rozstrzelania obywateli Ziemi Gostyńskiej. A mimo to zwiększyli o 50 000 zł środki na jego budowę. O dołożenie pieniędzy do inwestycji wnioskował burmistrz Jerzy Kulak.

W gminnym budżecie kilka miesięcy temu zarezerwowano na budowę nowego pomnika na gostyńskim cmentarzu 200 tys. zł. Część wydano na dokumentację i projekt. W ubiegłym tygodniu (4.09) otwarto oferty, jakie wpłynęły po ogłoszeniu przetargu na realizację zadania. To wzbudziło zainteresowanie 3 firm budowlanych - dwóch z Gostynia i jednej z Rawicza. I właśnie ta z Rawicza złożyła najtańszą ofertę - pomnik chciałaby wybudować za ok. 195 tys. zł.

- Ta propozycja nie jest aż tak droga, aby się nią nie zainteresować. Sprawdziliśmy wszystkie dokumenty, są prawidłowe. Oferent został jeszcze wysłany do uzupełnienia niezbędnych papierów - wyjaśniał tuż po otwarciu ofert Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.

Naczelnik zdradził, że przychylają się do tego, aby zwiększyć środki na budowę pomnika. Burmistrz zawnioskował do radnych, aby zabezpieczyli w budżecie dodatkowo 50 tys. zł. Radni mieli pewne wątpliwości, ale nie do wysokości wydanych środków na postawienie obiektu, ale do tego, czy pomnik stanie na cmentarzu w wyznaczonym terminie.

- Czy do rocznicy jesteśmy w stanie zdążyć? Czy robimy to na siłę i zrezygnujemy z pewnych elementów, przedstawionych w projekcie i powstanie nieładny pomnik? - dopytywał rajca Maciej Czajka. Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak powiedział, że „głowy nie da” za to, że pomnik powstanie do 21 października. Przyznał, że sam ma obawy. - Ale zakładam, że jeśli podpiszemy z firmą umowę, to ona ma jakieś zobowiązania. Wiemy, co ma tam powstać. Znamy projekt, niczego nie zmieniamy - uspokajał. Podkreślił, że może być problem z zakupem materiału. - Ale jeśli firma składała ofertę, to w jakiś sposób się zabezpieczyła - mówił Jerzy Kulak. Poinformował, że będą też problemy techniczne z dojazdem do miejsca budowy.

- Będziemy musieli dużą podbudowę zrobić pod ziemią. Sami wiecie, jak wygląda dojście do obecnego pomnika, a tym bardziej dojazd ciężkiego sprzętu, technicznie będzie to trudne - wyjaśniał radnym burmistrz. - Uznałem, że skoro jest oferta, są firmy które zapewniają, że zdążą w wymaganym terminie to wykonać, to zwrócę się do państwa z prośbą o zwiększenie środków, bo będą to dobrze wydane pieniądze. Chociaż trzeba się liczyć z tym, że nie zdążą. Dziś jestem dobrej myśli - dodał.

Radni przychylili się do wniosku Jerzego Kulaka, dołożyli środki do inwestycji. Firma z Rawicza, która złożyła najtańszą ofertę, uzupełniła dokumentację. W tym tygodniu podpisana zostanie umowa gminy Gostyń z wykonawcą pomnika.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!