Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Zmieniają się upodobania polityczne. PiS ma lepszy wynik, niż w kraju

› Aktualności 8 miesięcy temu    14.10.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. B. Bujak

Mieszkańcy naszego powiatu w wyborach parlamentarnych 2019 zdecydowanie postawili na Prawo i Sprawiedliwość. To ugrupowanie w powiece gostyńskim zdobyło 45,16% głosów, uzyskując lepszy wynik niż w całej Polsce, gdzie otrzymało 43,59% głosów.

Widocznie zmieniają się upodobania polityczne uprawnionych do głosowania z ziemi gostyńskiej - dawniej kojarzonej z lewicą. Żniwo zebrała też kampania wyborcza - kandydaci PiS byli widoczni, odwiedzali nas często - byli nie tylko na wyborczych konferencjach prasowych, ale chociażby w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Gostyniu przy podpisywaniu umów na dodatkowe środki dla jednostek OSP, uroczystościach, otwarciach instytucji, otwarcie krytykowali obecnych parlamentarzystów PO za brak aktywności i zaangażowania w pracy parlamentarnej.

KW PiS największe poparcie dostał od mieszkańców gm. Pępowo - 51,45%, a najmniejsze w Pogorzeli - 45,17%. Mieszkańcy tej ostatniej gminy w większości poparli KO.

KKW Koalicja Obywatelska otrzymała w naszym powiecie w sumie 21,34 % głosów, w Polsce - 27,40%. Z kolei na listy KW SLD głosowało w powiecie gostyńskim 12,72%, w kraju - 12,56%. Znak „x” na listach PSL postawiło 10,83% mieszkańców powiatu gostyńskiego, w kraju - 8,55%.

Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość dostał w sumie 9,96% głosów, a to o kilka procent więcej niż w skali kraju, gdzie Konfederacja otrzymała 6,81% poparcia.

Województwo wielkopolskie podzielone zostało na cztery okręgi wyborcze: okręg nr 36 (Kalisz), nr 37 (Konin), nr 38 (Piła) oraz nr 39 (Poznań).

W okręgu kaliskim, gdzie głosowali mieszkańcy powiatu gostyńskiego, do zdobycia było 12 z 460 mandatów w Sejmie. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników przez Państwową Komisję Wyborczą wiemy, że będziemy mieli w sejmie 6 reprezentantów z PiS, 3 z Koalicji Obywatelskiej, 2 posłów z SLD oraz jednego z PSL.

Oni będą nas reprezentowali w sejmie

Prawo i Sprawiedliwość

Jan Dziedziczak - 60.599 głosów
Jan Mosiński - 16.479 głosów
Marlena Maląg - 25.695 głosów
Tomasz Ławniczak - 13.496 głosów
Katarzyna Sójka - 15.860 głosów
Piotr Kaleta - 12.632 głosów

Koalicja Obywatelska

Mariusz Witczak - 36.120 głosów
Jarosław Urbaniak - 17.767 głosów
Grzegorz Rusiecki - 12.886 głosów

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Wiesław Szczepański - 23.799 głosów
Karolina Pawliczak - 14.209 głosów

Polskie Stronnictwo Ludowe

Andrzej Grzyb - 21.214 głosów

Jak widać nie zagłosowaliśmy na „swoich”. Żaden z kandydatów wystawianych z powiatu gostyńskiego nie uzyskał takiego poparcia, aby zdobyć mandat poselski. Wśród liderów” największe poparcie od mieszkańców powiatu gostyńskiego dostał Jan Dziedziczak, jedynka na liście PiS (7759 - 24,05%), Wisław Szczepański - lider SLD dostał 2303 głosy (7,14%), a Mariusz Witczak - „jedynka” z listy KO otrzymał 2310 głosów (7,16%).

Jeśli chodzi o naszych przedstawicieli w senacie, mogliśmy wybrać jednego z 3 kandydatów, wystawionych w okręgu nr 94. Walka w okręgu kaliskim toczyła się głównie między kandydatem z KKW KO Wojciechem Ziemniakiem, a Adamem Kośmidrem z partii rządzącej. W powiecie gostyńskim więcej uprawnionych postawiło na kandydata PiS (14 992 osób), Wojciech Ziemniak dostał 13 850 głosów. Ostatecznie jednak senatorem został Wojciech Ziemniak, uzyskując w całym okręgu 77 057 głosów (51,35% poparcia).
 

Frekwencja nie przekroczyła 60% (w pow. gostyńskim średnia 55,49%)

Od początku przedstawiciele KWW Koalicja Obywatelska przewidywali, że frekwencja wyborcza będzie w trakcie tegorocznych wyborów sięgała ok. 60%. Niewiele się pomylili – w kraju wyniosła aż 61,1 %. - Należy się cieszyć. To znaczy, że z naszą demokracją nie jest tak źle. Mieszkańcy wzięli udział w tym święcie demokracji, jakim są wybory – skomentował Szymon Jakubowski, kandydat KO do sejmu. W powiecie gostyńskim w żadnej gminie mieszkańcy nie ruszyli aż tak tłumnie do urn. Najwięcej uprawnionych do głosowania zawitało do lokali wyborczych w gminie Gostyń - 59,77%, najmniej w gminie Poniec - tam frekwencja nie przekroczyła nawet 50% (49,93%). W pozostałych gminach wyniosła: Krobia - 51,98%, Pogorzela - 50,38%, Pępowo - 58,84%, Piaski 56,04% i Borek Wlkp. - 51,47%.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kamil
8 miesięcy temu ocena: 50%  6
Android Unia nie jest przeciw nam, tylko przeciwna łamania zasad wspólnoty Unii Europejskiej przez Kaczyńskiego i PiS. Komisja do której został powołany Wojciechowski ma 24komisarzy w składzie z 24 państw. Takich komisji jest dużo, np budżetowa w której był Pan Lewandowski.Wojciechowski nawet nie nauczył sie mówić po angielsku, nie sądze zeby cokolwiek ugrał ze wzgledu na elokwencje i partyjne pochodzenie. Pozdrawiam
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ LokalnyPatriota
8 miesięcy temu ocena: 57%  5
Wstyd mi za to, że mieszkam w mieście który jest poddany partii której prezes straszy piętnowaniem swoich przeciwników politycznych i osób które nie zgadzają się z polityką rozdawania publicznych pieniędzy dla kupowania głosów. Partii która chce stworzyć swoją elitę, która ma zwalczać ludzi przedsiebiorczych, którzy ciężka praca osiągnęli to co mają, na rzecz poddania i śłużalczość wobec wodza PiS. Wstyd Gostyniu, wstyd który nie pozwala wam się w otwartej rozmowie przyznać, że popieracie rządy podziału Polaków że względu na pochodzenie, preferencje seksualne i poglądy polityczne. Wstyd! Za chwilę wstapimy po kilku latach wzrostu gospodarczego w naturalny okres recesji i zobaczymy jak wasze preferencje zdobywania łatwych pieniędzy wkladanych do kieszeni, a zaboeranych wam we wszelkich możliwych ukrytych podatkach będą zmieniać się w gniew do populistyczne i socjalistycznej partii. Prezes wmawia wam że jak jesteście z Pisem to jesteście prawdziwymi Polakami, że walczycie z jakimiś wyimaginowanymi komunistami, ale tak naprawdę jesteście mu tylko potrzebni do realizacji jego chorej wizji kraju w izolacji, bez kompromisów. Kraju smutnego i szarego jak jego życie prezesa. Wstyd Gostyniu. Historia was niestety z tej lekcji rozliczy, ale gorzej że tych którzy nie chcą Polski Kaczyńskiego też niestety rozliczy. Wstyd Gostyniu!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Łokietek
8 miesięcy temu ocena: 22%  4
Dziwi mnie postawa rolników. Wydawało mi się, że potrafią myśleć przyszłościowo. W większości głosowali na pisowców - wieś jest największym beneficjentem unijnych funduszy. Oddali głosy na partię , która nie kryje anty-unijnej postawy , która dąży do wyprowadzenia Polski z unijnej wspólnoty. Przez gierki PiS z sądami , w kwestii ochrony środowiska , a także przez zakupy uzbrojenia za oceanem a nie w Europie zostaną okrojone dodatkowe fundusze , także te na rolnictwo.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gostyniak
8 miesięcy temu ocena: 57%  3
Pełna zgoda. Zamknìety kraj, polsko-polska wojna będzie trwać kolejne lata. TVP info szerzyć będzie dalej nienawiść i wyśmiewane tych którzy nie godzą się z przewrotami szkodzacymi interesom wypracowany przez ludzi dialogu, którzy doprowadzili ten piękny kraj do Unii Europejskiej, żeby mógł się rozwijać przy dojrzałej demokracji. Teraz okazuje się że lepiej bratac się z Węgrami, które Orban uciska, wzorujac się na starszym bracie Rosji. Albo z USA Trumpa, który jest nieudacznikiem politycznym i celebryta, dbajacym wylacznie o swoj prywatny interes. Trump, ktory wykorzystał biednego Dude do ustawienia rakiet skierowanych na Putina, tylko ze wzgledu na nasze położenie geograficzne. Stawiajac nas na linii wroga z własnym sasoadem, niestety duzo silniejszym. Trump wystawił ostatnio również Kurdow na pozarcie Erdoganowi, Fanatycy pseudonarodowi i ideologiczni jak Orban, Kaczyński, Putin, Erdogan czy Trump maja swoje 5 minut na świecie jak kiedyś Stalin, Hitler i Myssolini. Tylko teraz wykorzystują zamiast obozów media narodowe i portale społecznościowe do zwalczania oponentów. Nie daj się Pola, ja i tak wierzę że to szybko przetrwała i Polacy zaslepieni obietnicami w końcu się obudzą i zrozumieją że Państwo nie ma dawać pieniędzy, tylko ich nam nie zabierać ponad miarę i szanować wszystkich bez względu na to czy to gej, żyd czy prawilny katolik. Bo ten kraj ma swoja prawdziwa historię, a nie historię IPN pisanąna zamówienie jedynie słusznej partii PiS.
~ android
8 miesięcy temu ocena: 44%  2
Bzdura nowy komisarz z PiS został wybrany do sterowania rolnictwem w całej UE nie będzie siedział i grzał jak Tusk tylko gryzł dla Polskich rolników co im się należy. PiS nie jest anty unijny tylko UE jest przeciw nam. Wyłącz TVN włącz myślenie.
~ kral
8 miesięcy temu ocena: 71%  1
Już po wyborach samorządowych było widać, że Pępowo ma dość POwców, gdzie jeszcze w większości naszego powiatu nadal głosowało się na przychylnych PO. Widać jednak, że przestaje się to podobać i dobrze, bo jak było widać po aferze Neumanna ludzie chcą by wszyscy byli równo traktowani przez sądy i troszke mniej oszukiwani.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji