Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Zdezorientowani przez worki. Gdzie mają trafiać kartoniki po mleku?

› Społeczeństwo 6 miesięcy temu    16.01.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 8 ocen 2 / 100%
A A A
Gostyń. Niektórzy mieszkańcy mogą dostać worki niebieskie na makulaturę ze starych zapasów firmy wywozowejGostyń. Niektórzy mieszkańcy mogą dostać worki niebieskie na makulaturę ze starych zapasów firmy wywozowej fot. Czytelnik

Zdezorientowani są mieszkańcy gmin, należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Niektórzy wystawiali już do odbioru odpady segregowane, głównie makulaturę i plastiki, za to dostali nowe worki. A na workach (żółtych i niebieskich) wydrukowane są informacje, jakie śmieci powinny się w nich znaleźć.

I okazuje się nagle, że kartoniki po napojach i mleku - tzw. Tetrapack może trafiać zarówno do worka żółtego, jak i niebieskiego. W ubiegłym roku można było te odpady wrzucać do makulatury, chociaż posiadają plastikowe kurki i wykonane są z warstwy aluminium. Od stycznia 2020 roku wprowadzono zmiany. Co zatem jest nie tak?

- Czym mamy się kierować? Gdzie wrzucać kartoniki po mleku, śmietanie, napojach? - pytają producenci odpadów.

Najważniejszy w tym przypadku jest nowy przewodnik. I mieszkańcy segregując odpady powinni się kierować wskazówkami, które zostały tam umieszczone.

 

JAK SEGREGUJEMY? KLIKNIJ OBRAZEK ŻEBY POWIĘKSZYĆ


 

 

- Z nowego przewodnika wynika, że od 1 stycznia odpady tzw. Tetrapacki, zgodnie z przepisami, mają trafiać do żółtego worka - mówi Eugeniusz Karpiński, przewodniczący zarządu KZGRL w Lesznie. - Ale jeśli ktoś będzie się kierował napisem na workach - i Tetrapacki trafią do worków niebieskich, nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji - dodaje.

 

A skąd dostawa worków z błędnymi opisami?

Pochodzą one ze starych zapasów. - Firma wywozowa zakupiła zbyt dużą ilość worków, niż była potrzebna, nie zdążyła ich zużyć do końca roku, nowe worki będą już z odpowiednimi napisami - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński.

Przyznaje, że KZGRL (firma odpowiedzialna za zmniejszanie ilości odpadów) nie posunie się do tego, aby wyrzucić kilkaset tysięcy niebieskich worków i nie zrobi z nich odpadu, ale będzie je zużywała do momentu wyczerpania zapasów.

O zasadach segregacji - CZYTAJ TUTAJ

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jerzy
6 miesięcy temu ocena: 100%  8
Trzeba jeszcze kilkunastu ludzi zatrudnić do spółki regionalnej, może wówczas nie będzie takich niedomówień. Na poważnie to wielki skandal, najprościej podnosić ceny i za nic nie odpowiadać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 500+
6 miesięcy temu ocena: 0%  7
Zmieniły się podatki dla rządu PIS . I tyle
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nm
6 miesięcy temu ocena: 100%  6
trzeba zadać sobie jedno fundamentalne pytanie co się zmieniło przez podniesienie ceny? otóż NIC rzekłbym nawet że sytuacja się pogorszyła! -poziom odbioru odpadów - żenująco niski -worków - brak to się źle skończy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ JanTom
6 miesięcy temu ocena: 100%  5
10 stycznia zgodnie z harmonogramem wystawiłem worek z plastikami, zakupiony w sklepie bo worków od firmy się nie doczekałem, efekt taki, że odpady nie zostały zabrane a i odpowiedniego worka nie uraczysz. Jak to jest, że od obywateli wymaga się aby wszystko mieli pojemnik na BIO, segregacji itd., tylko szkoda, że firma wywożąca odpady z naszych posesji nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nie wspomnę o tym, że KZGRL nie poinformował obywateli w odpowiedni sposób o podwyżce za wywóz "śmieci"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Segregacja
6 miesięcy temu ocena: 80%  4
Co miasto to inna segregacja a na końcu i tak wszystko w jedną smieciarke
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nm
6 miesięcy temu ocena: 50%  3
wszystkie te miasta jadą na starych przetargach (czyli u nas było 11.50zł). Wszystkie nowe przetargi to prawie 30 zł - np Tarnowo podgórne -26 zł, czempiń 27zł więc nie wprowadzajcie w błąd
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rewelka
6 miesięcy temu ocena: 80%  2
Stawki za wywóz śmieci w innych miastach (z internetu) Krotoszyn 18zł Jarocin 19zł Śrem 18zł Kościan 13zł Wolsztyn 15,50
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aa
6 miesięcy temu ocena: 100%  1
W Jarocinie i Kozminie pojemniki na odpady BIO dostarczała gmina i niemieli z tym problemu a w Gostyniu nie ma nic ani pojemników śni worków.