Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Zwieńczenie całorocznej pracy muzyków. Było energicznie i z przytupem

› Kultura i Rozrywka 9 miesięcy temu    26.01.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 5 / 100%
A A A
30. - jubileuszowy koncert Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń30. - jubileuszowy koncert Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń fot. A. Fajczyk

Wykonany brawurowo mazur z opery „Halka” Stanisława Moniuszki usłyszała publiczność na początku koncertu Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń. Zaczęło się energicznie, z przytupem, gdyż dzisiejsze wydarzenie to było 30. muzyczne spotkanie z mieszkańcami Gostynia i okolic. Tak, jak wcześniej zapowiadano, przygotowano ucztę dla każdego - od najmłodszego do najstarszego słuchacza, z niespodziankami.

Orkiestra istnieje już 92 lata. Powstała w 1928 r. przy gostyńskiej cukrowni. W 1975 r. funkcję kapelmistrza przejął Zygmunt Kołakowski. I to on zainaugurował Koncerty Noworoczne w Gostyniu, Występy odbywają się co roku. Pierwsze miały miejsce w GOK Hutnik - publiczność siedziała przy stolikach z kawą, były też w gostyńskim kinie. Bardzo angażował się w ich organizację gostyński ośrodek kultury, którego dyrektorką była Sabina Hoska-Kaczmarek. Koncerty styczniowe są zwieńczeniem całorocznej pracy muzyków, a przygotowania trwają już od września.

Tegoroczny koncert był też 11. występem Piotra Kaczora, obecnego kapelmistrza i dyrygenta, który jest zapewne mózgiem orkiestry.

R E K L A M ABolsius

- Ale sercem niewątpliwie jest sekcja rytmiczna. Według definicji instrumenty perkusyjne to takie, których źródłem dźwięku jest drżenie całości lub części instrumentu wywołane uderzeniem pałką, szczotką, dłonią lub potrząsaniem całym instrumentem - tłumaczył Sebastian Nowak, prowadzący imprezę.

Podczas koncertu teoria przeplatała się z praktyką. Publiczność dostała odrobinę wiedzy o historii orkiestry, dyrygentach, instrumentach, przekazywano też informacje o poszczególnych utworach. Tak przebiegała I część wydarzenia, poświęcona orkiestrze: był mazur, marsz, w repertuarze znalazły się też utwory wykonywane na poprzednich koncertach noworocznych. Osoby z publiczności, które uważnie słuchały teorii, dobrze na tym wyszły. W połowie koncertu ogłoszono konkurs dla zebranych w hali sportowej ZSO w Gostyniu. Kilkanaście osób odpowiadało na przygotowane przez jubilatów pytania, za prawidłową odpowiedź wręczano jubileuszowe kubki. Jesli ktoś miał wątpliwości, było koło ratunkowe - "pytanie do publiczności".

Utwory, które muzycy zagrali w II części występu urozmaiciły pokazy grupy Mażoretek Big Bang, utworzonej przy orkiestrze we wrześniu 2012 r.

Laur Aktywności wręczano podczas Koncertu Noworocznego w Pępowie - KLIK

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (5)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ ??
  9 miesięcy temu ocena: 14%  5
  Energicznie i z przytupem ?? Czy my byliśmy na tym samym koncercie ? Pan Kaczor powinien brać przykład z młodszego kolegi z Ponieca
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Fan
  9 miesięcy temu ocena: 100%  4
  Gratulacje dla orkiestry naprawdę piękne widowisko, również pochwała dla naszych mażoretek, razem tworzycie coś pięknego. Więcej takich koncertów przyjemnie się na was patrzy i słucha.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ .
  9 miesięcy temu ocena: 100%  3
  2020-1928=92 lata ma nasza orkiestra. Prowadzącemu koncert wkradł się błąd, który w artykule został powtórzony. :P
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Redakcja
  9 miesięcy temu ocena: 100%  2
  Ok, poprawimy
  ~ JP
  9 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Koncert na bardzo wysokim poziomie. Gratuluję panu Piotrowi i muzykom. Piękny występ dziewcząt. Jestem pod wrażeniem, dziękuję za ucztę muzyczną.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji